• 24 lutego 2024

Badania Chemikalia mogą przyspieszyć leczenie psychodeliczne

Badania Chemikalia mogą przyspieszyć leczenie psychodeliczne

Przekazane dnia 29 maja 2020 r.

przez Thaddeusa Camlina, Psy.D.

Chemikalia badawcze są powszechnie kojarzone z takimi rzeczami jak "ciemna sieć", "jedwabna droga", "amazonka narkotyków" i innymi, nieco zacienionymi i nieszkodliwymi sektorami społeczeństwa. Jednakże chemikalia badawcze zasługują na swoją nazwę rodzinną, ponieważ istnieją prawdziwi naukowcy badający prawdziwy potencjał terapeutyczny i kliniczny. Niedawno jeden z takich badaczy naukowych, dr Alan Kozilowski, wyszkolony chemik organiczny z Uniwersytetu w Berkeley i Harvardzie, nakreślił swoje wysiłki zmierzające do wytworzenia związku, który odzwierciedlałby działanie psylocybiny.

Psilocybin to związek, który najlepiej zna się na byciu "magicznym" w grzybie. Inspiracją dla Kozilowskiego były znaczące, pozytywne wyniki badań nad psylocybinem oraz leczenie różnych stanów chorobowych, takich jak uzależnienie, depresja i lęk. Terapia grzybowa w leczeniu uzależnień jest rzeczywiście obszarem rosnącego zainteresowania. Jednak myślenie kulturowe we współczesnym społeczeństwie wokół znanych psychodelików nadal hamuje postęp w kierunku włączenia ustalonej wartości terapeutycznej psychodelików do głównego nurtu praktyki klinicznej.

Chemikalia badawcze, podobnie jak związek, który opracowuje Kozilowski, często korzystają z tego, że nie są klasyfikowane jako substancja z listy I, więc badania i rozwój mogłyby być prowadzone z większą efektywnością i znacznie mniejszym kosztem. Dodatkowo, ponieważ psylocybin i inne naturalnie występujące związki psychodeliczne nie mogą być opatentowane, duże firmy farmaceutyczne nie są zainteresowane ich rozwojem, a zatem finansowanie badań psychodelicznych stanowi wiele wyzwań. Związek podobny do psychocybiny mógłby jednak ominąć znaczną część biurokracji związanej z biurokracją związaną z badaniami nad substancjami według schematu I, mógłby sprawić, że twórcy psychocybiny zarobiliby mnóstwo pieniędzy i pomóc w integracji leczenia psychodelicznego z głównym nurtem znacznie szybciej niż obecne szacunki dotyczące takich związków jak MDMA i psychocybin.

Podczas gdy ja osobiście żywię znaczny sceptycyzm, że człowiek będzie w stanie poprawić się po stworzeniu psylocybiny przez naturę, szybsze włączenie leczenia psychodelicznego do głównego nurtu może doprowadzić do szybkiej i drastycznej poprawy w leczeniu wielu wyniszczających stanów, takich jak PTSD, uzależnienia, depresje i lęki. Oczywiście, zwolennicy trzymania się niezmodyfikowanego i nieaktualnego podejścia do leczenia uzależnień niewątpliwie powrócą do zwietrzałych stereotypów na temat uzależnień krzyżowych, tzw. prawdziwego powrotu do zdrowia, a inne nieuzasadnione bajki, takie jak psychodeliczne, nadal czynią postępy w głównym nurcie leczenia. Jednak przytłaczająca przewaga dotychczasowych dowodów naukowych potwierdza profil bezpieczeństwa związków psychodelicznych oraz potencjał znaczących i trwałych pozytywnych efektów leczenia psychodelicznego.

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej
Share :

Może Cię zainteresować

Rock Bottom

Słuchanie historii od tych, którzy byli wokół bloku w kategoriach odzysku było dla mnie ważną liną ratunkową...

Objawy zatrucia alkoholowego

Kiedy pijesz tyle alkoholu, że organizm nie może go metabolizować, możesz cierpieć na zatrucie alkoholowe. Jeśli...