10 Rzeczy, które należy przestać robić, jeśli kochasz alkoholika
Zastanawiasz się, jak poradzić sobie z pijaną matką w czasie wakacji, czy jak możesz jej pomóc? Czy przyjaciele powiedzieli ci, że jesteś pomocnikiem dla współmałżonka? Czy uważasz, że cierpisz z powodu problemów alkoholowych ukochanej osoby?
Może być trudno usłyszeć, że trzeba się zmienić, gdy ukochana osoba żyje z alkoholizmem. Przecież to jest ich problem, prawda? Niestety, można zmienić tylko siebie, a jedynym sposobem, w jaki można przerwać i zmienić obecny przebieg interakcji z osobami z zaburzeniami używania substancji, jest zmiana swoich reakcji.
Ci, którzy żyją lub żyli z aktywnymi alkoholikami lub osobami zmagającymi się z nałogiem, stwierdzają, że doświadczenie to głęboko ich dotknęło. Wiele razy frustracja i stres mogą być spowodowane przez własne działania i wybory.
Dostosowując swoje podejście i stosunek do problemu, możesz umieścić go w innej perspektywie, tak aby nie zdominował już twoich myśli i życia. Pod pewnymi względami świadomość, że możesz zmienić swoje podejście i postawę, daje Ci siłę.
Nie musisz już dłużej robić niektórych rzeczy, które robisz w swoim tańcu z osobą uzależnioną. Oto 10 rzeczy, które możesz przestać robić, a które mogą pomóc zmniejszyć presję.
1. Obwinianie siebie
To typowe dla alkoholików, że próbują zrzucać winę za swoje picie na okoliczności lub inne osoby z ich otoczenia, także te, które są im najbliższe. Często zdarza się, że alkoholik mówi: "Jedynym powodem, dla którego piję, jest to, że ty... "
Nie wciskaj się w to. Jeśli twój ukochany jest prawdziwym alkoholikiem, to będzie pił bez względu na to, co zrobisz lub powiesz. To nie twoja wina.
Uzależnili się od alkoholu i nic nie stanie między nimi a wybranym przez nich narkotykiem.
2. Brać to osobiście
Kiedy alkoholicy obiecują, że już nigdy nie będą pić, ale niedługo potem wracają do picia jak zawsze, członkom rodziny łatwo jest przyjąć złamane obietnice i kłamstwa osobiście. Możecie myśleć: "Jeśli naprawdę mnie kocha, nie okłamałaby mnie".
Ale jeśli naprawdę uzależnili się od alkoholu, ich chemia mózgu mogła się zmienić do tego stopnia, że są całkowicie zaskoczeni niektórymi z dokonywanych przez siebie wyborów. Mogą nie mieć kontroli nad własnymi decyzjami.
3. Próbować to kontrolować
Wielu członków rodziny alkoholików oczywiście próbuje wszystkiego, co może im się wydawać, aby ich ukochana osoba przestała pić. Niestety, zazwyczaj powoduje to, że członkowie rodziny alkoholika czują się samotni i sfrustrowani.
Możesz sobie wmówić, że na pewno jest coś, co możesz zrobić. Ale rzeczywistość jest taka, że nawet alkoholicy nie potrafią kontrolować swojego picia, starają się jak mogą. Nawet wiedząc o tym, możesz nadal chcieć pomóc swojej ukochanej osobie, gdy znajduje się ona w środku kryzysu.
W rzeczywistości, zazwyczaj jest to czas, kiedy rodzina nie powinna nic robić. Kiedy osoba mająca problem z używaniem substancji osiąga punkt krytyczny, czasami jest to czas, kiedy w końcu przyznaje się, że ma problem i zaczyna sięgać po pomoc.
Jeśli przyjaciele lub członkowie rodziny spieszą się i "ratują" osobę z sytuacji kryzysowej, może to opóźnić decyzję o uzyskaniu pomocy.
Niech się stanie kryzys
Dla tych, którzy kochają kogoś, kto żyje z uzależnieniem, bardzo trudno jest usiąść z założonymi rękami i pozwolić, aby kryzys rozgrywał się w pełni. Kiedy ktoś, kogo kochasz, osiągnie punkt w użyciu substancji, kiedy dostanie DUI, straci pracę lub zostanie wtrącony do więzienia, może być trudne do zaakceptowania koncepcja, że najlepszą rzeczą, jaką można zrobić w tej sytuacji jest nie robić nic.
Może się wydawać, że jest to sprzeczne ze wszystkim, w co wierzysz. Niestety, to powoduje, że cykl powtarza się... w nieskończoność. Nie musisz stwarzać kryzysu, ale uczenie się oderwania pomoże ci pozwolić na kryzys - taki, który może być jedynym sposobem na stworzenie zmiany.
4. Próbując ją wyleczyć
Nie popełnij błędu, alkoholizm i uzależnienie od alkoholu to podstawowe, przewlekłe i postępujące choroby, które czasami mogą być śmiertelne. Nie jesteś pracownikiem służby zdrowia, a nawet jeśli jesteś, nie powinieneś ponosić odpowiedzialności za leczenie przyjaciół lub członków rodziny.
