• 17 czerwca 2024

Uzależnienie od technologii: Odłóż urządzenie i zacznij żyć

Uzależnienie od technologii: Put Down the Device & Get Into Life (Odłóż urządzenie i zacznij żyć)

Posted on Listopad 22, 2019

przez Thaddeus Camlin, Psy.D.

Uzależnienie jest często błędnie opisywane w kategoriach binarnych - my i oni, normies i uzależnieni. Prawda jest taka, że zachowanie uzależniające jest uniwersalne i jest, w bardzo podstawowym sensie, jednym z wielu przejawów sposobu, w jaki mózg naturalnie uczy się i rozwija. Im dokładniej zrozumiemy uzależnienie jako normalne, uniwersalne zachowanie człowieka, tym bardziej pomożemy ludziom, którzy zmagają się z uzależnieniem, zobaczyć siebie jako normalne, a nie wadliwe istoty ludzkie. Uzależnienie od technologii, objawiające się przywiązaniem do elektronicznej smyczy w naszej kieszeni, jest być może najbardziej jaskrawym przykładem uniwersalności zachowań uzależniających.

Wydaje się, że współczesne społeczeństwo zamieniło życie oparte na celu na życie oparte na urządzeniach. Telefony, laptopy, komputery stacjonarne, tablety i phablety przeniknęły prawie każdy aspekt naszego życia. Znalazłem się w saunie innego dnia z pięcioma innymi ludźmi i wszyscy spędzili cały czas wpatrując się w hipnotyzujący blask swoich ukochanych sześciocalowych ekranów. Rozejrzałem się po restauracji i naliczyłem cztery stoliki z czternastu w zasięgu mojego wzroku, przy których ludzie rozmawiali ze sobą, a nie przerzucali swoją egzystencję przez internety swoich ulubionych urządzeń. Cieszę się, kiedy idę na koncert, a muzycy mają ścisłą politykę bez telefonu komórkowego, ponieważ Bóg na Boga, że faktycznie cieszyć się show, a nie strumień go na facespace na żywo, aby wszystkie nasze pseudo-przyjaciół galaretki.

Nadmierny czas ekranowy nie jest rozrywką zarezerwowaną wyłącznie dla millenialsów. Rozejrzyj się podczas jazdy samochodem, a na pewno zobaczysz ludzi bez milenijnych mulletów (aka 'manbun') piszących SMS-y obiema rękami, wpatrujących się w swoje kolana i kierujących pojazdem za pomocą kolan. Zaledwie 50 lat temu pomysł wysłania komuś zdjęcia swojego obiadu był absolutnie absurdalny. Teraz wydaje się, że wraz z uzależnieniem od technologii, wielu ludzi bardziej dba o to, jak ich talerz wygląda na Instagramie, niż o to, jak smakuje. Prowadzę kursy dla absolwentów na temat leczenia uzależnień i regularnie rzucam wyzwanie moim studentom, aby śledzili swój czas ekranowy na telefonie, co pozwoli im lepiej zrozumieć własne uzależniające zachowania. Większość ludzi nawet nie chce spojrzeć na ich funkcję czasu ekranowego, ponieważ "nie chcą" wiedzieć. Hmm, ale twój siostrzeniec, który pali jointa każdej nocy jest w zaprzeczeniu?

Przedszkolaki średnio dwie godziny czasu ekranowego codziennie, co brzmi prawie jak indoktrynacja do uzależniających problemów w późniejszym życiu. Czułem się spełniony, kiedy dostałem mój średni czas ekranu telefonu do poniżej godziny dziennie, ale to nie uwzględnia czasu spędzam pisząc na laptopie, oglądając filmy, czytając e-maile, itp. itd. Czynnik w wyraźny wysiłek platform mediów społecznościowych, aby uzyskać ludzi haczykowaty na lubi używając sprawdzony zmienny stosunek wzmocnienia i masz koktajl bardziej potentatycznie uzależniające niż jakakolwiek substancja, ponieważ wszystkie substancje używać harmonogramu ciągłego wzmocnienia. Uzależnienia trwają dłużej, aby utworzyć przy użyciu zmiennych proporcji wzmocnienia, ale po utworzeniu, są one znacznie trudniejsze do złamania niż uzależnienia utworzone z ciągłym wzmocnieniem.

Może to dlatego, że urodziłem się w ostatnim pokoleniu, które wyraźnie pamięta życie bez Internetu, ale pomysł, że życie przefiltrowane przez sześciocalowy ekran może być w jakiś sposób bardziej interesujące i budzące respekt niż prawdziwe góry, zachody słońca, muzycy, książki i interakcje z ludźmi w ciele wydaje się tak niedorzeczne, jak wydawałoby się to twojej babci, gdyby otrzymała pocztą zdjęcie twojego środowego obiadu. Założenie, że kogokolwiek obchodzi, co jem dziś na kolację, albo jaka marka butów do biegania nie boli mnie w bułkach, albo jak długo dzisiaj ćwiczyłem, albo jaki antyperspirant zatrzymuje moje plamy po goleniu, prawdopodobnie mówi dokładnie o tych typach podstawowych problemów, które często prowadzą do uzależnień. Dla każdego, kto myśli, że uzależnienie (wszelkiego rodzaju, nie tylko uzależnienie od technologii) jest rzeczą "my i oni", spróbuj zmniejszyć swój czas ekranowy o 50% w przyszłym tygodniu, a następnie zastanów się, jak to jest, gdy tak zwanym "uzależnionym" mówi się "to łatwe, po prostu przestań".

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej
Share :

Może Cię zainteresować

SMART Odzyskanie vs. AA

Istnieje wiele opcji odzyskiwania dostępne dla tych, którzy mają do czynienia z uzależnieniem, i to jest...

Unikanie dna jest dobre

Mówi się, że problem z dobrą radą polega na tym, że zazwyczaj koliduje ona z naszymi planami. W duchu...