• 21 listopada 2024

Rodzaje psychoterapii - jak wygląda pierwsze spotkanie?

Rodzaje psychoterapii

Różni terapeuci mogą stosować różne metody pracy. Psychoterapeuta w czasie studiów styka się z różnymi orientacjami psychologicznymi. Każda z nich w inny sposób wyjaśnia zaburzenia psychiczne i oferuje inne możliwości leczenia. Psychoterapeuta wybiera tę, która najbardziej do niego przemawia i pracuje według jej metod i technik. Oto cztery najpopularniejsze obecnie rodzaje psychoterapii:

  • Behawioralno-poznawcza. Zwolennicy behawioryzmu wierzą, że wszystkie złe zachowania wynikają z uczenia się. Aby pomóc pacjentom, należy nauczyć ich nowych, bardziej pożądanych zachowań. Terapeuta odgrywa bardziej aktywną rolę w terapii niż w innych typach, wyznaczając zadania i udzielając porad. Terapia behawioralna może być stosowana w leczeniu fobii. Jest ona zazwyczaj krótkoterminowa. Terapia poznawcza i terapia behawioralna są często łączone. Terapia poznawcza ma na celu wyeliminowanie wadliwego myślenia, które wynika z błędów poznawczych. Jest to powszechny sposób leczenia zaburzeń neurotycznych i depresyjnych. Ten rodzaj terapii może trwać kilka miesięcy.
  • Psychoanalityczna. Opiera się na teorii osobowości stworzonej przez Zygmunta Freuda. Psychoterapeuci wierzą, że przyczyna problemów pacjenta tkwi w jego podświadomości, do której dostęp jest utrudniony. Terapia polega na dostępie do wcześniej nieświadomych treści, w tym snów, marzeń sennych, codziennych zachowań. Psychoanalityk uważa, że przyczyną konfliktów psychicznych są często wydarzenia z dzieciństwa. Dlatego w rozmowach często pojawiają się wątki dotyczące rodziców czy pierwszych doświadczeń. Terapia ta jest długotrwała i wymaga częstych spotkań z terapeutą.
  • Egzystencjalno-humanistyczna. Skupia się przede wszystkim na teraźniejszości klienta (psychoterapeuci w tej szkole nie używają określenia "pacjent") Jej celem jest budowanie wiary w siebie i wspieranie ludzi w pokonywaniu trudności. Terapeuta musi zadbać o to, aby klient był w stanie zaakceptować siebie i zrealizować swój potencjał. Sesje często dotyczą wyborów życiowych i ich konsekwencji.
  • Systemowa. Psychoterapeuta zakłada, że pacjent funkcjonuje w ramach pewnych systemów (rodzina, środowisko pracy), które mają na niego wpływ. Bada procesy zachodzące w tych systemach oraz czy występują problemy z komunikacją. Terapia ma na celu poprawę funkcjonowania i zdrowia całego systemu.

W zależności od problemu psychoterapeuta proponuje terapię indywidualną, grupową lub rodzinną. Podstawowym narzędziem terapeuty w każdej terapii jest rozmowa. Podczas spotkań rozmawia się o sobie, odpowiada na pytania terapeuty, dyskutuje, a czasem wykonuje zadania zlecone przez terapeutę. W każdej chwili można się wycofać. Zarówno psychoterapeuta, jak i pacjent mogą podjąć decyzję o zakończeniu terapii. Udana zmiana to taka, która trwa na tyle długo, że nie wymaga wsparcia specjalisty do jej utrzymania.

Dowiedz się więcej - Czym jest i na czym polega psychoterapia?

psychoterapeutka

Jak wygląda pierwsze spotkanie z psychoterapeutą?

Pierwsze spotkanie z terapeutą będzie takie samo jak wizyta u lekarza rodzinnego. Naszym celem jest omówienie problemu, z którym się borykamy. Psychoanalitycy są w stanie położyć się na kozetce, natomiast specjaliści, którzy stosują inne metody, mogą porozmawiać z terapeutą.

On na podstawie swojej opinii zaleci najlepsze formy pomocy. Obejmuje to częstotliwość i sposób rozwiązywania problemów. Może on również zalecić Ci wizytę u psychoterapeuty lub psychiatry, który specjalizuje się w rozwiązywaniu podobnych problemów do Twoich.

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej
Share :

Może Cię zainteresować

Jak pomóc alkoholikowi?

Obserwowanie osoby najbliższej z uzależnieniem od alkoholu nie jest łatwe. Możesz zastanawiać się, co należy...