• 26 stycznia 2022

Alkoholizm wśród młodzieży

Alkohol w dzisiejszym świecie odpowiada za zbyt wiele tragedii i strat. Młodzi ludzie, często nieświadomi i butni, sięgają po zbyt duże porcje substancji procentowych i doprowadzają do zatrucia lub wypadku. Dlatego tak często o nich słychać w wiadomościach. Ale czy naprawdę są bardziej narażeni na ryzyko związane z alkoholem niż ktokolwiek inny? Jak wygląda alkoholizm wśród młodzieży?  Co powinniśmy wiedzieć o tym zjawisku?

Dlaczego młodzież jest narażona na alkoholizm?

Alkoholizm wśród młodzieży jest w dużej mierze uwarunkowany trybem życia. Nie tylko młodzi piją, ale sposób, w jaki piją, naraża ich na tak wysokie ryzyko problemów związanych z alkoholem. Młodzi ludzie najwięcej piją na koniec średniej szkoły i na początku studiów. Chętniej sięgają po używki i nie ograniczają się z ilością. Z tego powodu możemy powiedzieć, że są w grupie ryzyka obarczonego alkoholizmem (upijają się przynajmniej pięć razy w ciągu ostatnich trzydziestu dni). Picie intensywne zostało zdefiniowane jako spożywanie pięciu lub więcej drinków z rzędu co najmniej pięć razy w ciągu ostatniego miesiąca. 

Alkoholizm u młodzieży - źródło problemu

Wysoki procent spożycia napojów alkoholowych uwidacznia się w okresie, gdzie ludzie decydują się na ograniczenie więzi z rodzicami, ale jeszcze przed wejściem w pełną samodzielność i dojrzałość. Ograniczenie picia przychodzi wraz ze zwiększeniem ról do wykonania w dorosłym życiu. Ci, którzy spełniają kryteria diagnostyczne uzależnienia od alkoholu, muszą stosować strategie i techniki przeciwdziałania ryzyku wejścia w nałóg, skupiające się na ograniczaniu dostępności alkoholu. Takie środki ze strony państwa obejmują podniesienie kosztów alkoholu poprzez podatki, ograniczenie czasu i miejsca spożywania alkoholu oraz egzekwowanie polityki, która pomaga zmniejszyć problemy, takie jak prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, odpowiednio sankcjonowane karami finansowymi i innymi ograniczeniami. 

Alkohol - negatywny wpływ na dorastanie 

Etap przejścia między młodością a dorosłością jest bardzo burzliwy. Wiąże się z ciągłym odkrywaniem świata i swoich limitów. Ludzie spędzają mniej czasu z rodziną, a więcej z rówieśnikami. Chodzą na studia, zaczynają pracować w pełnym wymiarze godzin i nawiązują poważne relacje. Poznają swoją tożsamość i to, jak pasują do świata. Role rodziców słabną, a wpływy rówieśników zyskują większą siłę. Osoby dorastające mają po raz pierwszy pełną swobodę samodzielnego podejmowania decyzji, w tym picia alkoholu. Alkoholizm wśród młodzieży może być reakcją na dorastanie. To okres, w którym młodzież i nastolatki zdobywają szlify edukacyjne i umiejętności potrzebne do dalszej kariery. Opanowanie tych elementów jest mocno związane z ich przyszłością, dlatego frustracja i stres mogą prowadzić do patologicznych zachowań wymierzonych w samych siebie, m.in. częstszego picia. I odwrotnie, spożywanie alkoholu w tym ważnym okresie przejściowym może utrudnić skuteczne opanowanie tych zadań rozwojowych, a także zwiększyć stres.

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej
Share :

Może Cię zainteresować

Objawy zatrucia alkoholowego

Kiedy pijesz tyle alkoholu, że organizm nie może go metabolizować, możesz cierpieć na zatrucie alkoholowe. Jeśli...

Objawy zatrucia alkoholowego

Kiedy pijesz tyle alkoholu, że organizm nie może go metabolizować, możesz cierpieć na zatrucie alkoholowe. Jeśli...

W ciąży na kacu

Ostatnie statystyki są alarmujące. Okazuje się, że rodzi się mniej dzieci z zespołem Downa niż z...