• 23 lipca 2024

Odwyk narkotykowy dla młodych dorosłych: Najwyższy czas na nowy paradygmat

Odwyk narkotykowy dla młodych dorosłych: Najwyższy czas na nowy paradygmat

Problemy z uzależnieniami są najbardziej powszechne wśród młodych dorosłych, zwłaszcza mężczyzn. Zobowiązanie się do abstynencji przez całe życie jest trudne do sprzedania dla ludzi z większości ich życia jeszcze przed nami. Nawet współzałożyciele AA Bill W. i dr Bob sugerowali, że ich metody raczej nie sprawdzą się w przypadku osób poniżej 40 roku życia. Mimo to, gdy młodzi dorośli angażują się w uzależniające zachowania problematycznie, nadal wysyłamy ich na 30 dni do ośrodków odwykowych, które przekazują przesłanie Billa W. i Dr Boba, że uzależnienie jest chorobą nie do pokonania, która wymaga dożywotniej abstynencji, aby uniknąć więzienia, instytucji i śmierci. Najwyższy czas na nowy paradygmat.

Ponowne przemyślenie odwyku dla młodych dorosłych

Wiele standardów opieki zdrowia psychicznego uzasadniają ponowne rozpatrzenie, jeśli chodzi o leczenie problemów uzależnień w młodych dorosłych. Uzależnienia są nawyki, gdzie koszty zwykle przewyższają korzyści w dłuższej perspektywie. Ludzie nie zmieniają przyzwyczajeń w ciągu 30 dni. Jest mało prawdopodobne, że młodzi dorośli pozostaną całkowicie abstynentami od wszystkich substancji do końca życia. Siedzenie w ośrodku odwykowym przez miesiąc i słuchanie grup edukacyjnych o obwodach mózgowych układu nagrody i wątpliwych twierdzeniach o chorobach niewiele pomoże ludziom w budowaniu nowych, zdrowszych nawyków.

Zamiast próbować zaszczepić nowy system przekonań w umysłach młodych dorosłych o uzależnieniu w ciągu 30 dni, odwyk narkotykowy dla młodych dorosłych prawdopodobnie osiągnie znacznie bardziej udane wyniki z nowym paradygmatem. Zamiast kształcić jednostkę "z problemem", bardziej skutecznym podejściem byłoby traktowanie całego systemu rodzinnego jako jednego klienta przez dłuższy okres czasu. Uzależnienie jest problemem rodzinnym, a nie indywidualnym. Zamiast rozkładać terapię rodzinną na wielu terapeutów, co ogranicza komunikację i koordynację w porównaniu z jednym terapeutą, może lepiej rozważyć rezygnację ze sztywnego podejścia polegającego na unikaniu wielu związków, jeśli chodzi o leczenie młodych dorosłych z problemów uzależnień.

Maksymalizacja szansy na trwałą zmianę

Jeden terapeuta leczący całą rodzinę poprzez sesje indywidualne i rodzinne zrozumie dynamikę rodziny bardziej niż zespół świadczeniodawców próbujących koordynować opiekę poprzez krótkie dyskusje zespołu terapeutycznego i czytanie notatek klinicznych, które nie mogą w pełni uchwycić niuansów sesji terapeutycznych. Odwyk narkotykowy dla młodych dorosłych na poziomie ambulatoryjnym przez okres 1-2 lat pozwala osobie z problemami uzależnień doświadczyć i poruszać się po stresach życia codziennego bez zwracania się do uzależniających zachowań, aby sobie poradzić. Leczenie rodziny pomaga poprawić komunikację i zwiększyć pozytywne interakcje między wszystkimi jej członkami. Poprawa interakcji w rodzinie w połączeniu z doświadczeniem radzenia sobie ze stresem życiowym bez angażowania się w zachowania nałogowe przez okres 1-2 lat może być najlepszym sposobem na zmaksymalizowanie prawdopodobieństwa trwałej zmiany u młodych dorosłych.

Porzucenie żądań abstynencji

Dodatkowo, odwyk narkotykowy dla młodych dorosłych z problemami uzależnień prawdopodobnie osiągnie znacznie lepsze wyniki, jeśli podmioty lecznicze porzucą żądania abstynencji. Złudzenie społeczeństwa wolnego od narkotyków nadal wisi jak mokry koc nad przemysłem leczniczym z żenującą historią niepowodzeń swoich pacjentów. Nigdy nie uda nam się wyeliminować używania narkotyków. Najlepszym sposobem zapobiegania uzależnieniom jest nauczanie i modelowanie samokontroli używania, tak aby eksperymentowanie z narkotykami nie przerodziło się w uzależnienie. Większość ludzi, którzy eksperymentują z narkotykami, nie uzależnia się. Praca z młodymi dorosłymi na poziomie ambulatoryjnym, aby pomóc im w samoregulacji używania narkotyków, przyniesie rezultaty o wiele lepsze niż wysyłanie ich na miesiąc, aby siedzieli w grupach, dostrajali się do doradców narkotykowych i byli przerzucani na darmowe spotkania, w których mogliby uczestniczyć na własną rękę, nie płacąc 50 000 dolarów.

Podsumowując, czas już dawno minął, aby radykalnie zmienić podejście do leczenia młodych dorosłych z problemami uzależnień. Zamiast wysyłać wszystkich na 30 dni, wyniki leczenia prawdopodobnie poprawią się, jeśli młodzi dorośli i ich rodziny były traktowane na poziomie ambulatoryjnym w ciągu 1-2 lat. Jeden terapeuta traktujący całą rodzinę jako "klienta", w tym połączenie sesji indywidualnych i rodzinnych ze wszystkimi członkami, prawdopodobnie usprawniłby usługi i koordynację opieki. Skupienie się na budowaniu nowych nawyków i radzeniu sobie ze stresem życiowym w sposób inny niż zachowania uzależniające byłoby bardziej efektywne niż głoszenie całkowitej abstynencji przez całe życie. Wiemy, że wyniki leczenia problemów uzależnień pozostawiają wiele do życzenia, jednak upieramy się przy leczeniu problemów uzależnień przy użyciu tych samych metod, które dają fatalne wyniki. Jeśli chcemy lepszych rezultatów w leczeniu uzależnień, dobrze by było zapożyczyć zdanie ze starego paradygmatu: "nic się nie zmienia, jeśli nic się nie zmienia".

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej
Share :

Może Cię zainteresować

SMART Odzyskanie vs. AA

Istnieje wiele opcji odzyskiwania dostępne dla tych, którzy mają do czynienia z uzależnieniem, i to jest...

Unikanie dna jest dobre

Mówi się, że problem z dobrą radą polega na tym, że zazwyczaj koliduje ona z naszymi planami. W duchu...