• 17 czerwca 2021

Narkotyki są... dobre????

Narkotyki są... dobre???

W tym tygodniu oferuje kolejny kontrowersyjny pomysł do rozważenia w dziedzinie uzależnień, pomysł, że narkotyki są dobre. Aby naprawdę rozważyć pomysł, że narkotyki są dobre w uczciwy sposób, musimy zacząć od rozpoznania ogromnego zakresu, do którego jesteśmy doprowadzeni, aby wierzyć w coś przeciwnego. Nie ma możliwości, by ktokolwiek wychowany we współczesnym społeczeństwie, a w szczególności w Stanach Zjednoczonych, nie przyswoił - poprzez kampanie PR, popkulturę, D.A.R.E., itp. - nadrzędnego przesłania, że narkotyki są złe. Na szczęście dla nas mamy dary rozumu i myślenia, i możemy kwestionować. Korzystajmy z naszych darów intelektualnych i otwarcie rozważajmy ideę, że narkotyki są dobre, aby zrównoważyć indoktrynację przesłania, że narkotyki są złe.

Ludzie mają tendencję do poczucia winy z powodu robienia czegoś złego... przynajmniej większość. Poczucie winy związane z używaniem narkotyków ("złe!") jest często podstawowym paliwem dla autodestrukcyjnych wzorców zachowań. Od najmłodszych lat wmawia się nam, że narkotyki są złe. Wsadzamy złych ludzi do więzienia. Zamknięcie w klatce ludzi, którzy angażują się w używanie narkotyków bez użycia przemocy, jest kolejnym przekazem od społeczeństwa, że narkotyki są złe. Gdyby używanie narkotyków nie było złe, nasze więzienia byłyby mniej zatłoczone, a to byłoby dobre.

Kiedy ludzie nieuchronnie sięgają po narkotyki, wielu z nich stosuje wiadomości wyniesione ze społeczeństwa do oceny siebie. Logika jest prosta do naśladowania: Narkotyki są złe, ja je biorę, więc jestem zły. A gdyby dzieci uczyły się, że narkotyki są dobre? Wtedy, kiedy dziecko najprawdopodobniej w pewnym momencie spróbuje narkotyków (86% ludzi próbuje alkoholu), nie będzie się czuło jak zła osoba z tego powodu. To może być dobre.

Kiedy wzór myślenia jest wyuczony w młodości i wzmacniany przez lata, staje się zakorzenionym przekonaniem. Samospełniająca się przepowiednia jest dobrze ugruntowana w badaniach naukowych. Ludzie działają w sposób, który potwierdza ich poglądy na samych siebie. Jeśli wierzę, że używanie narkotyków jest dowodem na to, że jestem złym człowiekiem i jestem skłonny działać w sposób, który potwierdza moje poglądy, oznacza to, że jestem bardziej skłonny do angażowania się w zachowania, które wzmacniają moje przekonanie, że jestem zły. Nie jest to dobre.

Stawiając sprawę jasno: Narkotyki są... dobre!!!

A co jeśli nie ma nic złego w używaniu narkotyków? Co jeśli, wręcz przeciwnie, istnieje silny argument, że jest coś z natury dobrego i słusznego w zażywaniu narkotyków? Cóż, na początek, około pół miliona ludzi zostałoby wypuszczonych z klatek, na które nigdy nie zasłużyli.

Poza przywróceniem wolności tym, którzy niesłusznie zostali uwięzieni, można przedstawić silny argument, że narkotyki są wspaniałą pomocą w istnieniu. Współczesna medycyna w dużej mierze opiera się na lekach i jest od nich uzależniona. Od znieczulenia, przez antybiotyki, płodność, raka, HIV, depresję, aż po uzależnienie, leki są często kluczem do skutecznego leczenia. Stosowanie większej ilości leków może okazać się kluczowe w wysiłkach na rzecz poprawy leczenia uzależnień. Może już dawno nadszedł czas, aby pomóc ludziom nauczyć się efektywnie używać narkotyków, zamiast mówić im, że mają po prostu powiedzieć "nie", a jeśli nie powiedzą "nie", to są źli.

Wielu twierdzi, że przesłanie "Narkotyki są dobre" jest niebezpieczne. Wręcz przeciwnie, co jeśli przesłanie, że narkotyki są złe jest jednym z najniebezpieczniejszych, jakie możemy wysłać?

Idea, że narkotyki są złe sugeruje, że świat bez narkotyków byłby lepszy i bezpieczniejszy, a to również jest niebezpieczna wiadomość. Świat bez narkotyków jest o wiele gorszy i bardziej niebezpieczny niż świat z nimi. Narkotyki leczą choroby. Nowy lek może potencjalnie wyleczyć z eboli. Narkotyki ułatwiają eksplorację i poszerzanie świadomości. Leki pomagają zapobiegać, leczyć i uśmierzać ból nieuleczalnych chorób. Bez leków średnia długość życia ludzkiego prawdopodobnie nie wzrosłaby ponad dwukrotnie w ciągu ostatniego stulecia. Narkotyki pobudzają kreatywność, stymulują rozwój mózgu, poprawiają uwagę, koncentrację, produktywność (przynajmniej u tych, którzy piją kawę!). Narkotyki pomagają niektórym ludziom zrelaksować się, odprężyć i dobrze się bawić. Narkotyki pomagają niektórym nawiązać kontakt z innymi i ze światem. Leczenie wspomagane lekami (MAT) zmniejsza liczbę przedawkowań opioidów - a przekonanie, że narkotyki są dobre, może pomóc w ułatwieniu tak potrzebnego, powszechnego wdrożenia MAT.

Można zaryzykować stwierdzenie, że narkotyki są generalnie dobre, ale jak ze wszystkim, problemy mogą pojawić się w nadmiarze. Nadmierne zażywanie narkotyków i uzależnienie są napędzane przez niezasłużone poczucie winy, które wynika z przesłania, że narkotyki są złe, a nie przez chemiczne haki, które porywają mózg. Wiele problemów związanych z narkotykami może być zredukowanych i wyeliminowanych poprzez zmianę naszego myślenia o narkotykach. Kiedy otwarcie rozważyć istnieje wiele mocnych punktów na poparcie twierdzenia, że narkotyki są ogólnie dobre. Jednakże, przypadek na poparcie wiadomości, że narkotyki są złe może być poza punktem reanimacji.

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej
Share :

Może Cię zainteresować