• 17 czerwca 2021

Euphoria TV Show HBO idzie na 0/2 w uzależnieniu

HBO's Euphoria TV Show Goes 0/2 na uzależnienie

Wysłany 22 stycznia, 2021

przez Thaddeus Camlin, PsyD

HBO's Euphoria brakuje znaku, jeśli chodzi o uzależnienie, ponownie

Najnowsza odsłona HBO Euphoria jest pełna szkodliwych mitów uzależnień i sprzecznych informacji. Główna bohaterka serialu, Rue, jest młodą i inteligentną kobietą z historią ciężkiej traumy. Jej ojciec zmarł młodo na raka, została odurzona narkotykami i prawie zgwałcona, a jej pierwsza prawdziwa miłość zdradzała ją i złamała jej serce. Jak wiele osób, które doświadczyły straszliwej traumy, Rue znalazła ukojenie w substancjach takich jak MDMA i opiaty. Jak wielu, którzy znajdują ukojenie po traumie w substancjach, Rue dała się trochę ponieść. Jak wiele osób, które wpadają w sidła substancji, Rue doświadczyła pewnych negatywnych konsekwencji z powodu ich zażywania i postanowiła szukać pomocy i wsparcia, aby się zmienić. Niestety, jak w przypadku wielu osób, które doświadczają problemów z uzależnieniem i szukają pomocy, pomoc i wsparcie, które znalazła Rue, pozostawiają wiele do życzenia. Pokryliśmy dezinformacji zawartych w pierwszym sezonie HBO Euphoria już, teraz nadszedł czas, aby odsłonić fałsze utrwalone przez najnowszą odsłonę serii hit. Spoiler alert: pod względem przekazywania rzetelnych informacji na temat etiologii i skutecznego leczenia uzależnień serial wypada 0/2.

Pomoc i wsparcie, jakie znajduje Rue, przychodzi przede wszystkim w postaci mentora. Mentor wysypuje wysoce skoncentrowany ładunek dezinformacji, który rywalizuje z sumą uzależnień nieścisłości w całym pierwszym sezonie. Mentor Rue sugeruje, że każda myśl, którą Rue kiedykolwiek ma pod wpływem, jest bezwartościowa. Aby zakwestionować niedorzeczny pogląd, że każda myśl pod wpływem substancji jest do zlekceważenia, wystarczy zapoznać się z dziełami takich ludzi jak Beethoven, John Lennon, John Coltrane, Vincent Van Gogh, William Shakespeare, Edgar Allan Poe, Martin Luther King Jr, Ghandi, Maya Angelou i prawie całe ciało greckiej myśli filozoficznej.

Mentor Rue twierdzi, że dobre samopoczucie zaczyna się od trzeźwości, ale takie rzeczy jak poczucie własnej skuteczności, cel i szeroki wachlarz wysokiej jakości relacji są o wiele bardziej fundamentalne dla dobrego samopoczucia. Mentor Rue argumentuje, że zrównoważone zażywanie narkotyków jest kłamstwem, podczas gdy istnieją góry dowodów na poparcie tezy, że samoregulowane przyjmowanie związków psychoaktywnych jest realnym i powszechnym rezultatem dla ludzi, którzy przezwyciężyli problemy z uzależnieniem. Mentor Rue mówi jej, że tak zwani narkomani są samolubni, słabi, okrutni i destrukcyjni, tendencje, które występują u wszystkich ludzi, tak samo jak tendencje do bycia bezinteresownym, silnym, współczującym i konstruktywnym. Zastanawiające jest rozważanie, w jaki sposób podkreślanie identyfikacji z cechami takimi jak bycie samolubnym, słabym, okrutnym i destrukcyjnym ma pomóc ludziom w poprawie samopoczucia bardziej niż podkreślanie identyfikacji z cechami takimi jak bycie silnym, współczującym, konstruktywnym i pomocnym.

