Alkoholizm – skutki nałogu
Długotrwałe picie napojów alkoholowych prowadzi do poważnego uszczerbku na zdrowiu. Niezależnie od fazy choroby, osoba uzależniona zbiera efekty swoich nawyków w postaci krótko- i długoterminowych konsekwencji fizycznych i psychicznych. Alkoholizm - skutki, którym trudno przeciwdziałać - jaki wpływ ma alkohol na człowieka?
Krótkoterminowe skutki nadużywania alkoholu
Chociaż dana osoba może nie nadużywać alkoholu regularnie, nadal może odczuwać jego krótkoterminowy wpływ na umysł i ciało. Najbardziej obciążona jest wątroba, która pracuje nad przemianą alkoholu. Wpływ alkoholu może być delikatny (wysypka) i poważniejszy (utrata świadomości). Inne krótkoterminowe skutki mogą obejmować:
- Obniżone zahamowania, prowadzące do złej oceny społecznej.
- Problemy z koncentracją.
- Utratę koordynacji.
- Utratę krytycznego osądu.
- Tępą percepcja, zwłaszcza widzenie.
- Wahania nastroju.
- Obniżoną temperaturę ciała.
- Podwyższone ciśnienie krwi.
Długoterminowe skutki nadużywania alkoholu
Częste spożywanie napojów procentowych z czasem może powodować przewlekłe problemy zdrowotne dotyczące psychiki oraz ciała. Alkoholizm może prowadzić do marskości wątroby, choroby sercowo-naczyniowej i raka. Alkoholizm - skutki długoterminowe:
- Zmniejszenie istoty szarej i istoty białej w mózgu.
- Utrata pamięci.
- Utrata uwagi.
- Kłopoty z nauką.
- Alkoholowe zapaleniem wątroby.
- Zwłóknienie wątroby.
- Rak gardła, jamy ustnej, krtani, piersi, wątroby, jelita grubego lub przełyku.
- Wysokie ciśnienie krwi.
- Kardiomiopatia.
- Arytmia.
Alkoholizm - skutki fizyczne nadużywania alkoholu
Alkohol w dowolnej ilości wpływa na funkcjonowanie organizmu. Jego stosowanie przez dłuższy okres ma jeszcze gorszy wpływ. Poniżej wymieniono niektóre sposoby, w jakie alkohol może wpływać na organizm:
a) Wątroba - z czasem, przy konsekwentnym nadużywaniu alkoholu, wątroba może ulec zapaleniu i/lub bliznom. Mogą rozwinąć się stany takie jak stłuszczenie wątroby, alkoholowe zapalenie wątroby, zwłóknienie i marskość wątroby.
b) Układ pokarmowy - alkohol może zużywać błonę śluzową żołądka i zwiększać produkcję kwasu żołądkowego, co może przyczyniać się do powstawania wrzodów oraz prowadzić do niedoborów składników odżywczych i/lub problemów z pełnym wykorzystaniem składników odżywczych.
c) Trzustka - alkohol powoduje trzustkową produkcję szkodliwych substancji, co może prowadzić do zapalenia trzustki.
d) Układ nerwowy - niedobór tiaminy lub witaminy B1 związany z przewlekłym intensywnym piciem może prowadzić do zespołu Wernickego-Korsakoffa. Objawy mogą obejmować dezorientację, zaburzenia koordynacji, problemy z uczeniem się i trudności z pamięcią. Może również zostać zahamowany wzrost nowych komórek mózgowych.
e) Układ krążenia - picie ma skomplikowany wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Wiąże się z wysokim ciśnieniem krwi, nieregularnym biciem serca, problemami z pompowaniem krwi przez organizm, zakrzepami krwi, udarem mózgu, kardiomiopatią i zawałami.
Efekty psychologiczne
Alkoholizm - skutki nałogu wobec mózgu potrafią być bardzo rozległe. Alkohol działa depresyjnie na postrzeganie rzeczywistości. Może działać niejednoznacznie i w niektórych sytuacjach wzmagać uczucie ekscytacji, a w innych uspokajać. Podniecenie, zazwyczaj w niższych dawkach, może być spowodowane tłumieniem przez alkohol hamujących części mózgu. Picie alkoholu może mieć wpływ na takie funkcje, jak oddychanie, mowa, myślenie, pamięć i ruch. Skutki psychiczne mogą obejmować zmiany nastroju, zmniejszone zahamowania, relaksację, zaburzenia oceny, spowolniony czas reakcji, trudności w zapamiętywaniu, dezorientację i utratę przytomności. Przewlekłe spożywanie alkoholu może prowadzić do zmian w mózgu.
Nadmierne spożywanie alkoholu, nawet jeśli nie jest przewlekłe, może prowadzić do zespołów psychiatrycznych wywołanych przez alkohol, takich jak zaburzenie depresyjne, zaburzenie afektywne dwubiegunowe, zaburzenie snu, zaburzenie psychotyczne i inne. Zaburzenia te są przejściowe i mogą wystąpić po znacznym zatruciu i/lub w efekcie odstawienia. Zaburzenie spożywania alkoholu wiąże się również z kilkoma chorobami psychicznymi, które mogą rozwinąć się niezależnie od zaburzenia, a nawet mogą go poprzedzać. Takimi przypadłościami są poważna depresja, niektóre zaburzenia lękowe, schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa. Zaburzenia te mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia alkoholizmu i mogą być częściowo związane z używaniem alkoholu jako substancji samoleczącej.