Biopsychospołeczny model grup rekonwalescencyjnych
Nauka ujawniła, że uzależnienie jest o wiele bardziej złożone, niż wcześniej sądziliśmy. W rezultacie, specjaliści i osoby w trakcie rekonwalescencji zmienili swój język o uzależnieniu i rekonwalescencji. Uzależnienie jest obecnie opisywane jako problem złożony, a wyzdrowienie jest opisywane jako mające aspekty biologiczne, psychologiczne, społeczne i duchowe. Ten "biopsychospołeczny" model grup w wyzdrowieniu obejmuje fizjologię i genetykę; zachowanie, przekonania i emocje; rodzinę, społeczność i kulturę; oraz wartości, moralność i ostateczne przekonania.
Jeśli przyjmiemy, że uzależnienia i wyzdrowienie są bio-psychospołeczno-duchowe, to które grupy wsparcia uzależnień wspierają to szerokie i złożone podejście? Które grupy włączają wszystkie cztery aspekty do swojego programu (na podstawie przeglądu publikacji podstawowych)? Na szczęście, dwie wiodące grupy wsparcia opisują swoje programy w sposób jasny i zwięzły, co pozwala na ich użyteczne porównanie.
4-punktowy program SMART Recovery (Self-Management And Recovery Training):
- Utrzymanie Motywacji [osiągane poprzez wykonanie i przypomnienie sobie analizy kosztów i korzyści, która analizuje koszty i korzyści, zarówno krótko-, jak i długoterminowe, związane z substancjami lub działaniami, w których dana osoba zamierza się powstrzymać].
- Radzenie sobie z zachciankami [poprzez zrozumienie biopsycho-społecznych aspektów zachcianek i uznanie, że przekonania duchowe lub ostateczne wartości mogą pomóc nie działać na nie; również poprzez wspieranie stosowania leków przeciw zachciankom].
- Zarządzanie emocjami [osiągane poprzez zrozumienie, jak nasze przekonania wpływają na nasze myśli, uczucia i zachowania oraz uczenie się bardziej realistycznych i funkcjonalnych przekonań; również osiągane poprzez wspieranie stosowania leków psychiatrycznych, jeśli dana osoba chce je przyjmować].
- Budowanie Równowagi [poprzez odkrywanie swoich wartości i celów, a następnie tworzenie z nich stylu życia z równowagą krótko- i długoterminowej satysfakcji; równowaga ta sprawia, że życie staje się bardziej satysfakcjonujące bez szkodliwych uzależnień; równowaga może również obejmować wybór lub głębsze zaangażowanie się w świadomą ścieżkę medytacyjną, duchową lub religijną, choć ścieżka taka nie jest ani centralna, ani niezbędna dla programu SMART Recovery].
12-stopniowy program Anonimowych Alkoholików:
1. Przyznaliśmy, że jesteśmy bezsilni wobec alkoholu - że nasze życie stało się nie do opanowania.
2. Zaczęliśmy wierzyć, że moc większa od nas samych może przywrócić nas do zdrowego rozsądku.
3. Postanowiliśmy oddać naszą wolę i nasze życie pod opiekę Boga, tak jak my Go rozumiemy.
4. Zrobił poszukujący i nieustraszony moralny spis nas samych.
5. Przyznać Bogu, nam samym i drugiemu człowiekowi dokładną naturę naszych krzywd.
6. Byli całkowicie gotowi, aby Bóg usunął wszystkie te wady charakteru.
7. Pokornie prosili Go, aby usunął nasze wady.
8. Zrobił listę wszystkich osób, które skrzywdziliśmy i stał się gotowy do naprawienia ich wszystkich.
9. Uczynili bezposrednim zadośćuczynienie tym ludziom, ilekroć to mozliwe, z wyjatkiem tego, co by im zaszkodzilo lub innym.
10. Kontynuujcie inwentaryzację osobistą, a gdy się mylimy, natychmiast to przyznajcie.
11. Przemyślane przez modlitwę i medytację, aby poprawić nasz świadomy kontakt z Bogiem, tak jak my Go zrozumieliśmy, modląc się tylko o poznanie Jego woli dla nas i mocy do jej wykonywania.
12. Po duchowym przebudzeniu się w wyniku tych kroków staraliśmy się nieść to poselstwo alkoholikom i praktykować te zasady we wszystkich naszych sprawach.
Oczywiście, każda osoba na swój sposób dokona porównania tych programów. Jednak kilka pytań wydaje się trafnych. Który program wydaje się oferować praktyczne pomysły na uzdrowienie? Który z nich odnosi się do każdego z biologiczno-psychologiczno-socjalno-duchowych aspektów uzależnienia?
Jeśli chodzi o podobieństwa, obie grupy oferują przyjaźń, wspólnotę, wzajemne wsparcie i ludzkie połączenie. Czynniki te okazały się pomocne w wyzdrowieniu, szczególnie dla tych, którzy mają niewiele powiązań w swoim życiu. Obie grupy są bezpłatne (i proszą o datki) i wspierają abstynencję.
Jaki model biopsychospołeczny grup rekonwalescencyjnych mógłbyś wybrać? W której grupie chciałbyś/chciałabyś uczestniczyć, uczestniczyć i aktywnie uczestniczyć? Czy miałoby sens uczestniczenie w obu grupach, być może czerpanie różnych korzyści z każdej z nich?
Na szczęście nie ma potrzeby wybierać pomiędzy tymi grupami (lub innymi dostępnymi dla Pana/Pani). Uczestnictwo w każdej grupie wsparcia, przed, w trakcie, po lub bez leczenia alkoholowego lub uzależnień, może pomóc w powrocie do zdrowia. Dlatego też, jeśli uważasz, że grupa wsparcia może być dla Ciebie korzystna, znajdź dla siebie odpowiednie dla siebie spotkania indywidualne i uczęszczaj na nie tak długo, jak długo uważasz je za pomocne.