• 17 czerwca 2024

SMART Odzyskanie vs. AA

Istnieje wiele opcji odzyskiwania dostępne dla tych, którzy mają do czynienia z uzależnieniem, i to jest naprawdę do osoby, aby określić najlepsze dopasowanie dla nich. Jednym z najbardziej popularnych ścieżek do odzyskania jest Anonimowych Alkoholików (podczas gdy istnieje wiele programów 12 kroków, ten artykuł będzie, dla zwięzłości, odniesienia AA i używania alkoholu), który był przez dłuższy czas i stał się niemal synonimem odzysku uzależnienia. Ważne jest, że osoby mają świadomość, że istnieją inne opcje odzyskiwania poza AA. Jeśli masz zbadane AA i czujesz, że nie jest to najlepsze dopasowanie dla Ciebie, rozważyć patrząc na SMART podejście do odzysku.

SMART Recovery vs. 12-Step

SMART Recovery jest największą alternatywą dla Anonimowych Alkoholików i modelu choroby uzależnienia. SMART Recovery został współzałożony przez Tom Horvath, Ph.D., jako samoumocnienie alternatywą dla metody 12 kroków. Podstawową różnicą między SMART a AA jest umiejscowienie kontroli. To znaczy, czy czyjś powrót do zdrowia powinien być prowadzony od wewnątrz, czy przez zewnętrzną siłę wyższą.

Co to jest Anonimowi Alkoholicy (AA)?

Anonimowi Alkoholicy (AA) to fundacja non-profit zbudowana na wykorzystaniu duchowości do osiągnięcia trzeźwości. "Anonimowi Alkoholicy" to międzynarodowa wspólnota mężczyzn i kobiet, którzy mieli problem z piciem. Jest to nieprofesjonalne, samowspierające, wielorasowe, apolityczne i dostępne prawie wszędzie." AA powstało w 1935 roku, aby nauczyć użytkowników alkoholu drogi do satysfakcjonującego życia bez alkoholu.

Czym jest SMART Recovery?

Akronim SMART oznacza Self-Management and Recovery Training. SMART jest nowsze podejście do odzyskiwania, i raczej różni się od programu 12 kroków AA. SMART opiera się na metodach naukowych, a nie na duchowości, z dużym naciskiem na samoumocnienie, poznawczo-behawioralnych technik i radzenia sobie z pragnieniami. Zamiast skupiać się na używaniu alkoholu jako jedynego problemu, metody SMART mają pomóc w rozwiązaniu podstawowych problemów związanych z uzależnieniem. SMART Recovery jest organizacją non-profit z naciskiem na cztery punkty: 1) Budowanie motywacji, 2) Radzenie sobie z popędami, 3) Rozwiązywanie problemów i 4) Równowaga stylu życia.

W podejściu SMART Recovery docenia się fakt, że poszczególne osoby doświadczają używania substancji w różny sposób i że definicja "powrotu do zdrowia" jest tak unikalna jak dana osoba. W tym samym świetle podejście SMART Recovery docenia wrodzoną moc jednostek do zmiany zachowania przy użyciu odpowiednich narzędzi. Jako takie, SMART Recovery buduje na mocnych stronach jednostek, a nie niszcząc je, a poprzez techniki poznawczo-behawioralne, daje ludziom narzędzia do budowania na tych mocnych stronach, aby osiągnąć swoje własne cele.

Jeśli szukasz ośrodka leczenia, który oferuje leczenie oparte na dowodach, nie oparte na 12 krokach, usługi ambulatoryjne Practical Recovery mogą być dobrym rozwiązaniem. Zadzwoń do nas, jesteśmy tu dla Ciebie.

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej
Share :

Może Cię zainteresować

Unikanie dna jest dobre

Mówi się, że problem z dobrą radą polega na tym, że zazwyczaj koliduje ona z naszymi planami. W duchu...