Oregon dekryminalizuje narkotyki i legalizuje leczenie Psilocybiną
Oregon dekryminalizuje narkotyki i legalizuje leczenie Psilocybiną
Blask rzucany przez gorący reflektor na wybory prezydenckie zagłuszył to, co jest prawdopodobnie najlepszym dniem dla reformy polityki narkotykowej w historii USA. Oregon stał się pierwszym stanem, który zarówno zdekryminalizował narkotyki, jak i zalegalizował leczenie psylocybiną. Cztery kolejne stany USA zalegalizowały marihuanę do celów rekreacyjnych. Wszystkie propozycje reformy polityki narkotykowej, które miały być poddane pod głosowanie w 2020 roku, przeszły. Nawet w Południowej Dakocie, gdzie wielu wierzyło, że rekreacyjna marihuana nie zostanie zalegalizowana, wyborcy zdecydowali się położyć kres oskarżaniu ludzi o przestępstwa związane z trawką, które pozbawiają ich praw wyborczych i możliwości zatrudnienia. Nadzieja na znaczącą reformę polityki narkotykowej jest ogromna, a wezwania do reformy federalnej nabierają tempa.
Legalizacja leczenia psilocybiną w Oregonie zajmie około dwóch lat, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem. Świadczeniodawcy przejdą przez proces szkolenia i certyfikacji, w miarę jak przepisy i infrastruktura będą wdrażane między chwilą obecną a 2023 rokiem. Choć jeszcze pięć czy dziesięć lat temu wydawało się to mrzonką, teraz wydaje się całkiem prawdopodobne, że leczenie psychodeliczne (dzięki odwadze Oregończyków) będzie legalnie dostępne w Stanach Zjednoczonych przed kolejnymi wyborami prezydenckimi.
Wśród wszystkich postępów w reformie polityki narkotykowej w tym cyklu wyborczym, ruch Oregonu w kierunku dekryminalizacji narkotyków będzie prawdopodobnie postrzegany przez wielu jako najbardziej radykalny. Jednakże, gdy paniczny zapał narasta, a wszystkie klasyczne tropy strachu zakwaszonej propagandy narkotykowej są recyrkulowane w odpowiedzi na śmiałe posunięcie dekryminalizacyjne Oregonu, przypomnienie wzoru ustalonego przez pionierów polityki narkotykowej, Portugalię, może posłużyć jako pomocny tonik usypiający.
Portugalia zdekryminalizowała narkotyki w 2000 roku. W ciągu dwóch dekad, które upłynęły od porzucenia przez Portugalię amerykańskich wzorców polityki narkotykowej, kraj ten nie pogrążył się w spirali rozpaczliwego uzależnienia. Wyniki badań nad portugalską dekryminalizacją narkotyków były niejednoznaczne, wykazując zarówno pewne zachęcające rezultaty, jak i takie, które wymagają dalszego dopracowania sposobów skutecznego opracowania i wdrożenia reformy polityki narkotykowej. Odważne zmiany rzadko (jeśli w ogóle) są przeprowadzane perfekcyjnie. Jednak osoby, które w ciągu ostatnich 20 lat zetknęły się z bardziej przyjaznym i wspierającym systemem portugalskim, które nie zostały zamknięte w klatce i naznaczone szkarłatną literą na testach sprawdzających przed zatrudnieniem, były przynajmniej traktowane sprawiedliwie przez własny rząd.
Mądre pieniądze powiedzą, że sposób, w jaki Oregon zdekryminalizuje narkotyki, będzie pod wieloma względami przypominał drogę Portugalii. Niektórzy będą ją zwiastować jako latarnię nadziei (winni), inni będą bić na alarm o ruinie społeczeństwa, a do 2040 roku zobaczymy kilka pozytywnych rezultatów i kilka sposobów na dalszą poprawę. Na razie jednak, żaden Oregończyk nie zostanie pozbawiony praw i wolności z powodu posiadania grama psychoaktywnego proszku w kieszeni, ani też obywatele Arizony, Montany, New Jersey i Południowej Dakoty nie zostaną pozbawieni praw i wolności z powodu posiadania ziołowej rośliny kwitnącej pochodzącej ze wschodniej Azji.