• 29 maja 2024

Trzymanie palca z dala od spustu

Wyzwalacze: Rzeczy, które mogą prowadzić do nawrotu choroby

Wyzwalacz to miejsce, osoba lub zdarzenie, które może spowodować, że ktoś w trakcie aktywnego zdrowienia powróci do bycia aktywnym użytkownikiem. Wyzwalacze są rzeczami, przed którymi jesteśmy ostrzegani na wczesnym etapie zdrowienia i mogą być zarówno oczywiste w niektórych sytuacjach, jak i skradać się do ciebie bez twojej wiedzy. Utrzymanie się na zielonych pastwiskach wyzdrowienia wymaga świadomości tych przypadków, w których pewne osoby, miejsca i rzeczy mogą wywołać stare i uzależniające sposoby myślenia, bycia i działania. Ponieważ powrót do zdrowia jest podróżą, trzeba być czujnym na to, jak wyzwalacze prezentują się w codziennych sytuacjach życiowych.

Starzy ludzie i miejsca

Istnieją przykłady zdarzeń wyzwalających, które łatwo przychodzą na myśl i łatwo wpadają w ucho. Klasycznym przykładem jest pójście do ulubionego wodopoju lub spędzanie czasu z przyjaciółmi, którzy nadal używają. Te przykłady są powszechne ze względu na fakt, że my jako uzależnieni trudno rozstać się ze starymi miejscami i ludźmi, zwłaszcza tymi starymi przyjaciółmi. Nawet jeśli więzi, które dzielimy z naszymi przyjaciółmi używającymi ostatecznie spowodowały chaos w naszym życiu, te dobre i wysokie czasy są łatwo pamiętane, a te miejsca, takie jak bar, zapewniły miejsce komunii.

Jedna rzecz prowadzi do drugiej

Chociaż pewne zdarzenia wyzwalające można łatwo zidentyfikować i mogą one prowadzić do powrotu do poprzednich wzorców zachowań związanych z używaniem, jeśli się na nie zareaguje, to zazwyczaj istnieje kilka zdarzeń lub mechanizmów wyzwalających, które mogą działać wspólnie. Na przykład, użyjmy klasycznego przykładu zawieszania się przy ulubionym barze lub tawernie. Możesz znaleźć się wiszące na barze z przyjaciółmi, ponieważ czujesz się jak potrzeba, aby być częścią gangu ponownie. Twoi przyjaciele mogą powiedzieć coś w stylu "Hej człowieku, robisz tak dobrze, po prostu przyjdź powiesić się z nami jak stare czasy".

Noc może nadejść i odejść, a ty nie piłeś ani nie brałeś narkotyków, więc może pojawić się uczucie, że masz tę całą trzeźwość w dół - wszedłeś do jaskini lwa i wyszedłeś bez szwanku. Te wspaniałe uczucia sukcesu mogą dać ci poczucie, że poradzisz sobie sam (wyzwalacz). Powoli przestajesz się kręcić wokół swojej sieci wyzdrowienia i systemów wsparcia (czynnik wyzwalający) i wychodzisz z normalnej rutyny, którą utrzymywałeś w czasie wyzdrowienia (również czynnik wyzwalający). Możesz poczuć, że możesz się napić, bo tak dobrze sobie radzisz, więc zaczynasz mieć sześciopak lub butelkę wina w lodówce, i tak dalej.

Chaos na odwyku

Powyższy scenariusz jest prostym przykładem tego, jak zdarzenia wyzwalające mogą się łączyć w czasie, tworząc chaos w zdrowieniu. Momenty, w których dochodzi do rzeczywistego użycia, zwykle wynikają z tego, że wcześniej pojawiają się inne mniejsze momenty lub wydarzenia, a te mniejsze kawałki łączą się ze sobą, tworząc coś w rodzaju mentalnego i duchowego Frankensteina. W cieniu mogą czaić się także inne rzeczy: nagłe zmiany nastroju, izolowanie się, obsesja na punkcie narkotyków i alkoholu, stawianie sobie zbyt wysokich lub nierealistycznych oczekiwań.

Znajomość swoich wyzwalaczy

Wyzwalacze są obecne bez względu na to, jak długi jest czas oczyszczenia. Podobnie jak w przypadku występowania marzeń o używaniu, wiedza o tym, jakie są twoje wyzwalacze, może być narzędziem do nauki w ocenie stabilności twojego programu odzyskiwania. Znajdowanie słabości i odczuwanie momentów słabości w odwyku może być nieprzyjemne; jednak te momenty słabości mogą być iskrą, która pozwoli Ci przejść do następnego kroku.

Tim Powers - łysy, wytatuowany, profesjonalista w biznesie za dnia i rockman w nocy. Trzeźwy dzięki łasce Boga od 8 maja roku pańskiego 2003. Dzielę się moimi historiami i sobą, aby płacić do przodu. Możesz mnie śledzić na Twitterze @tpowersbass42

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej
Share :

Może Cię zainteresować

Rock Bottom

Słuchanie historii od tych, którzy byli wokół bloku w kategoriach odzysku było dla mnie ważną liną ratunkową...

Prenatalna ekspozycja na kokainę

Prenatalna ekspozycja na kokainę: skutki Prenatalna ekspozycja na kokainę ma znaczący wpływ zarówno na zachowanie...

Kolegialna społeczność odzysku

Kolegialna społeczność odwykowa: Jak Uniwersytet Stanowy Ohio zapewnia pozytywne środowisko dla tych studentów...