• 17 czerwca 2024

Jak działania absorbujące mogą pomóc w problemach uzależniających

Uzależnienie charakteryzuje się zawężeniem wzorców zachowań. W miarę jak dane zachowanie zaczyna dominować nad innymi, mogą pojawić się problemy. Rozszerzenie i zróżnicowanie wzorców zachowań jest niezbędne do przezwyciężenia problemów związanych z uzależnieniem. Zidentyfikowanie i uczestnictwo w działaniach, które wychwytują i podtrzymują nasze zaangażowanie jest niezbędne dla dobrego samopoczucia, a poprawa samopoczucia jest doskonałym rezultatem w problemach uzależniających i w życiu w ogóle.

Mniej znane narzędzie SMART Recovery nazywa się VACI, czyli Vital Absorbing Creative Interests. Kiedy angażujemy się w VACI, sieci neuronowe mogą być aktywowane, które promują stan świadomości niektórzy badacze nazywają przepływ. Chociaż ludzki mózg pozostaje wysoce niezbadaną granicą naukową, nie jest to naciągnięcie, aby zastanawiać się, czy neuronowa aktywacja świadomości przepływu kompensuje warunkowe neuronalne wypalanie związane ze wstydem, zachciankami i samokrytyką dominującą wśród tych, którzy zmagają się z uzależniającymi problemami.

Osoby, które angażują się w VACI i indukują świadomość przepływu często opisują doświadczenia jako istotne dla zmiany uzależniających wzorców zachowań. Wiele osób opisuje uzyskiwanie "w strefie" i gubienie się w absorpcji działań jako bardzo skuteczną metodę radzenia sobie z popędami, co sugeruje, że absorpcja działań może generować kaskadę chłodzącą w dół gorących sieci łaknienia w mózgu.

Przepływ charakteryzuje się uczuciem bezwysiłkowego i intensywnego skupienia uwagi, zawieszeniem autorefleksji oraz silnym poczuciem kontroli, a wszystko to napędzane jest przez głębokie źródło wewnętrznej motywacji. Problemy uzależniające często charakteryzują się przeciwieństwem przepływu - trudnościami z koncentracją uwagi, samokrytyczną autorefleksją, poczuciem braku kontroli i poczuciem, że większość wyborów dokonywana jest na podstawie zewnętrznych motywacji. Niezależnie od tego, czy gubimy się w ogrodzie, książce, redagujemy domowe wideo, gramy na pianinie, szkicujemy w zeszycie, biegniemy po zalesionej ścieżce, rzeźbimy meble, gotujemy ulubiony posiłek, itp., odnalezienie przepływu jest kluczem do przezwyciężenia niepożądanych wzorców zachowań i poprawy własnego samopoczucia.

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej
Share :

Może Cię zainteresować

Przymusowe leczenie alkoholika

Społeczeństwo, organizacje i rząd regularnie pracują nad rozwojem programów walki z uzależnieniami...