• 4 października 2024

Dorosłe dzieci alkoholików (DDA) - kim są?

Jeśli wychowałeś się w domu alkoholika, prawdopodobnie znasz uczucie, że nigdy nie wiesz, czego się spodziewać z dnia na dzień. Kiedy jedno lub oboje rodzice zmagają się z uzależnieniem, środowisko domowe jest przewidywalnie nieprzewidywalne. Kłótnia, niespójność, niewiarygodność i chaos mają tendencję do ciągłego zagarniania kolejnych elementów życia. Dorosłe dzieci alkoholików (DDA) nie zaspokajają wielu potrzeb emocjonalnych z powodu tych wyzwań, co często prowadzi do wypaczonych zachowań i trudności w odpowiedniej opiece nad sobą i swoimi uczuciami w późniejszym życiu. 

Dorosłe dzieci alkoholików (DDA) - problemy w życiu codziennym

Dorosłe dzieci alkoholików (DDA) zwykle zamiast swoim życiem, zajmują się dysfunkcyjnymi zachowaniami rodziców. Jest to ciężkie doświadczenie, po którym zwykle nie wie się, jak realizować własne potrzeby jako dorosłego człowieka oraz jak tworzyć zdrowe relacje międzyludzkie. Te problemy wychodzą z czasem i pokazują braki, które trzeba nadrobić. Pierwsze kroki są niezwykle trudne, dlatego warto skierować się po pomoc do specjalisty.

DDA - relacje i emocje

 Wiele dorosłych dzieci alkoholików zatraca się w relacjach z innymi, czasami przyciąga ich alkoholik lub inne kompulsywne osobowości, takie jak pracoholicy, którzy są emocjonalnie niedostępni. Dorosłe dzieci alkoholików (DDA) mogą również nawiązywać relacje z innymi, którzy potrzebują ich pomocy lub muszą zostać uratowani, w stopniu wymagającym zaniedbania własnych potrzeb. Jeśli skupiają się na przytłaczających potrzebach kogoś innego, nie muszą patrzeć na własne trudności i wady. Często dorosłe dzieci alkoholików przyjmują cechy alkoholików, nawet jeśli nigdy nie sięgnęły po napój: wykazywały zaprzeczenie, słabe umiejętności radzenia sobie, słabe rozwiązywanie problemów i tworzenie dysfunkcyjnych relacji. DDA często:

- Zgadują, jakie jest normalne zachowanie.
- Mają trudności z realizacją projektu od początku do końca.
- Kłamią, gdy równie łatwo będzie powiedzieć prawdę.
- Osądzają się bez litości.
- Mają trudności z zabawą i spontanicznością.
- Traktują siebie bardzo poważnie.
- Mają trudności z intymnymi związkami.
- Przesadnie reagują na zmiany, nad którymi nie mają kontroli.
- Ciągle szukają aprobaty i afirmacji.
- Czują, że różnią się od innych ludzi.
- Są bardzo odpowiedzialni lub bardzo nieodpowiedzialni.
- Są niezwykle lojalni, nawet w obliczu dowodów, że lojalność jest niezasłużona.
- Są impulsywni - mają tendencję do zamykania się na działanie bez poważnego rozważania alternatywnych zachowań lub możliwych konsekwencji. To impulsywnie prowadzi do zamieszania, nienawiści do siebie i utraty kontroli nad otoczeniem. 
- Poświęcają nadmierną ilość energii na czyszczeniu bałaganu (rzeczywistego lub emocjonalnego).
 
Dorosłe Dzieci Alkoholików szukają dziś pomocy, by odkryć siebie. Zazwyczaj szukają porady, rzadziej leczenia, które pomoże im zrozumieć własne uczucia, zachowania, tak by zrozumieć, jak ich dzieciństwo wpłynęło na to, kim są dzisiaj. Początkowo jest to bardzo trudny proces, ale z czasem uczą się one radzić z rzeczywistością w zupełnie inny sposób.

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej
Share :

Może Cię zainteresować

Jak pomóc rodzinie alkoholika?

Sami z siebie możemy mieć problem z podejściem i pomocą osobie z problemem alkoholowym. Na szczęście...