• 19 kwietnia 2024

Jak alkohol wpływa na mózg?

Nadmierne picie alkoholu wiąże się z wieloma znanymi zmianami poznawczymi, takimi jak utrata zahamowań, dezorientacja, nieprawidłowe myślenie oraz niewłaściwe podejmowanie decyzji. Osoby używające alkoholu w sposób rekreacyjny, zazwyczaj wracają do zdrowia bez żadnych długoterminowych problemów. Jednak nawet krótkotrwała utrata kontroli nad normalnym funkcjonowaniem umysłowym może powodować problemy prawne i osobiste, które prawdopodobnie nie wystąpiłyby, gdyby nie był zaangażowany alkohol. Spożywanie alkoholu nadal utrzymuje pozycję tak silną w kulturze, że wyobrażenie sobie życia bez niego jest prawie niemożliwe. Jak alkohol wpływa na mózg? Czym jest i dlaczego wywołuje problemy?

Co to jest alkohol?

Aktywnym składnikiem napojów procentowych jest alkohol etylowy lub etanol. Proces znany jako fermentacja wytwarza tzw. procenty. Podczas fermentacji drożdży cukier rozkłada się na dwutlenek węgla i alkohol. Ten związek po spożyciu oddziałuje na całe ciało, w tym na głowę i pracę umysłu.  Jak alkohol wpływa na mózg? Co dzieje się w umyśle osoby pijącej? 

 Jak alkohol wpływa na mózg? Psychika

W dziedzinie zdrowia psychicznego dobrze wiadomo, że spożywanie alkoholu może zaostrzyć podstawowe zaburzenia zdrowia psychicznego. Nie wiadomo do końca, czy alkohol powoduje, czy po prostu towarzyszy zaburzeniom zdrowia psychicznego. Istnieje jednak powszechna zgoda, że ​​osoby nadużywające alkoholu i mające diagnozę zaburzeń psychicznych wymagają leczenia obu stanów. Chociaż prawdą jest, że alkohol może początkowo ożywić ludzi, a nawet pomóc im w towarzyskich imprezach, mimo wszystko jednak stanowi depresyjny środek wpływający na ośrodkowy układ nerwowy. Depresyjne działanie alkoholu obserwuje się, gdy osoby pijące mają niewyraźną mowę i słabą koordynację kończyn, co uniemożliwia im prawidłowe chodzenie. Chociaż te zewnętrzne oznaki zatrucia można łatwo zaobserwować, nie jest tak zupełnie jasne, jak alkohol działa na głębszym poziomie w organizmie. Jak więc alkohol działa na poziomie neurologicznym?

Wpływ alkoholu na pracę mózgu

Jak alkohol wpływa na mózg? Alkohol oddziałuje na receptory neuroprzekaźników (przekaźników chemicznych), znanych jako glutaminian i dopamina. Aktywność alkoholu w tych związkach powoduje efekty fizjologiczne związane z piciem, takie jak spowolnienie ruchu i mowy. Aktywność alkoholu w miejscu dopaminy w centrum nagrody mózgu wywołuje przyjemne odczucia, które motywują wiele osób do picia. Dziś dyskutuje się, w jakim stopniu alkohol wpływa na nastrój, zachowanie i funkcjonowanie neurologiczne człowieka. Po części zależy to od tego, czy zawartość alkoholu we krwi podnosi się, czy maleje. Przy 1-2 drinkach osoba może czuć się podekscytowana lub bardziej gadatliwa, ale z coraz większą ilością alkoholu w organizmie, staje się bardziej spokojna i traci kontrolę nad ruchem, mogąc doświadczać tym samym upośledzenia myślenia i pamięci. Wahania stężenia alkoholu pomagają wyjaśnić, dlaczego ta sama osoba może przejść od życia w grupie do potrzebowania pomocy w podstawowych czynnościach, takich jak chodzenie.

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej
Share :

Może Cię zainteresować

SMART Odzyskanie vs. AA

Istnieje wiele opcji odzyskiwania dostępne dla tych, którzy mają do czynienia z uzależnieniem, i to jest...

Unikanie dna jest dobre

Mówi się, że problem z dobrą radą polega na tym, że zazwyczaj koliduje ona z naszymi planami. W duchu...