Jak rozpoznać znaki, wiedzieć, co zrobić w przypadku alkoholizmu w rodzinie
Może być trudno stwierdzić, czy ktoś, na kim ci zależy, pije za dużo. Jako ktoś bliski, możesz być w stanie lepiej rozpoznać zmiany w ich zachowaniu. Ale rozmawianie z innymi o swoich obawach nie zawsze jest łatwe.
Rozpoznać znaki
Im więcej pijemy, tym bardziej zwiększamy naszą tolerancję na alkohol, a z czasem może to prowadzić do uzależnienia. Ale może być trudno zauważyć, że ktoś pije w sposób, który może być szkodliwy dla jego zdrowia fizycznego lub psychicznego.
Oto kilka znaków, na które należy zwracać uwagę:
- Brak zainteresowania działalnością w ramach zwykłej działalności, zamiast sprzyjać okazji do picia
- Wyglądanie na pijanego częściej, lub potrzeba wypicia więcej, aby uzyskać ten sam efekt
- Wygląda na zmęczonego, złego lub drażliwego.
- Nie może powiedzieć "nie" alkoholowi lub zatrzymać się na jednym lub dwóch drinkach
- Niepokój, depresja lub problemy ze snem
- Wyglądają na skrytych lub nieuczciwych co do tego, ile wypijają alkoholu.
Co powiedzieć, a czego nie powiedzieć
Mówienie o alkoholu może być trudne, więc podejdź do niego z wrażliwością i empatią. Pomyśl o tym, jak byś się czuł, gdyby przyjaciel lub ukochana osoba rozpoczęła z tobą rozmowę o piciu.
Wybierz bezpieczne i wygodne miejsce do rozmowy i użyj pozytywnego, wspierającego języka.
Te wyrażenia mogą ci pomóc:
- "Zauważyłem, że nie jesteś taki pozytywny, odkąd więcej pijesz. To nie jest typ osoby, którą znam. Nie mówię o tym, żeby cię zdenerwować, ale dlatego, że jestem zaniepokojony."
- "Przykro mi, że nie robimy już X, Y czy Z, bo to oznaczało, że spędziliśmy razem dużo czasu."
- "Myślałem, że to wspaniale, kiedy chodziłeś na jogę/ piłkę nożną/ swoje nocne zajęcia itd."
- "Co sprawia, że pijesz więcej?"
Unikaj krytyki, oceniania i używania etykiet takich jak "alkoholik". Staraj się mieć pytania otwarte, takie jak: "Zauważyłem X, Y lub Z, co o tym sądzisz?" zamiast: "Czy nie sądzisz, że masz problem?".
Skompletowanie modułu Drinkaware Unit i Kalkulatora Calorie razem może być dobrym sposobem na rozpoczęcie rozmowy o tym, ile oboje pijecie.
Jak się przygotować
Wybór twojej chwili jest niezbędny. Upewnij się, że oboje jesteście w spokojnym nastroju. To nie jest temat do rozmowy, kiedy się kłócicie.
Musisz być gotowy i chętny do słuchania. Im bardziej będziesz słuchał, tym bardziej ktoś będzie czuł się komfortowo, by się otworzyć.
Przygotuj się na otrzymanie jak największej ilości informacji, aby w razie potrzeby móc udzielić porady, jak uzyskać wsparcie.
Pamiętaj, że choć możesz kogoś wesprzeć w jego podróży, to musi też chcieć się zmienić. Może to nie być tak proste, jak mówienie o swoich obawach, a następnie zmiana zachowania osoby. Bądź cierpliwy.
Mamy również więcej porad na temat wpływu, jaki alkohol może mieć na wasz związek.
Akceptacja
Związek danej osoby z alkoholem może być złożony i związany z wieloma emocjami, takimi jak depresja, akceptacja społeczna czy radzenie sobie. Nie jest łatwo człowiekowi przyznać, przyznać lub zaakceptować, że jego picie może być szkodliwe dla jego zdrowia i relacji. Może nie chcieć i może nie być gotowy.
Ale akceptacja jest dużym krokiem w czyjejś podróży w kierunku zmian. Dlatego ważne jest, aby być cierpliwym, prowadzić otwarte rozmowy i unikać osądzania.
Porozmawiaj z kimś
Jeśli ktoś, na kim ci zależy, pije za dużo i ma to wpływ na twój związek, możesz liczyć na wsparcie również dla siebie. Drinkchat to nasza darmowa usługa czatu online. Nasi przeszkoleni doradcy są pod ręką od poniedziałku do piątku w godzinach 22:00-2:00, aby udzielić poufnych porad.