• 29 marca 2024

Alkoholizm wśród młodzieży

Alkohol w dzisiejszym świecie odpowiada za zbyt wiele tragedii i strat. Młodzi ludzie, często nieświadomi i butni, sięgają po zbyt duże porcje substancji procentowych i doprowadzają do zatrucia lub wypadku. Dlatego tak często o nich słychać w wiadomościach. Ale czy naprawdę są bardziej narażeni na ryzyko związane z alkoholem niż ktokolwiek inny? Jak wygląda alkoholizm wśród młodzieży?  Co powinniśmy wiedzieć o tym zjawisku?

Dlaczego młodzież jest narażona na alkoholizm?

Alkoholizm wśród młodzieży jest w dużej mierze uwarunkowany trybem życia. Nie tylko młodzi piją, ale sposób, w jaki piją, naraża ich na tak wysokie ryzyko problemów związanych z alkoholem. Młodzi ludzie najwięcej piją na koniec średniej szkoły i na początku studiów. Chętniej sięgają po używki i nie ograniczają się z ilością. Z tego powodu możemy powiedzieć, że są w grupie ryzyka obarczonego alkoholizmem (upijają się przynajmniej pięć razy w ciągu ostatnich trzydziestu dni). Picie intensywne zostało zdefiniowane jako spożywanie pięciu lub więcej drinków z rzędu co najmniej pięć razy w ciągu ostatniego miesiąca. 

Alkoholizm u młodzieży - źródło problemu

Wysoki procent spożycia napojów alkoholowych uwidacznia się w okresie, gdzie ludzie decydują się na ograniczenie więzi z rodzicami, ale jeszcze przed wejściem w pełną samodzielność i dojrzałość. Ograniczenie picia przychodzi wraz ze zwiększeniem ról do wykonania w dorosłym życiu. Ci, którzy spełniają kryteria diagnostyczne uzależnienia od alkoholu, muszą stosować strategie i techniki przeciwdziałania ryzyku wejścia w nałóg, skupiające się na ograniczaniu dostępności alkoholu. Takie środki ze strony państwa obejmują podniesienie kosztów alkoholu poprzez podatki, ograniczenie czasu i miejsca spożywania alkoholu oraz egzekwowanie polityki, która pomaga zmniejszyć problemy, takie jak prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, odpowiednio sankcjonowane karami finansowymi i innymi ograniczeniami. 

Alkohol - negatywny wpływ na dorastanie 

Etap przejścia między młodością a dorosłością jest bardzo burzliwy. Wiąże się z ciągłym odkrywaniem świata i swoich limitów. Ludzie spędzają mniej czasu z rodziną, a więcej z rówieśnikami. Chodzą na studia, zaczynają pracować w pełnym wymiarze godzin i nawiązują poważne relacje. Poznają swoją tożsamość i to, jak pasują do świata. Role rodziców słabną, a wpływy rówieśników zyskują większą siłę. Osoby dorastające mają po raz pierwszy pełną swobodę samodzielnego podejmowania decyzji, w tym picia alkoholu. Alkoholizm wśród młodzieży może być reakcją na dorastanie. To okres, w którym młodzież i nastolatki zdobywają szlify edukacyjne i umiejętności potrzebne do dalszej kariery. Opanowanie tych elementów jest mocno związane z ich przyszłością, dlatego frustracja i stres mogą prowadzić do patologicznych zachowań wymierzonych w samych siebie, m.in. częstszego picia. I odwrotnie, spożywanie alkoholu w tym ważnym okresie przejściowym może utrudnić skuteczne opanowanie tych zadań rozwojowych, a także zwiększyć stres.

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej
Share :

Może Cię zainteresować

Trzymanie palca z dala od spustu

Wyzwalacze: Rzeczy, które mogą prowadzić do nawrotu choroby Wyzwalacz to miejsce, osoba lub zdarzenie, które może...

Rock Bottom

Słuchanie historii od tych, którzy byli wokół bloku w kategoriach odzysku było dla mnie ważną liną ratunkową...

Prenatalna ekspozycja na kokainę

Prenatalna ekspozycja na kokainę: skutki Prenatalna ekspozycja na kokainę ma znaczący wpływ zarówno na zachowanie...

Kolegialna społeczność odzysku

Kolegialna społeczność odwykowa: Jak Uniwersytet Stanowy Ohio zapewnia pozytywne środowisko dla tych studentów...