Alkoholizm wśród kobiet
Badania pokazują, że wzrasta spożycie i nadużywanie alkoholu przez kobiety. Podczas gdy nadużywanie alkoholu przez kogokolwiek stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, kobiety pijące są bardziej narażone na pewne problemy w porównaniu z mężczyznami. Ważne jest, aby były one świadome tych zagrożeń oraz limitów, których przekroczenie zwiększa ryzyko zachorowania i powikłań poalkoholowych. Czy alkoholizm wśród kobiet jest poważnym problemem? Jakie niesie ze sobą konsekwencje?
Dlaczego kobiety mają większe ryzyko zachorowania?
Alkoholizm wśród kobiet ma wiele przyczyn. Badania pokazują, że kobiety zaczynają mieć problemy z alkoholem wcześniej i przy niższym poziomie spożycia alkoholu niż mężczyźni. Kobiety ważą średnio mniej niż mężczyźni. Ponadto alkohol znajduje się głównie w wodzie ciała, a panie mają proporcjonalnie mniej wody w ciele niż mężczyźni. Oznacza to, że po tym, jak kobieta i mężczyzna o tej samej wadze wypiją tę samą ilość alkoholu, stężenie alkoholu we krwi kobiety będzie na ogół wyższe, zwiększając ryzyko powikłań.
Rosnące znaczenie problemu
Alkoholizm wśród kobiet jest coraz większym problemem. Kobiety znacznie szybciej i intensywniej reagują na alkohol niż mężczyźni. Dotyczy to także działań niepożądanych. Niestety zmiana układów społecznych sprawiła, że kobiety pijące nie są tak piętnowane, a w związku z tym z mniejszą obawą sięgają do kieliszka, a w wielu przypadkach aktywnie zachęca się je do picia. Dziś można mówić o pewnego rodzaju epidemii wśród kobiet, która dotknęła wiele rodzin i społeczności.
Jakie są zagrożenia dla zdrowia kobiet wynikające z alkoholizmu?
Uzależnienie od alkoholu u pań jest poważnym i przewlekłym zaburzeniem. To nawracająca przypadłość pracy umysłu, która objawia się upośledzoną zdolnością do zatrzymania lub kontrolowania spożywania alkoholu, pomimo niekorzystnych konsekwencji społecznych, zawodowych lub zdrowotnych. Do najczęstszych powikłań choroby alkoholowej u kobiet można zaliczyć:
- Uszkodzenie wątroby - kobiety, które regularnie nadużywają alkoholu, częściej niż mężczyźni, którzy piją tę samą ilość, zapadają na alkoholowe zapalenie wątroby. Ten sposób picia może również prowadzić do marskości wątroby (trwałego bliznowacenia wątroby).
- Choroba serca - kobiety są bardziej podatne na choroby serca związane z alkoholem niż mężczyźni, mimo że spożywają go proporcjonalnie w mniejszych ilościach.
- Uszkodzenie mózgu - badania sugerują, że nadużywanie alkoholu powoduje uszkodzenie mózgu szybciej u kobiet niż u mężczyzn. Ponadto coraz więcej dowodów wskazuje, że alkohol może zakłócać prawidłowy rozwój mózgu w latach młodzieńczych i mogą występować różnice we wpływie alkoholu na mózgi nastoletnich dziewcząt i chłopców pijących. Cierpią szczególnie ośrodki odpowiedzialne za pamięć i podejmowanie decyzji.
- Rak piersi - istnieje związek między piciem alkoholu a rozwojem raka piersi. Badania pokazują, że kobiety spożywające około 1 napój dziennie mają o 5 do 9 procent większe ryzyko zachorowania na raka piersi niż kobiety, które w ogóle nie piją.