• 16 kwietnia 2024

Chciwość korporacji: Założyciel firmy farmaceutycznej przekupuje lekarzy, aby przepisywali opioidy

W ostatnich wiadomościach na temat epidemii opioidów słyszeliśmy o zdewastowanych społecznościach, rozbitych rodzinach próbujących sobie z tym poradzić, stracie bliskich i przepełnionych placówkach leczniczych. Jednak próbując zrozumieć tę epidemię o epickich rozmiarach, trudno było nam pojąć, w jaki sposób niektóre leki rozprzestrzeniają się tak szybko.

Pozwólcie, że przedstawię Wam firmę Insys Therapeutics. Słyszałeś o niej kiedyś? Ja też nie. Aż do teraz.

Historia firmy Insys i rosnąca lista rzekomych schematów związanych z ich jedynym produktem zatwierdzonym przez FDA o nazwie Subsys może nas wiele nauczyć o obrzydliwej, rosnącej roli chciwości korporacji w kryzysie opioidowym.

Kim są

Insys Therapeutics jest uosobieniem korporacyjnej chciwości. Jest to wyspecjalizowana firma farmaceutyczna z siedzibą w Chandler w Arizonie. Ich "wizją" jest poprawa jakości życia pacjentów (rzekomo chorych na raka). Na ich stronie internetowej można przeczytać, że koncentrują się przede wszystkim na kannabinoidach i "nowych systemach dostarczania leków", które zaspokajają niezaspokojone potrzeby pacjentów.

Jednak w zeszłym tygodniu sprawy przybrały zły obrót, kiedy miliarder, założyciel firmy, John Kapoor, został aresztowany pod zarzutem kierowania ogólnokrajowym spiskiem mającym na celu przekupywanie lekarzy, aby przepisywali pacjentom chorym na raka lek przeciwbólowy na bazie fentanylu o nazwie "Subsys".

Zarzuty zaostrzają trwające dochodzenie w sprawie firmy Insys związane z Subsysem, sprayem pod język, który zawiera fentanyl, silnie uzależniający syntetyczny opioid. Pojawiły się one w momencie, gdy prezydent Trump ogłosił, że problem opioidów w kraju jest kryzysem zdrowia publicznego.

Subsys to główny produkt firmy Insys. Jest on zatwierdzony przez FDA jedynie do "leczenia bólu przebijającego u pacjentów z rakiem w wieku 18 lat i starszych, którzy już otrzymują i są tolerancyjni wobec terapii opioidowej w związku z ich podstawowym uporczywym bólem nowotworowym."

Subsys

Preparaty Subsys zostały wprowadzone na rynek w 2012 roku. Ze względu na malejący sukces, założyciel firmy Kapoor i dyrektor generalny Michael Babich stali się niezadowoleni i opracowali plan płacenia łapówek w postaci honorariów dla prelegentów, posiłków i rozrywek lekarzom za przepisywanie leku Subsys oraz za zwiększanie dawek i ilości przepisywanych już leków. Próbowali także wprowadzać w błąd i oszukiwać ubezpieczycieli, którzy niechętnie zatwierdzali płatności za Subsys, gdy przepisywano go pacjentom, którzy nie mieli raka.

Oburzony? Ja też.

Karen Hill, przedstawicielka handlowa firmy Insys przyznała, że ich celem byli pewni lekarze przepisujący duże ilości leków. Schemat działania polegał na tym, że lekarze, którzy przepisywali duże ilości leku Subsys, lub ci, którzy byli w stanie zrobić to w krótkim czasie, byli zatrudniani przez Insys jako "prelegenci". Lekarze ci wygłaszali krótkie prezentacje na temat leku, a następnie otrzymywali honorarium w wysokości od 1 600,00 do 3 000,00 dolarów. W ramach przyznania się do winy Hill przyznała, że programy wystąpień były jedynie pretekstem, dzięki któremu Insys mógł napełnić kieszenie niektórych lekarzy.

W czasie, gdy była przedstawicielem handlowym, Hill uczyła innych przedstawicieli handlowych, jak nakłaniać lekarzy do przepisywania Subsysu. Hill powiedziała innemu przedstawicielowi handlowemu, że kluczem do nakłonienia lekarzy do przepisywania Subsysu nie jest sprzedawanie im samego leku, lecz raczej ustalenie, co motywuje lekarza. Stwierdziła, że niektórych lekarzy motywowały pieniądze, czekolada i spędzanie z nią czasu. Kiedy przedstawiciel handlowy zapytał Hill, w jaki sposób identyfikuje lekarzy, którzy mają motywację finansową do przepisywania Subsys, Hill wyjaśniła, że szuka lekarzy, którzy są "głodni pieniędzy" i opisała, w jaki sposób rozpoznać, czy lekarz ma "światło w oczach" i jest skłonny "grać w piłkę".

