• 22 października 2024

7 rzeczy, o które należy zapytać przed przystąpieniem do programu leczenia uzależnień

Nie da się przecenić niszczycielskiej siły uzależnienia, które w Stanach Zjednoczonych jest obecnie bardziej powszechne niż wszystkie formy raka razem wzięte. Według danych Surgeon General, uzależnienie od substancji psychoaktywnych może bezpośrednio dotknąć jednego na siedmiu Amerykanów. Niestety, szacuje się, że tylko 10 procent osób zmagających się z uzależnieniem w ogóle poddaje się leczeniu.

Nawet w przypadku tych osób, które mają szczęście poddać się leczeniu, nie zawsze jest ono skuteczne. Wiele osób - także tych, które ukończyły pełne leczenie - cierpi z powodu nawrotów. Chociaż dla wielu osób rozwiązaniem może być dłuższy lub inaczej opracowany plan leczenia, niestety często nie można sobie na to pozwolić.

Mediana stanu konta oszczędnościowego w amerykańskich gospodarstwach domowych wynosi 4 830 dolarów, a 40 procent dorosłych w USA nie jest w stanie pokryć kosztów nagłego wypadku o wartości 400 dolarów. Przy średnim koszcie ambulatoryjnej terapii odwykowej od 1 do 10 tys. dolarów i średnim koszcie stacjonarnej terapii odwykowej od 12 do 60 tys. dolarów, nic dziwnego, że tak wiele osób z problemem uzależnienia od substancji psychoaktywnych nie poddaje się leczeniu.

Najbardziej potrzebna jest ogromna zmiana w sposobie leczenia uzależnień. Nie jest to jednak proste zadanie, a tymczasem najważniejsze jest, aby osoby poddające się leczeniu z powodu uzależnienia od substancji psychoaktywnych otrzymywały jak najwięcej korzyści za swoje pieniądze. Jeśli leczenie jest nieskuteczne, nie ma gwarancji, że będzie ich stać na kolejną rundę.

Poniżej przedstawiamy siedem ważnych pytań, które należy zadać placówce odwykowej przed wyciągnięciem cennej karty kredytowej lub debetowej:

Czy diagnozujecie i leczycie problemy zdrowotne inne niż uzależnienie?

Przewlekłe nadużywanie substancji może powodować wiele fizycznych problemów zdrowotnych, od łagodnych po poważne. Ponadto, nadużywanie substancji prawie zawsze występuje obok innych problemów ze zdrowiem psychicznym. Aby w pełni powrócić do zdrowia, konieczne jest kompleksowe leczenie wszystkich powyższych problemów.

Co oferujecie w zakresie długoterminowych planów powrotu do zdrowia?

Nawrót choroby jest poważnym problemem dla każdego, kto ma problem z nadużywaniem substancji. Nieuwzględnienie tej możliwości sprawia, że początkowe leczenie staje się praktycznie bezwartościowe. Warto trzymać się z daleka od programów obiecujących "wyleczenie" i poszukać takiego, który kładzie nacisk na długotrwały powrót do zdrowia.

Jak radzić sobie z nagłym nawrotem lub kontynuacją zażywania narkotyków?

Niektóre ośrodki zwalniają pacjenta z opieki, jeśli personel dowie się o dalszym nadużywaniu substancji. Może to być jednak druzgocące, ponieważ takie zachowanie jest zwykle oznaką, że pacjent potrzebuje bardziej intensywnego leczenia. Zamiast wyrzucać pacjentów z programu, poszukaj ośrodka, który obiecuje, że zapewni im dodatkowe poziomy opieki.

Jak mierzysz sukces? Jakimi wskaźnikami sukcesu dysponujesz?

Zadając to pytanie, można się wiele nauczyć - między innymi tego, czy danej placówce można naprawdę zaufać. Przy średniej skuteczności odwyku wynoszącej około 50 procent, każdy, kto obiecuje 80 lub 90 procent, prawie na pewno wprowadza w błąd. Bezgraniczna nadzieja nie pomoże Tobie ani Twojemu bliskiemu - ale szczerość i przejrzystość mogą.

W jaki sposób dokonuje się selekcji pacjentów?

Dostępnych jest wiele rodzajów programów, od zwykłego detoksu, przez 30-dniowe leczenie ambulatoryjne, po 90-dniowe leczenie szpitalne ... i wszystko pomiędzy. Nie chcesz płacić za niepotrzebne leczenie, a już na pewno nie chcesz, aby było ono krótsze niż jest potrzebne. Należy unikać placówek, które wydają się oferować podejście "uniwersalne".

Jak wykwalifikowany jest personel?

Personel ośrodka zajmującego się leczeniem problemów związanych z nadużywaniem substancji powinien być podobny do personelu gabinetu lekarza pierwszego kontaktu, składającego się z lekarzy, licencjonowanych pielęgniarek i asystentów lekarzy. Jeśli taki poziom opieki nie jest dostępny, uznaj to za poważną czerwoną flagę.

Jakie są relacje z innymi placówkami służby zdrowia?

Pożądane jest, aby ośrodek odwykowy miał powiązania z szerszymi systemami opieki zdrowotnej i wzajemne relacje z innymi pobliskimi placówkami (takimi jak szpitale i kliniki ratunkowe). Takie relacje oznaczają lepszy dostęp do opieki, a ich brak może być sygnałem, że dana placówka nie jest traktowana poważnie przez innych świadczeniodawców w okolicy.

Rozszerzone badania

Oprócz zadawania powyższych pytań, poszukaj w Internecie recenzji i/lub skarg dotyczących miejsc, które bierzesz pod uwagę. Ośrodek może wprowadzać w błąd, ale jego poprzedni pacjenci zazwyczaj nie.

Ponownie, znalezienie odpowiedniej placówki i programu może stanowić różnicę w skutecznym leczeniu uzależnień, ponieważ nie są one sobie równe. Chociaż nie ma dokładnej wiedzy na temat podejmowania decyzji, z pewnością warto włożyć wysiłek w zdobycie wiedzy na temat dostępnych opcji. Celem jest zawsze zdobycie jak największej wiedzy, aby dokonać właściwego wyboru dla siebie i swoich bliskich.

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej
Share :

Może Cię zainteresować

Trzymanie palca z dala od spustu

Wyzwalacze: Rzeczy, które mogą prowadzić do nawrotu choroby Wyzwalacz to miejsce, osoba lub zdarzenie, które może...

Rock Bottom

Słuchanie historii od tych, którzy byli wokół bloku w kategoriach odzysku było dla mnie ważną liną ratunkową...

Prenatalna ekspozycja na kokainę

Prenatalna ekspozycja na kokainę: skutki Prenatalna ekspozycja na kokainę ma znaczący wpływ zarówno na zachowanie...

Kolegialna społeczność odzysku

Kolegialna społeczność odwykowa: Jak Uniwersytet Stanowy Ohio zapewnia pozytywne środowisko dla tych studentów...