• 17 czerwca 2024

Jak pomóc alkoholikowi?

Obserwowanie osoby najbliższej z uzależnieniem od alkoholu nie jest łatwe. Możesz zastanawiać się, co należy zrobić, aby zmienić sytuację i czy dana osoba w ogóle potrzebuje Twojej pomocy. Alkoholizm to termin używany do opisania osoby z zaburzeniem spożywania alkoholu. Osoba z alkoholizmem jest uzależniona zarówno fizycznie, jak i psychicznie od substancji procentowych. Może mieć problemy z kontrolowaniem swoich nawyków picia lub zdecydować się na picie, nawet jeśli powoduje to problemy. Mogą one zakłócać jej relacje zawodowe i społeczne, a nawet własne zdrowie. Jak pomóc alkoholikowi? Na co zwrócić uwagę?

Jak podejść do osoby z zaburzeniem spożywania alkoholu?

Zaburzenie spożywania alkoholu może wahać się od łagodnego do ciężkiego. Łagodne wzorce mogą przekształcić się w poważniejsze komplikacje. Wczesne leczenie i interwencja mogą pomóc osobom z zaburzeniami spożywania alkoholu. Chociaż od osoby zależy, czy chętnie rozpocznie swoją podróż w trzeźwość, można jej również pomóc z zewnątrz. Przeczytaj o kilku krokach, jak pomóc alkoholikowi i o krokach, które możesz podjąć:
 
- Dowiedz się więcej o zaburzeniach spożywania alkoholu - zanim cokolwiek zrobisz, ważne jest, aby wiedzieć, czy Twój przyjaciel lub ukochany jest uzależniony od alkoholu. 
 
- Przećwicz to, co zamierzasz powiedzieć - poinformuj osobę, na której Ci zależy, że jesteś dostępny i że Ci zależy. Możesz wspomnieć, kiedy alkohol spowodował niepożądany efekt, taki jak gwałtowne zachowanie lub problemy ekonomiczne. Przygotuj się na każdą odpowiedź. Bez względu na reakcję, powinieneś zachować spokój i zapewnić swoją osobę, że ma szacunek i wsparcie. 

Jak pomóc alkoholikowi? Empatia i wsparcie

 Podejdź i słuchaj drugiej strony. Wykaż się empatią - jeśli dana osoba ma problem z alkoholem, najlepszą rzeczą może być szczere współczucie. Powiedz takiej osobie, że martwisz się o jej zdrowie i zaoferuj swoje wsparcie. Przygotuj się na reakcję negatywną. Daj czas i przestrzeń na podjęcie uczciwej decyzji i wysłuchaj, co mają do powiedzenia. Uświadom sobie, że nie możesz zmusić kogoś, kto nie chce iść na leczenie. Jeśli osoba ta jest otwarta, poproś ją, aby przystąpiła do formalnego programu leczenia. Poproś o konkretne zobowiązania, a następnie je wypełnij.

Jak pomóc alkoholikowi - interwencja

Jeśli zastosowane zostały powyższe metody, a i tak zastanawiasz się, jak pomóc alkoholikowi, zostaje jeszcze interwencja. Obejmuje ona planowanie, egzekwowanie konsekwencji, dzielenie się i przedstawianie opcji leczenia. Interwencja może być działaniem, jeśli osoba jest bardzo oporna na uzyskanie pomocy. Podczas tego procesu przyjaciele, członkowie rodziny i współpracownicy spotykają się, aby skonfrontować się z osobą i zachęcić ją do leczenia. Interwencje są często wykonywane przy pomocy profesjonalnego doradcy. Profesjonalny terapeuta może:
 
- udzielać porad, jak zapewnić osobie leczenie,
- wyjaśnić, jakie są opcje leczenia,
- znaleźć programy w okolicy.

 
Leczenie zaburzeń związanych z używaniem alkoholu jest procesem ciągłym. Ważna jest pomoc w pracy, opiece nad dziećmi i zadaniach domowych, jeśli przeszkadzają w sesjach terapeutycznych. Ważna jest także troska o postępy przyjaciela lub członka rodziny podczas i po leczeniu.

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej
Share :

Może Cię zainteresować