Co się teraz dzieje?

Sen. Claire McCaskill, demokratka z Missouri, włączyła Insys do swojego niedawno rozpoczętego dochodzenia w sprawie programów marketingowych producentów opioidów.

"Ta firma wielokrotnie uciekała przed karami, które były równoznaczne z policzkowaniem za działania, które pomogły napędzać ogólnokrajową epidemię, która pochłonęła setki tysięcy amerykańskich istnień ludzkich" - powiedziała. "Każdy, w tym członkowie najwyższego kierownictwa, kto potencjalnie naruszył prawo karne, powinien być agresywnie ścigany".

"Oskarżeni w tej sprawie nie tylko rzekomo zastraszali przedstawicieli handlowych, aby wciskali im ten silnie uzależniający lek, ale także płacili lekarzom za przepisywanie go pacjentom" - powiedział Diego Rodriguez, zastępca dyrektora FBI. "Im więcej recept zostało wypisanych, tym więcej pieniędzy zarabiali lekarze".

W akcie oskarżenia zarzuca się, że Kapoor wraz z sześcioma byłymi członkami kierownictwa byli odpowiedzialni za spiskowanie w celu wprowadzenia w błąd i oszukania dostawców ubezpieczeń zdrowotnych.

Jak wynika z dokumentów firmy, lekarze przepisujący subsys w niektórych stanach również otrzymali wezwania do sądu. Nic więc dziwnego, że firma Insys odnotowała 32% spadek liczby recept na lek Subsys w okresie od czwartego kwartału 2016 roku do pierwszego kwartału 2017 roku.

Zarzuty zmowy w celu popełnienia przestępstwa RICO (Racketeer Influenced and Corrupt Organizations Act) oraz zmowy w celu popełnienia oszustwa pocztowego i kablowego przewidują karę nie większą niż 20 lat więzienia, trzy lata zwolnienia nadzorowanego oraz grzywnę w wysokości 250 000 USD. Zarzuty dotyczące zmowy w celu naruszenia ustawy o przeciwdziałaniu praktykom korupcyjnym przewidują karę pięciu lat pozbawienia wolności i grzywnę w wysokości 25 tys. dolarów.

Prokurator Stanów Zjednoczonych William Weinreb oświadczył, że "w samym środku ogólnokrajowej epidemii opioidów, która osiągnęła rozmiary kryzysu (...) dzisiejsze aresztowanie i zarzuty odzwierciedlają nasze nieustające wysiłki, aby zaatakować kryzys opioidowy ze wszystkich stron. Musimy pociągnąć branżę i jej przywódców do odpowiedzialności - tak samo, jak pociągnęlibyśmy do niej kartele czy ulicznych dilerów narkotyków."

Mamy nadzieję, że po ogłoszeniu przez prezydenta stanu zagrożenia zdrowia publicznego, sprawa ta rzuci światło na głównych graczy przemysłu farmaceutycznego i rolę, jaką odgrywają oni w kryzysie opioidowym. Gracze w tej sprawie wydają się zdenerwowani, tak jak powinni być.

John Kapoor wraz z sześcioma innymi oskarżonymi staną przed Sądem Okręgowym Stanów Zjednoczonych w Bostonie w późniejszym terminie.

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej
Share :

Może Cię zainteresować

Trzymanie palca z dala od spustu

Wyzwalacze: Rzeczy, które mogą prowadzić do nawrotu choroby Wyzwalacz to miejsce, osoba lub zdarzenie, które może...

Rock Bottom

Słuchanie historii od tych, którzy byli wokół bloku w kategoriach odzysku było dla mnie ważną liną ratunkową...

Prenatalna ekspozycja na kokainę

Prenatalna ekspozycja na kokainę: skutki Prenatalna ekspozycja na kokainę ma znaczący wpływ zarówno na zachowanie...

Kolegialna społeczność odzysku

Kolegialna społeczność odwykowa: Jak Uniwersytet Stanowy Ohio zapewnia pozytywne środowisko dla tych studentów...