Nie jesteś wyszkolonym doradcą ds. nadużywania substancji, i znów, nawet jeśli jesteś, Twoja rola nie powinna być doradcą. Tak się składa, że kochasz kogoś, kto prawdopodobnie będzie potrzebował profesjonalnego leczenia, aby odzyskać zdrowie. To jest ich odpowiedzialność, nie twoja.
Nie można wyleczyć choroby. Bez względu na to, jakie jest twoje pochodzenie, potrzebujesz pomocy z zewnątrz. Alkoholicy zazwyczaj przechodzą przez kilka etapów, zanim będą gotowi do zmiany. Dopóki alkoholik nie zacznie zastanawiać się nad odejściem z nałogu, wszelkie działania, które podejmiesz, aby "pomóc" mu w odejściu z nałogu, będą często napotykać na opór.
Nawet jeśli nie jesteście odpowiedzialni za "leczenie" alkoholizmu ukochanej osoby, możecie być zainteresowani poznaniem niektórych rzeczy, które sprawiają, że pijący chcą przestać pić, jak również niektórych rzeczy, które przeszkadzają alkoholikowi w wytrzeźwieniu.
Możesz rozważyć rodzinną interwencję. Zanim zastanowisz się nad sposobami przeprowadzenia interwencji, przeczytaj chwilę dalej o tym, jak dbać o siebie - nie tylko o siebie, ale ponieważ często jest to jedyny sposób, w jaki osoba uzależniona otrzyma pomoc, której potrzebuje.
Jeśli Ty lub Twoja najbliższa osoba zmagasz się z używaniem substancji lub uzależnieniem, skontaktuj się z infolinią SAMHSA (Substance Abuse and Mental Health Services Administration) pod numerem 1-800-662-4357, aby uzyskać informacje na temat ośrodków wsparcia i leczenia w Twojej okolicy.
Więcej informacji na temat zdrowia psychicznego można znaleźć w naszej Krajowej Bazie Danych Helpline.
5. Krycie go
W kręgach rehabilitacyjnych jest żart o alkoholiczce w zaprzeczeniu, która krzyczy: "Nie mam problemu, więc nie mówcie nikomu!" Alkoholicy zazwyczaj nie chcą, aby ktokolwiek znał poziom spożycia alkoholu, ponieważ jeśli ktoś dowie się o pełnym zakresie problemu, może spróbować pomóc.
Jeśli członkowie rodziny próbują "pomóc" (umożliwić alkoholikowi), kryjąc się za jego piciem i wymyślając dla nich wymówki, grają od razu w grę o zaprzeczenie alkoholika. Otwarte i uczciwe podejście do problemu jest najlepszym rozwiązaniem.
6. Akceptacja niedopuszczalnego zachowania
Akceptacja niedopuszczalnego zachowania zazwyczaj zaczyna się od małego incydentu, który członkowie rodziny zmyślają: "Mieli po prostu za dużo do wypicia". Ale następnym razem, zachowanie może być trochę gorsze, a potem jeszcze gorsze.
Powoli zaczynasz akceptować coraz bardziej niedopuszczalne zachowania. Zanim zdasz sobie z tego sprawę, możesz znaleźć się w pełnej przemocy relacji.
Nadużycia nigdy nie są dopuszczalne. Nie musisz akceptować niedopuszczalnego zachowania w swoim życiu. Masz wybór.
Ważne jest, aby chronić swoje dzieci również przed niedopuszczalnym zachowaniem. Nie toleruj żadnych krzywdzących lub negatywnych uwag skierowanych do dzieci. Komentarze te mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia psychiki dziecka.
Chroń swoje dzieci, i nie wahaj się trzymać dziecka z dala od kogoś, kto pije i nie respektuje twoich granic. Dorastanie w domu alkoholika może pozostawić trwałe blizny.
7. Mieć nieuzasadnione oczekiwania
Jednym z problemów w kontaktach z alkoholikiem jest to, co może wydawać się rozsądnym oczekiwaniem w pewnych okolicznościach, może być całkowicie nierozsądne, jeśli chodzi o kogoś, kto jest uzależniony. Kiedy alkoholicy przysięgają Tobie i sobie samym, że nigdy nie dotkną kolejnej kropli, możesz naturalnie oczekiwać, że są szczerzy i nie będą pić więcej.
Ale z alkoholikami, to oczekiwanie okazuje się nierozsądne. Czy rozsądne jest oczekiwanie, że ktoś będzie z tobą szczery, gdy osoba ta nie jest w stanie nawet być szczera wobec siebie?
8. Życie w przeszłością
Kluczem do radzenia sobie z alkoholizmem w rodzinie jest skupienie się na sytuacji, jaka panuje obecnie. Alkoholizm jest chorobą postępującą. Nie osiąga pewnego poziomu i utrzymuje się tam bardzo długo; pogarsza się jeszcze bardziej, dopóki alkoholik nie zacznie szukać pomocy.
