9 niezwykłych sposobów, w jakie Mindfulness może zmienić Twoje życie
Mindfulness to modne słowo, które przyciągnęło uwagę wielu ludzi. Jednak gdy słowa te stają się popularne, łatwo tracą głębię swojego znaczenia. Aby wrócić do tego, co sprawiło, że ta holistyczna praktyka stała się tak popularna, przyjrzyjmy się znaczeniu mindfulness i temu, jak można ją wykorzystać jako formę terapii, która zrewolucjonizuje sposób, w jaki człowiek żyje.
Znaczenie i praktyka Mindfulness
Mindfulness to praktyka polegająca na byciu świadomym, w sposób nieosądzający, tego, co dzieje się w nas i wokół nas, w trakcie tego, co się dzieje. Jedną z form praktyki mindfulness jest medytacja na siedząco - doświadczenie, w którym osoba praktykująca pozostaje nieruchomo przez pewien czas, skupiając swoją uwagę na jednym punkcie. Na przykład, podczas medytacji często jako obiekt skupienia uwagi wykorzystuje się oddech. Można też jednak skupić się na jakimś obrazie, jak w buddyzmie tybetańskim. Niektórzy praktykujący koncentrują się na słowach lub konkretnej mantrze, a inni na pojawiających się i znikających dźwiękach. Praktykowanie mindfulness w ciągu dnia jest wspaniałym sposobem na rozszerzenie korzyści płynących z siedzącej medytacji na codzienne życie.
Należy jednak pamiętać, że praktykowanie medytacji i mindfulness jest jak chodzenie na siłownię - nie zobaczysz rezultatów, dopóki nie zaczniesz tego robić przez jakiś czas. Ale, co zaskakujące, jeśli praktykujesz codziennie, nie minie wiele czasu, zanim zaczniesz dostrzegać korzyści. Wystarczy, że będziesz praktykować mindfulness przez miesiąc, a być może zauważysz, że Twoje relacje z innymi ludźmi zmienią się z powodu zwiększonego poziomu dostrojenia. Możesz zauważyć, że Twój umysł jest bardziej przejrzysty dzięki wglądowi, intuicji i większej świadomości. Możesz zauważyć, że Twój próg stresu stał się bardziej odporny z powodu zmniejszonej ilości lęku i nowego sposobu reagowania na bodźce. Możesz nawet zauważyć, że dokonujesz wyborów życiowych z większą uczciwością.
Korzyści płynące z uważności (Mindfulness)
Być może brzmi to trochę zbyt pięknie, by mogło być prawdziwe. Mindfulness nie zamieni nas w anioły. Może jednak zmienić nas w niezwykły sposób. Daniel Siegel, współzałożyciel Centrum Badań nad Świadomością Umysłu UCLA i autor książki "Mindful Brain", od ponad 20 lat bada wpływ medytacji na mózg. Doszedł do wniosku, że medytacja i uważność (mindfulness) mogą głęboko zmienić sposób funkcjonowania mózgu. Siegel przedstawił 9 z wielu korzyści, jakich może doświadczyć osoba regularnie praktykująca medytację i mindfulness. Są to:
- Równowaga emocjonalna - Gdy emocje stają się zbyt przytłaczające lub gdy są ignorowane i tłumione, może dojść do choroby psychicznej. Na przykład wiele osób uzależnionych sięga po narkotyki i alkohol, kiedy emocje są dla nich zbyt silne. W innych przypadkach, kiedy emocje są tłumione, może dojść do depresji i lęku. Mindfulness może jednak wspierać umiejętność bycia otwartym na emocje, co z kolei prowadzi do zdrowej równowagi emocjonalnej.
- Regulacja ciała - w nauce regulacja oznacza kontrolowanie lub utrzymywanie tempa lub prędkości czegoś, tak by działało prawidłowo. Na przykład hormony regulują metabolizm. W ten sam sposób mindfulness może pomóc regulować ciało, zwłaszcza gdy wchodzi ono w stan lęku. Niepokój i strach często uruchamiają system "walcz lub uciekaj", który aktywuje współczulną gałąź autonomicznego układu nerwowego. Mindfulness natomiast włącza przywspółczulny układ nerwowy, który pomaga przywrócić równowagę w organizmie. W rezultacie tętno spada, oddech staje się długi i powolny, a mięśnie ciała rozluźniają się. Może to być niezwykle ważne dla osób uzależnionych, które wyszły z nałogu. Wiele uzależnień rozwija się z powodu wyuczonego schematu sięgania po alkohol lub narkotyki, kiedy stres jest wysoki. Jednak nauka relaksacji ciała jest o wiele zdrowszym sposobem radzenia sobie ze stresem.
