• 2 maja 2024

Nauczaj młodzież o alkoholu, zanim ich zabije

Nauczaj młodzież o alkoholu, zanim ją zabije

prohibicja alkoholowa w USA trwała od 1919 do 1933 roku. Prohibicja jest kontynuowana dla osób poniżej 21 roku życia. Prohibicja została uchylona, ponieważ była tak często łamana. Biorąc pod uwagę, jak bardzo ludzie lubią pić, prohibicja jako polityka publiczna nie była realistyczna. W tym artykule sugeruję, że obserwujemy podobne naruszenia prawa dotyczącego picia alkoholu przez młodych ludzi i że nadszedł czas, aby zmodyfikować zakaz ich picia i uczyć nastolatków o alkoholu. Proponowane przeze mnie działania są już stosowane w wielu rodzinach.

Picie wśród młodzieży rzeczywiście wydaje się maleć (według badań Monitoring the Future, które finansuje rząd federalny). Jednakże, pomimo podejścia "zero tolerancji", niektórzy młodzi ludzie piją regularnie lub w dużych ilościach. Zdarza się, że niektórzy umierają z powodu picia. Wielu studentów college'ów doświadcza poważnych problemów związanych z piciem, bardziej niż w poprzednich pokoleniach (według danych zebranych przez Henry'ego Wechslera z Harvard's School of Public Health). Chociaż więcej młodych ludzi może unikać picia, ci, którzy piją, mają z tym więcej problemów.

Sugeruję, że ogólnie rzecz biorąc, lepiej byłoby nauczyć większość dzieci i nastolatków picia, aby kiedy będą mieli do niego łatwy dostęp - co ma miejsce w okresie studiów, jeśli nie wcześniej - wiedzieli, jak sobie z nim radzić. Jak uczyć nastolatków o alkoholu? Poniższe podejście nie sprawdzi się w każdej rodzinie. Rodziny z historią uzależnień mogą na przykład wybrać inne podejście.

1) Przede wszystkim dawaj dobry przykład i ograniczaj własne picie. Twoje dzieci prawdopodobnie przejmą nawyki związane z piciem alkoholu podobne do twoich. "Rób to, co mówię, a nie to, co robię" nie jest skuteczną postawą! Co to jest umiarkowane picie? Istnieje kilka wytycznych, w tym jeden opracowany przez rząd USA (dwa standardowe drinki dziennie dla mężczyzn i jeden dla kobiet). Standardowy drink to porcja o normalnej wielkości: 12 uncji piwa, 5 uncji wina lub kieliszek likieru. Dodatkowe informacje są dostępne na stronie moderation.org, stronie internetowej Moderation Management, organizacji non-profit, która uczy pomysłów i technik umiarkowania lub powstrzymania się od picia.

2) Gdy dzieci są małe, zacznij od wprowadzenia małych łyków wina lub piwa podczas niektórych posiłków. Te łyki nie powinny być wystarczające, aby uzyskać "buzz". Pozwolą one poznać smak tych napojów i ewentualnie jakieś dodatkowe doznania. Łyk może być w odstępie kilku tygodni lub nawet rzadziej (np. w niektóre święta).

3) W miarę jak dzieci stają się nastolatkami, należy stopniowo przechodzić do picia pełnych lub częściowych szklanek. Wyjaśnij im kilka kwestii. Na razie picie jest czynnością wykonywaną w domu tylko z rodzicami. To picie ma przygotować je do wolności, którą będą miały w przyszłości. Wiedząc o alkoholu i doświadczając go, łatwiej będzie im unikać pokus na imprezach dla nastolatków. Masz nadzieję, że będą postrzegać upijanie się lub zażywanie innych narkotyków jako głupie, a nie interesujące czy wyrafinowane. Oprócz tych punktów, zapytaj o ich doświadczenia z alkoholem. Teraz piją wystarczająco dużo, by doświadczyć czegoś więcej niż tylko smaku.

Czy istnieją naukowe dowody na poparcie takiego podejścia do przygotowania dzieci i młodzieży do późniejszych okazji do picia alkoholu, na które mają ochotę? Niestety, wydaje się, że nie ma mocnych dowodów po obu stronach tego pytania. Jako rodzice musimy sami zdecydować, czy rozsądnym rozwiązaniem jest wymaganie abstynencji do 21 roku życia (lub dłużej), czy też przygotowanie naszych dzieci w opisany wyżej sposób. Jednak od tysiącleci rodzice przygotowują swoje dzieci na niebezpieczeństwa i szanse, jakie niesie ze sobą świat. Uczymy je, krok po kroku, jak posługiwać się nożem, przygotowywać potrawy takie jak kurczak czy jajka, prowadzić samochód, pływać, zachowywać bezpieczeństwo w potencjalnie niebezpiecznych miejscach i tak dalej. Nauczanie nastolatków o piciu alkoholu również znajdowało się kiedyś na tej liście. Czy nie nadszedł czas, aby powróciło na nią?

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej
Share :

Może Cię zainteresować

SMART Odzyskanie vs. AA

Istnieje wiele opcji odzyskiwania dostępne dla tych, którzy mają do czynienia z uzależnieniem, i to jest...

Unikanie dna jest dobre

Mówi się, że problem z dobrą radą polega na tym, że zazwyczaj koliduje ona z naszymi planami. W duchu...