Nie możesz pozwolić, aby rozczarowania i błędy z przeszłości wpłynęły na twoje dzisiejsze wybory, ponieważ prawdopodobnie zmieniły się okoliczności.
9. Uniemożliwienie mu stawienia czoła konsekwencjom
Często, próbując "pomóc", dobrze myślący bliscy faktycznie zrobią coś, co pozwoli alkoholikom kontynuować ich destrukcyjną drogę. Dowiedz się, co robisz źle i upewnij się, że nie robisz niczego, co wzmacnia zaprzeczenie alkoholika lub uniemożliwia mu stawienie czoła naturalnym konsekwencjom jego działań.
Wielu alkoholików w końcu zwróciło się o pomoc, gdy zdali sobie sprawę, że ich system wspomagający już nie istnieje. Co się dzieje, gdy umożliwiasz alkoholikowi dalsze funkcjonowanie? Dokładna odpowiedź zależy od konkretnej sytuacji, ale zazwyczaj zdarzają się dwie rzeczy:
- Alkoholik nigdy nie czuje bólu.
- To odwraca uwagę od zachowania alkoholika.
Na przykład, jeśli twoja ukochana osoba zemdleje na podwórku, a ty ostrożnie pomagasz jej wejść do domu i do łóżka, tylko ty odczuwasz ból. Skupienie staje się wtedy tym, co zrobiłeś - gorzej niż tym, co zrobiłeś, pijąc tak dużo, że zemdlałeś na zewnątrz.
Jeśli w tej sytuacji budzi się rano na trawniku, a sąsiedzi patrzą przez okno i przychodzą do domu, podczas gdy ty i dzieci z radością jecie śniadanie, pozostaje, by stawić czoła bólowi. Jedyne, co im pozostało, to ich własne zachowanie.
Innymi słowy, ich zachowanie, a nie twoja reakcja na ich zachowanie, staje się przedmiotem zainteresowania. Tylko wtedy, gdy doświadczą własnego bólu, poczują potrzebę zmiany.
Naturalne konsekwencje mogą oznaczać, że odmawiasz spędzania czasu z alkoholikiem. Ta decyzja nie jest wredna ani niemiła. To akt ochrony dla siebie.
Nie jest twoim zadaniem "wyleczenie" alkoholizmu ukochanej osoby, ale dopuszczenie do wystąpienia naturalnych konsekwencji jest jednym z czynników, które mogą popchnąć osobę z etapu prekontemplacyjnego do etapu kontemplacyjnego przezwyciężania uzależnienia.
Etap kontemplacyjny kończy się decyzją o wprowadzeniu zmian, jednak zanim uzależnienie zostanie opanowane, zwykle konieczne są dalsze kroki, takie jak przygotowanie, działanie i późniejsza konserwacja oraz prawdopodobny nawrót choroby.
10. Niesięganie po pomoc
Po latach ukrywania alkoholika i nie mówienia o "problemie" poza rodziną, może wydawać się zniechęcające sięganie po pomoc grupy wsparcia, takiej jak Grupa Rodzinna Al-Anon.
Ale miliony znalazły rozwiązania, które prowadzą do spokoju wewnątrz tych spotkań. Wybranie się na spotkanie Al-Anon to jedna z tych rzeczy, kiedy już to zrobisz, powiesz: "Powinienem był to zrobić lata temu".
Gwarantowana recepta na odzyskanie należności
W wydaniu newslettera DMC Campfire z lipca 2013 r. ukazał się artykuł skierowany do rodzin osób uzależnionych zatytułowany "How Can I Help? Artykuł ten zawierał to, co DMC nazywa "Gwarantowaną receptę na wyzdrowienie". Rzeczy, które możesz zacząć robić, aby pomóc swojej ukochanej osobie."
Poniższe sugestie zostały dostosowane z recepty Dunklina na wyzdrowienie. Chociaż są one skierowane do rodzin chrześcijańskich zmagających się z uzależnieniem, zasady te mogą być stosowane przez każdego.
Oświadczenia dotyczące leczenia
- Nie muszę już zaprzeczać istnieniu uzależnienia w naszej rodzinie.
- Nie muszę już kontrolować używania przez uzależnionych.
- Nie muszę już ratować uzależnionego.
- Nie muszę już słuchać powodów, dla których uzależniony jest używany.
- Nie muszę już dłużej przyjmować ani wyciągać obietnic.
- Nie muszę już zasięgać porad u osób źle poinformowanych.
- Nie muszę już zrzędzić, głosić, współczuć ani gestykulować.
- Nie muszę już dłużej pozwalać, aby uzależniony wykorzystywał mnie lub moje dzieci.
- Nie muszę już dłużej być ofiarą uzależnienia.
Być może niewiele możesz zrobić, aby pomóc alkoholikowi, dopóki nie będzie gotowy do pomocy, ale możesz przestać pozwalać, aby problem z piciem zdominował twoje myśli i twoje życie. Dobrze jest dokonywać wyborów, które są dobre dla własnego zdrowia fizycznego i psychicznego. Jeśli szukasz dobrego Ośrodka Leczenia Uzależnień sprawdź ranking na https://osrodkiterapeutyczne.pl/