- Wygaszanie lęku - mindfulness nie tylko pomaga nam reagować na lęk, jak opisano powyżej, ale także pomaga rozładować postrzegane bodźce wywołujące lęk, tak by nie stymulowały one reakcji "walcz lub uciekaj". Czasami reakcja "walcz lub uciekaj" jest wywoływana nie tylko przez bodźce rzeczywiste, ale także wyobrażone. Na przykład osoby cierpiące na PTSD mogą ponownie przeżywać traumatyczne wydarzenie, nawet jeśli nie dzieje się ono w chwili obecnej. Mindfulness może jednak zdekonstruować te wewnętrzne wyzwalacze i pomóc wyeliminować niepotrzebne doświadczenia lęku i niepokoju.
- Dostrojonakomunikacja - Dostrojona komunikacja to taka, w której dwie istoty ludzkie czują się połączone ze sobą, a także z większą, rezonującą całością. Możesz to odczuwać w stosunku do współmałżonka, dzieci i innych osób, które kochasz. Dostrojenie jest częścią zdrowych związków, a nawet jest niezbędne w relacjach między dziećmi i ich rodzicami. Burzliwe relacje w dzieciństwie mogą być kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do uzależnienia. Nauczenie się, jak utrzymywać zdrowe, zestrojone związki, może pomóc w zachowaniu trzeźwości, a nawet zapobiec nawrotowi choroby.
- Intuicja - Jest to rodzaj wiedzy pochodzącej spoza umysłu myślącego. Praktyka mindfulness pomaga obudzić te wewnętrzne zasoby i otwiera nas na otrzymywanie intuicyjnych informacji z innych wewnętrznych źródeł.
- Wgląd- Wgląd można opisać jako zdolność do wglądu. Jest to sposób na poznanie samego siebie w sposób głębszy niż samo myślenie. Często wgląd pojawia się w wyniku utrzymania koncentracji uwagi i zwolnienia tempa pracy umysłu.
- Empatia - Dzięki empatii mamy większą zdolność do współczucia, zdrowej komunikacji i kontaktu z innymi. Empatia to zdolność do wczucia się w emocjonalny krajobraz innej osoby. Empatia pozwala na łączenie się z myślami, ideami i postawami innej osoby. Mindfulness wspiera naszą zdolność do bycia empatycznym wobec innych.
- Moralność - Co zaskakujące, mindfulness może wpływać na to, w jaki sposób możemy przyczynić się do dobra ogółu. Mindfulness może nie tylko pomóc nam rozpoznać, co może być konieczne dla transformacji społecznej, ale może również pomóc rozwinąć nasze zdolności do podejmowania działań. Mindfulness może wspierać rozwój zachowań moralnych i podejmowania decyzji.
- Elastyczność reakcji - Jest to jedna z największych korzyści płynących z mindfulness. Jest to zdolność do zmiany odruchowych reakcji na okoliczności na bardziej świadome reakcje. Innymi słowy, dzięki świadomości mindfulness uczymy się robić pauzę pomiędzy bodźcem a uwarunkowaną reakcją. Może to być niezwykle przydatna umiejętność dla osób uzależnionych. Jeśli na przykład wiesz, że zawsze wpadasz w złość, gdy ktoś lekceważy to, co masz do powiedzenia, elastyczność reakcji to umiejętność zatrzymania się pomiędzy reakcją wewnętrzną a bodźcem zewnętrznym. Zamiast tego można rozwinąć umiejętność obserwowania zachowań innych osób bez oceniania ich i nie brania ich do siebie. Wypracowanie takiej pauzy daje człowiekowi wielką moc w sposobie reagowania na życie.
Mindfulness w Twoim życiu
Pomimo tych niesamowitych korzyści, mindfulness nie jest nauczana w szkołach ani w większości miejsc pracy - być może dlatego, że praktyki te od dawna kojarzone są z religią lub duchowością. Jednak sama mindfulness nie jest związana z żadną konkretną religią. Naukowe spojrzenie na mindfulness, jak to uczynił Dan Siegel, wskazuje, że medytacja i mindfulness nie są nawet tak bardzo duchowe.
Są to raczej praktyki, które zmieniają funkcjonowanie mózgu i ciała. Z tego powodu mindfulness i medytacja są często technikami terapeutycznymi stosowanymi przez wielu terapeutów, psychologów i specjalistów od zdrowia psychicznego. Co najważniejsze, praktyki te mogą zmienić sposób, w jaki odnosimy się do samego życia.
W rzeczywistości, jeśli dana osoba wdroży codzienną praktykę medytacji połączoną z zastosowaniem mindfulness, może stać się życzliwsza, mądrzejsza i bardziej wrażliwa na moralne dobro ogółu. Mogłoby się wydawać, że dzięki tym holistycznym i terapeutycznym korzyściom, mindfulness może zmienić nas w osoby, którymi chcemy być. Mindfulness może ulepszyć nasze społeczności, związki, a być może także naszą planetę. Mindfulness nie może jednak uczynić z nas aniołów codzienności... a może jednak może?