Czym jest alkoholizm?
Alkoholizm to rodzaj uzależnienia. Możemy o nim mówić, gdy osoba chora nie jest w stanie kontrolować nadużywania alkoholu i kompulsywnie sięga po napoje procentowe. Robi tak pomimo świadomości na temat konsekwencji (złego samopoczucia, wpływu na otoczenie czy objawów fizycznych). Towarzyszy temu stres i poczucie cierpienia. Wejście w alkoholizm ułatwia regularne upijanie się. Dotyczy to panów, którzy wypijają przynajmniej pięć napojów alkoholowych co najmniej raz w miesiącu oraz czterech napojów w przypadku pań. Jednak uzależnienie od napojów procentowych to daleko idący, znacznie szerszy problem. Czym jest alkoholizm? Jak go rozpoznać?
Diagnozowanie alkoholizmu
Aby zdiagnozować alkoholizm, osoby weryfikowane pod kątem uzależnienia muszą spełnić co najmniej dwa z poniższych kryteriów w ciągu ostatniego roku od momentu badania. Są to:
- Picie alkoholu w większych ilościach lub przez dłuższy czas niż według pierwotnych założeń.
- Problem z ograniczeniem picia pomimo chęci.
- Spędzanie sporej ilości czasu na działaniach związanych z alkoholem i jego skutkami (picie, regeneracja).
- Myślenie i duże pragnienie spożywania substancji alkoholowych.
- Problemy z wykonywaniem codziennych obowiązków.
- Kontynuacja picia pomimo negatywnych skutków zdrowotnych, psychicznych i społecznych.
- Rezygnacja z wcześniejszych aktywności (np. hobby).
- Używanie alkoholu w sytuacjach niebezpiecznych (prowadzenie pod wpływem).
- Zwiększenie tolerancji na alkohol.
- Pojawienie się objawów odstawienia.
Opcje leczenia alkoholizmu
Czym jest alkoholizm? Jak przestać pić? Te pytania regularnie mogą pojawiać się w głowie osoby, która styka się ze środowiskiem alkoholowym. Jeśli osoba podejrzewa kogoś, na kim jej zależy, że ma symptomy alkoholizmu, może zaoferować jej profesjonalną pomoc. Bez względu na to, jak poważny wydaje się ten problem, wyjście z choroby alkoholowej jest możliwe. Obecnie, dzięki detoksykacji i bogatych programów, nawet co trzecia osoba jest nadal trzeźwa na rok po odbyciu kuracji i odwyku. Jakie są opcje leczenia i kroki w kuracji osoby uzależnionej?
- Uświadomienie problemu.
- Udzielenie interwencji.
- Leczenie w placówce zamkniętej.
- Detoksykacja medyczna.
- Terapia antyalkoholowa, w tym grupy wsparcia (tzw. AA).
Czy alkoholizm jest dziedziczny?
Wiele osób stykając się ze zjawiskiem nadmiernego picia alkoholu zastanawia się, czy ma ono podłoże genetyczne. Uważa się, że alkoholizm ma silny wpływ dziedziczny. Wysokie ryzyko można przypisać danym zapisanym w genach, nie ma jednak gotowej oraz jednoznacznej przyczyny wyjaśniającej alkoholizm. Jest to złożona choroba, więc nawet jeśli ktoś może odziedziczyć predyspozycje do zaburzenia, geny nie określają w pełni, czy dana osoba na pewno będzie alkoholikiem, czy nie. Dużo istotniejsze wydają się być czynniki środowiskowe, takie jak towarzystwo osób pijących, wychowanie w rodzinach alkoholowych, presja grupy rówieśniczej czy nadużywanie napojów procentowych w młodym wieku. Z tego powodu kluczowa wydaje się być świadomość na temat alkoholu i zagrożeń, które ze sobą niesie oraz budowanie charakteru opartego o odpowiedzialność i znajomość konsekwencji podejmowanych decyzji.