Prenatalna ekspozycja na kokainę
Prenatalna ekspozycja na kokainę: skutki
Prenatalna ekspozycja na kokainę ma znaczący wpływ zarówno na zachowanie, jak i funkcjonowanie mózgu. W badaniach na zwierzętach prenatalne narażenie na kokainę podczas rozwoju w łonie matki powoduje zaburzenia w rozwoju mózgu i wywołuje niekorzystny wpływ na zachowanie w dzieciństwie, który trwa przez cały okres dorosłości. Podobne badania w populacjach ludzkich były ograniczone ze względu na obawy etyczne. Badania, które zostały przeprowadzone w odniesieniu do prenatalnego narażenia na kokainę w populacji ludzkiej, wykazały upośledzenie uwagi, kontroli impulsów i regulacji emocji w części mózgu, wraz z podwyższoną predyspozycją do inicjowania nadużywania substancji.
Naukowcy z Yale School of Medicine, kierowani przez dr Rajitę Sinha, przeprowadzili badania mające na celu ocenę istoty szarej mózgu nastolatków, którzy byli narażeni na działanie kokainy w okresie prenatalnym, w porównaniu z tymi, którzy nie byli narażeni na działanie kokainy w okresie prenatalnym. Naukowcy przypuszczali, że okres dojrzewania jest czasem, w którym zaczyna się używanie substancji. Badanie zostało opublikowane w czerwcowym wydaniu Biological Psychiatry.
Do tego konkretnego badania zrekrutowano czterdziestu dwóch nastolatków w wieku od czternastu do siedemnastu lat. Młodzież ta miała prenatalną ekspozycję na kokainę i była częścią długoterminowego badania. Dla porównania przebadano również dwudziestu jeden nastolatków, którzy nie byli narażeni na kokainę in utero. Wszystkim uczestnikom zadano pytania dotyczące używania przez nich szerokiej gamy nielegalnych narkotyków, złożono próbki moczu i poddano ich strukturalnym skanom neuroobrazowym.
Wyniki badania wykazały, że ci nastolatkowie poddani prenatalnej ekspozycji na kokainę mieli mniejszą objętość istoty szarej w kluczowych obszarach mózgu związanych z emocjami, nagrodą, pamięcią i funkcjonowaniem wykonawczym, w porównaniu z tymi nastolatkami, u których nie stwierdzono prenatalnej ekspozycji na kokainę. Uwagę zwracała również objętość istoty szarej pomiędzy tymi, którzy mieli prenatalną ekspozycję na kokainę, a tymi nastolatkami, którzy nie mieli prenatalnej ekspozycji na kokainę w łonie matki. Z każdym jednym mililitrem spadku w materii mózgowej, nastąpił wzrost inicjacji nadużywania substancji o 69,6% do 83,6% w zależności od regionu mózgu dotkniętego problemem.
Według dr Johna Krystal, redaktora Biological Psychiatry, wyniki tego badania dotyczącego prenatalnej ekspozycji na kokainę zawierają silne implikacje dla tych kobiet w ciąży, które używają kokainy. Prenatalna ekspozycja na kokainę może powodować nieprawidłowy rozwój regionów mózgu, nawet jeśli strukturalnie mózg może wyglądać normalnie. Istota szara mózgu jest częścią układu nerwowego, która przetwarza informacje. Deficyty w obszarach istoty szarej są udokumentowane w wielu innych zaburzeniach, takich jak między innymi schizofrenia i zaburzenia uwagi.
Badacze tego badania zauważyli jednak, że uczestnicy tego badania różnili się tylko tym, czy istniała prenatalna ekspozycja na kokainę; u uczestników nie odnotowano żadnych innych chorób zdrowotnych lub psychicznych. W najszerszym zakresie badanie to pokazuje, jak prenatalna ekspozycja na kokainę w łonie matki może przekładać się na zmiany w mózgu, które wpływają na emocje i poznanie. Dr Sinha przewiduje, że w przyszłości specyficzne zmiany w mózgu, które są wynikiem prenatalnej ekspozycji na kokainę, mogą służyć jako biomarkery, które można ukierunkować na zapobieganie używaniu i nadużywaniu narkotyków.