Mentor Rue przedstawia rażącą sprzeczność w swojej prezentacji etiologii uzależnienia. Tłumaczy młodej Rue, że zmaga się ona z problemami uzależnienia, ponieważ w jej mózgu przy urodzeniu skrzyżowało się kilka przewodów, a więc cierpi na zwyrodnieniową, nieuleczalną, śmiertelną chorobę, nie różniącą się od raka. Nieważne, że społeczność naukowa jest głęboko podzielona co do tego, czy uzależnienie jest chorobą, wiadomość, że Rue urodziła się ze skrzyżowanymi przewodami, które powodują zwyrodnieniową, nieuleczalną, śmiertelną chorobę, nie różniącą się od raka, prawdopodobnie nie wzbudza zbytniej nadziei na możliwość zmiany i jest całkiem prawdopodobne, że osłabi poczucie własnej skuteczności, które konsekwentnie okazuje się być kluczowym czynnikiem skutecznej zmiany.

Wyjaśnienie uzależnienia od mentora Rue całkowicie pomija jej historię traumy. Co ciekawe, w dalszej części programu mentor Rue ujawnia swoją własną historię traumy, ujawniając, że był świadkiem, jak jego ojciec zmagał się z poważnymi problemami alkoholowymi i angażował się w przemoc domową. Tłumaczy etiologię uzależnienia jako szczęście w losowaniu, kwestię kilku skrzyżowanych przewodów mózgowych. Czy to tylko zbieg okoliczności, że zarówno Rue, jak i jej mentor mają za sobą ciężką traumatyczną historię? Czy to po prostu skrzyżowane przewody, czy też agresywne zachowania i spożywanie alkoholu były modelowane i wyuczone? Wyjaśnianie uzależniającego zachowania tylko jako szczęście skrzyżowanych drutów oznacza, że musimy całkowicie zignorować teorię społecznego uczenia się i konsekwentnego stwierdzenia, że modelowanie jest najbardziej skutecznym nauczycielem. Biorąc pod uwagę, że zarówno Rue, jak i jej mentor dzielą traumatyczne przeżycia o podobnej intensywności, wyjaśnienie "głupiego szczęścia" skrzyżowanych przewodów mózgowych jest w najlepszym wypadku łatwowierne.

Mentor Rue ze współczuciem informuje ją, że "jesteś kawałkiem [ekskrementu], ponieważ jesteś uzależniona od narkotyków". Jak dotąd, dowody naukowe nie potwierdzają tezy, że mówienie ludziom, że są kawałkiem ekskrementu jest skuteczne w motywowaniu do zmiany. Gani Rue za to, że nie jest szczera w kwestii swojego zażywania, mówiąc jej, żeby "wzięła to do siebie". Można by się nie zastanawiać, dlaczego Rue miałaby być szczera w kwestii zażywania związków psychoaktywnych, skoro spotyka się z odpowiedzią informującą ją, że jest samolubnym, słabym, okrutnym, destrukcyjnym kawałkiem ekskrementu o wadliwym charakterze, który jest bezsilny wobec zwyrodnieniowej, nieuleczalnej, śmiertelnej choroby, która zmusza ją do znęcania się nad własną matką. Ludzie ukrywają używanie substancji nie dlatego, że są socjopatyczni, ale dlatego, że są uwarunkowani do ukrywania używania substancji przez społeczeństwo, które zamyka ich w klatkach za spożywanie pewnych związków psychoaktywnych i etykietuje ich jako samolubne, słabe, okrutne, destrukcyjne, wadliwe, bezsilne kawałki ekskrementu.

Mentor mówi, że narkotyki zmieniają to, kim jesteśmy jako ludzie. Jak to jest, czy rodzimy się wadliwi z powodu szczęścia w losowaniu skrzyżowanych przewodów, czy też narkotyki zmieniają nas w "wadliwe postacie", które opisuje jako kawałki ekskrementów? Mentor mówi Rue, że ocean nie może być jej siłą wyższą. Narzucona duchowość ma wyjątkowo destrukcyjny rozdział w historii ludzkości i nie ma żadnych dowodów na jej skuteczność w poprawie samopoczucia. Mentor mówi, że nie ma siły silniejszej niż kolejna poprawka, czy to obejmuje grawitację? Siłę działającą w centrum czarnej dziury? Jeśli nie ma siły silniejszej niż kolejna poprawka, to w jaki sposób słabsza siła motywująca do zmiany powoduje, że większość ludzi pokonuje problemy uzależnienia?

