Drunkoreksja: Kryzys w szkole wyższej
Studia to czas poszukiwania i odkrywania samego siebie, o czym może zaświadczyć każdy potencjalny absolwent lub absolwent uniwersytetu. W tym okresie studenci są bardziej skłonni do eksperymentowania z różnymi substancjami, a na kampusach szerzy się alkoholizm. Ale nowa moda wśród studentów? Drunkoreksja.
Mentalność stojąca za drunkoreksją
Nowa moda wywodzi się z kultury imprezowej, którą na kampusach uniwersyteckich utrwalają bractwa i stowarzyszenia. Drunkoreksja polega na maksymalnym spożyciu alkoholu, przy jednoczesnym ograniczeniu całkowitej ilości spożywanych kalorii. Według docenta Uniwersytetu w Houston, Dipali V. Rinker Ph.D., praktyka drunkoreksji łączy "zachowania związane z dietą, takie jak ograniczanie jedzenia, objadanie się lub oczyszczanie organizmu" z używaniem alkoholu.
Według jego badań, 8 na 10 uczniów - w tym wielu mężczyzn - "ostatnio zaangażowało się w co najmniej jedno zachowanie związane z drunkoreksją". To zaburzone zachowanie związane z jedzeniem w połączeniu z klasycznym upijaniem się sprawia, że osoby pijące są bardziej narażone na problemy zdrowotne, które mogą okazać się śmiertelne. Do najczęstszych problemów należą utraty przytomności, bójki, obniżenie poziomu zahamowań i spadek sprawności motorycznej.
To, co zaczyna się jako wesoła noc picia i koleżeństwa, szybko staje się niebezpieczne, ponieważ poziom alkoholu w krwiobiegu gwałtownie wzrasta. Jeśli organizm jest pozbawiony stałego pożywienia przez dłuższy czas, osoby pijące są narażone na niedożywienie, jeśli takie zachowanie będzie się powtarzać.
Chociaż zaburzenia odżywiania są powszechnie kojarzone z kobietami, badania takie jak to ujawniają, że również mężczyźni są narażeni na ryzyko wystąpienia zaburzeń odżywiania. Badania sugerują, że drunkoreksja jest reakcją kompensacyjną stosowaną w celu zniwelowania ilości kalorii, które dana osoba może spożyć podczas upijania się - oznacza to, że dana osoba kompensuje to w formie oczyszczania organizmu, zwykle w celu usunięcia z niego pokarmu.
Zachowania te są bezpośrednio związane z osobami cierpiącymi na zaburzenia odżywiania. Zaburzenia odżywiania mogą obejmować anoreksję, bulimię nervosa lub zaburzenia dysmorficzne ciała. Anoreksja polega na celowym ograniczaniu spożycia kalorii do niezdrowego poziomu, który nie napędza organizmu, lub na całkowitym odmawianiu sobie jedzenia - wszystko po to, by osiągnąć określoną estetykę ciała, idealną wagę lub osobiście ustalony cel wagowy. Bulimię definiuje się jako okresy dużych porcji jedzenia, po których następuje przymusowe pozbywanie się pokarmu, od kilku razy w tygodniu do kilku razy dziennie.
Zaburzenie dysmorficzne ciała charakteryzuje się uporczywą i natrętną koncentracją na wyimaginowanym lub niewielkim defekcie własnego wyglądu. W rzeczywistości postrzegany defekt może być niewielki lub w ogóle nie istnieć. Jednak dla osoby cierpiącej na BDD wada ta jest znacząca i widoczna, często powodując poważne zaburzenia emocjonalne i trudności w codziennym funkcjonowaniu. U niektórych osób może występować jednocześnie wiele zaburzeń, co stawia taką osobę w ryzykownym położeniu przy wprowadzaniu alkoholu.
Dlaczego drunkoreksja jest modna
W tym szczególnym typie picia i zaburzeń odżywiania nie chodzi tyle o efekty, jakie wywołuje alkohol. Celem jest raczej ograniczenie spożycia kalorii. Kelsie T. Forbush, Ph.D., i Tyler K. Hunt piszą, że "jednorazowe spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach (definiowane jako wypicie 4 lub więcej drinków przez kobiety i 5 lub więcej drinków przez mężczyzn przy jednej okazji) oraz zaburzenia odżywiania są [istotnymi] problemami zdrowia psychicznego wśród studentów uczelni wyższych. Około 40% studentów amerykańskich college'ów pije w nadmiernych ilościach co najmniej raz w ciągu ostatnich [dwóch] tygodni." Forbush i Hunt są pracownikami Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Kansas.
