• 21 września 2024

Detoks alkoholowy - na czym polega?

Część osób uzależnionych boi się rozstać z nałogiem ze względu na skutki uboczne. Odstawienie substancji może być trudne, ale detoks to pierwszy i najlepszy ruch, jaki można wykonać na starcie. Alkohol to depresant, który wpływa na ciało i umysł przez lata picia. Uzależnienie od produkcji substancji wynikających z reakcji alkoholu na ciało mija z czasem. Z tego powodu ciało potrzebuje odpowiedniej dawki czasu, zanim powróci na właściwe tory. Właśnie dlatego, gdy przestajesz pić, Twoje ciało potrzebuje czasu. To powoduje objawy odstawienne, głównie - ból głowy, gorączkę, nudności, nieregularne bicie serca i omamy. Na czym dokładnie polega detoks alkoholowy?

Detoks - szczegóły procesu

Detoks alkoholowy jest pierwszym krokiem w leczeniu. W tym czasie usuwa się z ciała resztki trucizny, która była dostarczana przez długi czas. Na zakończenie efektów odstawienia trzeba poczekać do czternastu dni. Trwa to tak długo, jak organizm jest zniszczony i był źle traktowany. Dopiero po oczyszczeniu fizycznym i zbadaniu stanu ciała można zająć się kolejnymi etapami terapii, bardziej skupionymi na psychice. Niektóre osoby obawiają się rzucić picie, ponieważ denerwują się objawami odstawienia występującymi podczas detoksykacji alkoholu. Podczas gdy niektóre osoby mogą być dotknięte jedynie niewielkimi skutkami alkoholizmu, inni mogą napotkać ekstremalny ból. Objawy odstawienia mogą się zmieniać szybko i agresywnie, dlatego ważne jest, aby detoksykować pod opieką personelu medycznego. Specjaliści od leczenia w ośrodku rehabilitacyjnym będą w stanie pomóc w radzeniu sobie z bólem za pomocą różnych leków. To pozwala skupić się na regeneracji i powrocie do zdrowia. Jeśli chcesz rzucić picie, warto zgłosić się do specjalistów. Ekspert może pomóc znaleźć najwyżej oceniane ośrodki leczenia uzależnień, które będą odpowiadały potrzebom osoby chorej i poprowadzi przez proces powrotu do zdrowia. 

Detoks alkoholowy - jak to wygląda?

Odstawienie alkoholu może przejść bezobjawowo lub w skrajnych przypadkach - zagrażać życiu. Lata intensywnego nałogu kończą się zazwyczaj drgawkami, majaczeniem i sporym bólem. Dlatego tak ważne jest szybkie zdecydowanie się na leczenie. Niewielkie objawy detoksykacji alkoholowej obejmują:
 
- Niepokój
- Nudności
- Bezsenność
- Bóle głowy

 
Poważniejsze objawy odstawienia detoksykacji alkoholu to:
 
- Drżenia
- Drgawki
- Ekstremalne halucynacje
- Dezorientację

 
Detoks z uzależnienia od alkoholu powinien być prowadzony pod okiem lekarza, który będzie reagował na zmiany i efekty wywoływane w ciele pacjenta. Jest to szczególnie ważne u osób z obniżoną odpornością i chorobami układowymi - krwionośnego, oddychania i wydalniczego. Objawy mogą się nasilić i mieć przykre konsekwencje. Lekarz monitoruje na bieżąco stan czynności życiowych, kroplówki i jest gwarancją przejścia przez trudny czas. Najtrudniejsze wydaje się przejście przez fazę, gdzie ciało domaga się każdej kropli alkoholu, byle tylko wyrwać się z obecnego stanu. Informacje te pomagają zespołowi medycznemu ustalić, który lek pomoże złagodzić dyskomfort.

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej
Share :

Może Cię zainteresować