• 23 lipca 2024

Czy odwyk narkotykowy może pomóc w depresji?

Chociaż wiele osób zna kogoś, kto ma uzależnienie od narkotyków lub alkoholu, wiele osób ma trudny czas, aby zrozumieć, dlaczego te uzależnienia występują. Chociaż istnieje wiele różnych powodów, dla których ludzie biorą do narkotyków i alkoholu, jedną z głównych przyczyn uzależnienia jest depresja. Poprzez zrozumienie, jak narkomania i depresja idą w parze, możesz pracować w kierunku pomocy sobie lub ludziom, których kochasz, którzy mogą zmagać się z tymi problemami. Uzależnieni, którzy zmagają się z depresją, mogą w znacznym stopniu skorzystać z umiejętności nabytych w odwyku narkotykowym.

Uzależnienie i depresja: Czy istnieje związek?

Niezliczone badania wykazały, że nadużywanie substancji i depresja są bardzo blisko związane u wielu osób. Te dwie choroby są uważane za wysoce współwystępujące, co oznacza, że idą one ze sobą w dużym procencie dotkniętych nimi osób. Ci, którzy mają schizofrenię, chorobę dwubiegunową i którzy cierpią z powodu wysokiego poziomu lęku, również często cierpią z powodu problemów z uzależnieniem.

Jak uzależnienie i depresja idą w parze

Istnieją wyraźne powiązania między uzależnieniem a depresją.

Istnieje wiele sposobów na to, aby uzależnienie i depresja szły ze sobą w parze. Wiele osób podejmuje próby samoleczenia, aby poczuć się lepiej; na przykład, wiele osób cierpiących na depresję w pewnym momencie zdało sobie sprawę z tego, że naćpanie się lub wypicie alkoholu sprawia, że chwilowo czują się lepiej, kiedy są przygnębieni i wycofani. Kiedy już poczują to uczucie ulgi, często wracają do tych samych substancji w kółko, aż stają się one bardzo poważnym problemem.

Istnieje kilka podstawowych przyczyn, które wydają się powodować, że te dwie rzeczy tak często idą w parze. Po pierwsze, czynniki środowiskowe, takie jak miejsce zamieszkania lub rodzaj ludzi, którymi się otacza, mogą mieć duży wpływ na to, czy dana osoba jest w depresji, czy nie i czy problem uzależnienia w ogóle wchodzi w grę. Brak równowagi chemicznej w mózgu, a nawet genetyka są również czynnikami leżącymi u podstaw wielu osób.

Dowiedz się więcej o czynnikach powodujących uzależnienie. Skąd się bierze uzależnienie?

W wielu przypadkach problemy z narkotykami i alkoholem oraz depresja zaczynają się wzajemnie pogłębiać w miarę upływu czasu. Chociaż osoba może początkowo poczuć się lepiej z powodu swojej depresji po wypiciu kilku kieliszków wina lub wzięciu udziału w innych czynnościach, początkowa ilość może nie wystarczyć następnym razem i może spowodować binge use. Wiele osób czuje się jeszcze bardziej przygnębionych tuż po użyciu narkotyków lub alkoholu; mogą one cierpieć z powodu objawów "come-down" lub mogą czuć się winne, że używają. Może to powodować rutynę w tył i w tył używania narkotyków lub alkoholu i depresji.

Odwyk narkotykowy i depresja: Czy odwyk może naprawdę pomóc zarówno w przypadku nadużywania substancji, jak i zaburzeń psychicznych?

Odwyk narkotykowy i depresja mogą wydawać się nie mieć wiele wspólnego, ale prawda jest taka, że korzyści płynące z dobrego ośrodka leczenia mogą pomóc pacjentom, którzy cierpią na te dwa zaburzenia jednocześnie. Wiele ośrodków rehabilitacyjnych skupia się na diagnozowaniu pacjentów zarówno pod kątem ich problemów z uzależnieniem, jak i zaburzeń psychicznych; robią to w celu dotarcia do źródła problemu.

Po ustaleniu przez specjalistów z ośrodka rehabilitacyjnego głównego źródła problemu, pomagają oni osobie dotkniętej problemem uzyskać pomoc, której potrzebuje. W wielu przypadkach polega to na połączeniu doradztwa i łagodnych, nienarkotycznych leków, ale dla każdego pacjenta oferowane są różne zabiegi w zależności od jego indywidualnych problemów i okoliczności.

Zabiegi są zazwyczaj ustawione tak, że osoby mogą dowiedzieć się więcej o tym, jak radzić sobie z depresją i innymi zaburzeniami psychicznymi bez używania narkotyków lub alkoholu jako samoleczenia. Doradcy podkreślają znaczenie wizyty u lekarza, poszukiwania porady i przyjmowania odpowiednich leków zamiast używania narkotyków i alkoholu.

Odwyk narkotykowy i leczenie depresji pomaga również uzależnionym osobom dowiedzieć się, jak odstawić narkotyki i alkohol na dobre. Chociaż jest to długa i ciężka droga, placówki lecznicze pomagają osobom dotkniętym chorobą zrozumieć znaczenie powstrzymywania się od narkotyków i alkoholu oraz udzielają wskazówek i rad, jak trzymać się od nich z daleka. Obiekty te są również dobre dla pomocy uzależnionych osób do detox w bezpiecznym, przyjaznym i wygodnym otoczeniu, z dala od ludzi i innych rzeczy, które mogą wyzwolić je do korzystania.

Jeśli cierpisz na depresję i wziął do narkotyków i alkoholu, aby leczyć się, teraz jest czas, aby coś z tym zrobić. Ważne jest również, aby pomóc wszystkim dotkniętym bliskim uzyskać pomoc, której potrzebują. Depresja i zaburzenia psychiczne nie są winą osoby uzależnionej, ale poszukiwanie leczenia zarówno problemów psychicznych, jak i problemu uzależnienia jest niezbędne, aby osoby uzależnione mogły przejść do swojego życia w pozytywny sposób.

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej
Share :

Może Cię zainteresować

Trzymanie palca z dala od spustu

Wyzwalacze: Rzeczy, które mogą prowadzić do nawrotu choroby Wyzwalacz to miejsce, osoba lub zdarzenie, które może...

Rock Bottom

Słuchanie historii od tych, którzy byli wokół bloku w kategoriach odzysku było dla mnie ważną liną ratunkową...

Prenatalna ekspozycja na kokainę

Prenatalna ekspozycja na kokainę: skutki Prenatalna ekspozycja na kokainę ma znaczący wpływ zarówno na zachowanie...

Kolegialna społeczność odzysku

Kolegialna społeczność odwykowa: Jak Uniwersytet Stanowy Ohio zapewnia pozytywne środowisko dla tych studentów...