Uniwersytety w całym kraju starają się ograniczyć dostępność alkoholu na swoich kampusach. Jednak bractwa i stowarzyszenia często stosują rytuały "znęcania się", aby zintegrować picie alkoholu z greckim doświadczeniem. Hazing to niebezpieczny rytuał w życiu greckim, mający na celu inicjację nowych członków bractw i stowarzyszeń, często polegający na piciu dużych ilości alkoholu, a czasem na zawstydzaniu ciała. Kampanie w całym kraju nadal utrzymują aktywny zakaz znęcania się. Choć uczelnie niestrudzenie pracują nad tym, by alkohol nie przedostawał się na teren kampusu, wiele osób znajduje sposoby, by ominąć ochronę kampusu. Co więcej, alkohol jest substancją legalną. Nawet jeśli na kampusie jest sucho, uczniowie pójdą gdzie indziej, aby się napić.
Przyrzeczenie Greków
Najciekawsze jest to, że według NIH "wyniki badań sugerują, że studenci, zwłaszcza mężczyźni, którzy należą do organizacji greckich, stanowią grupę podwyższonego ryzyka [przed] rozpoczęciem nauki w szkole wyższej, co wskazuje na potrzebę podjęcia wybranych działań interwencyjnych w tej populacji, które powinny mieć miejsce przed lub w trakcie procesu składania przyrzeczenia". W świecie uzależnień "-izmy" ujawniają się dość wcześnie u większości osób. Chociaż alkohol nie jest najważniejszym czynnikiem wymuszającym złożenie przyrzeczenia, uczniowie często traktują to jako okazję do podejmowania ryzykownych zachowań, które są odzwierciedleniem alkoholizmu.
Po złożeniu przyrzeczenia i przyjęciu do klubu wielu z nich zapuszcza się głębiej do jaskini lwa. Badania NIH wykazały, że "zarówno płeć, jak i zaangażowanie w działalność organizacji greckich w znaczący sposób przewidują wzrost używania alkoholu i problemów alkoholowych w ciągu pierwszych [dwóch] lat studiów". Mimo że nie wszyscy członkowie bractw i stowarzyszeń angażują się w próby znęcania się lub upijania, musimy być świadomi tego trendu - zwłaszcza w przypadku potencjalnych alkoholików i osób uzależnionych, które dopiero zaczynają eksperymentować z narkotykami i alkoholem na studiach.
Wyniki ankiety
Dr Rinker twierdzi, że wszyscy studenci Uniwersytetu w Houston, którzy wzięli udział w badaniach ankietowych przeprowadzonych wśród 1184 studentów, a także na rynku internetowym, przynajmniej raz w miesiącu angażują się w zachowania związane z upijaniem się. Spośród 1184 studentów 81% podejmuje co najmniej jedno zachowanie związane z piciem w ciągu 90 dni.
Dr Rinker stwierdza: "Nasze dane sugerują, że studenci college'u są bardziej skłonni do tych zachowań kompensacyjnych, jeśli są sportowcami, już piją dużo, radzą sobie z negatywnymi emocjami, stosują nieuporządkowane praktyki żywieniowe i - co najważniejsze - mają wrażenie, że te zachowania są normą wśród studentów".
Co możemy zrobić?
Chociaż picie alkoholu jest uważane za standardowe prawo przejścia w amerykańskiej kulturze uniwersyteckiej, dr Rinker uważa, że klinicyści mogą być zbawienną łaską, która pomoże położyć kres temu zjawisku. "Mogą oni przekazywać studentom informacje, że takie zachowania są znacznie mniej normatywne, niż im się wydaje, i mogą zachęcać ich do zdrowego odżywiania się i ćwiczeń fizycznych". Wiele kampusów uniwersyteckich i szkół wyższych oferuje szeroki wachlarz usług klinicznych i terapeutycznych skierowanych do studentów. Co więcej, pomoc dla tych, którzy cierpią z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym lub nadużywania substancji psychoaktywnych jest dostępna za niewielką lub żadną cenę.
Mając do dyspozycji takie zasoby, najlepszym sposobem postępowania jest promowanie korzyści płynących z tych usług i zachęcanie uczniów do mówienia o nich. W przypadku uczniów, którzy ucierpieli w wyniku zaburzeń odżywiania lub pijackich zachowań, ważne jest, by podzielić się ich historiami, by poinformować innych o niebezpieczeństwach, jakie niesie ze sobą ten styl życia. Uczniowie, którzy szukają pomocy w związku ze swoimi problemami ze zdrowiem psychicznym i nadużywaniem substancji psychoaktywnych, powinni być dumni ze swoich postępów w dbaniu o siebie i zachęcać kolegów do tego samego - bez strachu i wstydu.