Pochowany w gruzach uzależnienia dezinformacji, że jest Euphoria HBO, można znaleźć klejnoty prawdy o tym, co faktycznie pomaga ludziom przezwyciężyć problemy uzależnień. Najnowszy z HBO Euphoria specjalne robi dobrze przekazać, że co najmniej jeden znaczący związek jest często kluczem do zmiany, ale najlepiej, że związek nie pozostawia tak wiele do życzenia w drodze współczucia i prawdziwej informacji. Pokaz podkreśla znaczenie zaangażowania, wierząc w swoją zdolność do zmiany, i ironicznie, self-empowerment, kiedy mentor Rue mówi jej: "Jeśli chcesz" dokonać zmiany można, to zależy od Ciebie. Jak to przesłanie o mocy sprawczej łączy się z wszystkimi sprzecznymi informacjami o bezsilności i postrzeganiu siebie jako kawałka ekskrementu, pozostaje tajemnicą.

Mentor Rue wzywa ją, by spojrzała głębiej, kiedy określa siebie jako kawałek ekskrementu (nie zważając na to, skąd może mieć takie wyobrażenie o sobie!). Nacisk mentora na Rue, by żyła zgodnie ze swoim systemem przekonań, uderza w kluczowy element udanej zmiany - akceptowanie błędów i uczenie się na nich, by działania i wartości były bardziej zgodne. Mentor pyta Rue, jak chciałaby, aby zapamiętali ją jej bliscy, co jest pytaniem egzystencjalnym, które może okazać się bardzo pomocne w budowaniu i utrzymaniu motywacji do zmiany. Podkreśla, że jej błędy są wybaczalne, a samo przebaczenie jest kluczem do zmiany. Mentor Rue wyraża swoją wiarę w jej zdolność do zmiany wyraźnie, mówiąc po prostu "Wierzę w ciebie." Jeśli pokaz trzymał się dokładnych informacji przekazujących znaczenie współczucia i wiary w siebie i rzucił wszystkie błędne informacje o skrzyżowanych drutach, wadach charakteru, bezsilności i wartości w myśleniu źle o sobie, może to być pierwsza dokładna reprezentacja uzależnienia w amerykańskiej popkulturze.

Dokładne przedstawienie problemów uzależnień w mediach głównego nurtu jest już dawno spóźnione. Show's jak HBO's Euphoria miss a tremendous opportunity to truly make a difference towards improving our cultural understanding of and treatment for addictive problems. Chociaż Euphoria w najnowszej odsłonie pieprz w kilka bryłek prawdy o przezwyciężaniu problemów uzależnień, mnogość informacji zawartych w show leniwie wpada w pułapkę utrwalania konwencjonalnej "mądrości", że problemy uzależnień są po prostu przypadek pechowego losowania skrzyżowanych przewodów mózgowych podczas negowania czynników etiologicznych ciężkiej traumy i społecznego uczenia się, które nadal są pomijane kosztem naprawdę pomaga ludziom. Ponadto szkodliwa retoryka charakteryzowania ludzi jako chorych, wadliwych, samolubnych i słabych lekceważy często przerażające traumy i odporności znaleźć w wielu, którzy zmagają się z problemami uzależnień. Jak sugerują dowody z badań słynnego Parku Szczurów, problemem nie jest osoba, problemem jest klatka. Klatka", która jest nasze społeczeństwo, społeczeństwo dokładnie przedstawione w HBO "Euphoria", etykiety naszych najbardziej straumatyzowanych i podatnych obywateli jako słabe, wadliwe, przestępcze kawałki ekskrementów. Czas na rozważenie pewnych ulepszeń w amerykańskiej "klatce" jest spóźniony o ponad pół wieku.

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej
Share :

Może Cię zainteresować

Narkotyki są... dobre????

Narkotyki są... dobre??? W tym tygodniu oferuje kolejny kontrowersyjny pomysł do rozważenia w dziedzinie...