• 17 czerwca 2024

Czy SMART Recovery jest lepszą alternatywą dla 12 kroków?

Patrick Garnett przez lata toczył przegraną walkę z metamfetaminą. Chodził na setki spotkań 12-stopniowych, czasami dwa razy dziennie, ale zawsze następował nawrót choroby.

Patrick Garnett, były uzależniony

od

krystalicznej mety, używał Smart Recovery, samopomocy grupy odzyskiwania, aby pozostać czystym (Chris Sweda, Chicago Tribune

)Wtedy, około cztery lata temu, wyszukiwanie w Internecie wskazało Garnettowi coś innego: SMART Recovery, samopomocy grupy, której analityczne, oparte na nauce metody różnią się znacznie od tych Anonimowych Alkoholików i innych programów 12-step

.

"Poszedłem na spotkanie i to było tak, jakby gwiazdy się dla mnie ustawiły" - powiedział Garnett, 46 lat, który teraz sam prowadzi spotkanie w Chicago. "Zasady i fundamenty, na których zbudowany jest SMART, to sposób, w jaki ja, mój partner i moi przyjaciele widzą świat. To po prostu miało dla mnie tyle sensu i od pierwszego spotkania czułem, że to jest miejsce, w którym powinienem być."

Od czasu powstania w latach 30-tych XX wieku, metoda 12 kroków do osiągnięcia trzeźwości stała się wszechobecną częścią ruchu zdrowienia. Wiele osób twierdzi, że jej nacisk na "duchowe przebudzenie" pomógł im pokonać uzależnienia, ale system ten był również krytykowany jako nienaukowy i nieskuteczny.

Inne grupy wsparcia przedstawiły się jako alternatywa, ale żadna nie wydaje się mieć takiego zasięgu jak SMART Recovery, która ma 11 cotygodniowych spotkań w rejonie Chicago i 1300 innych na całym świecie.

Niektórzy uczestnicy mówią, że podoba im się jej jasne podejście, traktujące uzależnienie jako problem, który można rozwiązać poprzez racjonalne myślenie. Nie porusza kwestii wiary i zapożycza wiele swoich technik z terapii poznawczo-behawioralnej i innych ugruntowanych schematów psychologicznych.

Jednakże opublikowano tylko kilka badań na temat SMART Recovery, co wraz ze stosunkowo niewielką liczbą spotkań utrudnia jego przyjęcie w niektórych kręgach.

Peter Palanca z chicagowskiej organizacji Treatment Alternatives for Safe Communities, która zajmuje się zarządzaniem sprawami osób wychodzących z systemu karnego, powiedział, że podczas gdy jego organizacja wysyła klientów na spotkania 12-stepowe i grupę wsparcia zwaną Winners' Circle, nie umieściła jeszcze nikogo w SMART Recovery.

"To nie jest coś, z czego obecnie korzystamy, ponieważ nie wiemy o tym tak wiele" - powiedział. "Ze społecznościami, z którymi pracujemy, nie jest to powszechnie stosowane".

Ale Shari Allwood, dyrektor wykonawczy w siedzibie SMART Recovery w podmiejskim Cleveland, powiedział, że wiele ośrodków leczenia zaczyna sugerować program swoim klientom, i że grupy wsparcia online organizacji przeżywają boom, z dziesiątkami slotów wypełniających się w ciągu kilku sekund od udostępnienia.

"To jest to, co zaczyna się przesuwać i zmieniać", powiedziała. "Ludzie są gotowi, aby mieć alternatywy dostępne dla nich".

SMART Recovery rozpoczął się około 20 lat temu, kiedy grupa psychologów, sfrustrowanych tym, co widzieli jako ograniczenia spotkań 12-step, opracowała alternatywny protokół. Zsyntetyzował on techniki od dawna stosowane przez terapeutów w cztery podstawowe punkty: budowanie i utrzymywanie motywacji; radzenie sobie z popędami; zarządzanie myślami, uczuciami i zachowaniami; oraz prowadzenie zrównoważonego życia.

Psycholog z San Diego, Tom Horvath, pomógł stworzyć program i obecnie pełni funkcję prezesa organizacji. Powiedział, że podejście ma na celu odwołanie się do ludzi, którzy nie wierzą w siłę wyższą lub którzy nie uważają, że ich religia odgrywa rolę w ich zdrowieniu.

Powiedział, że wspiera również tych, którzy czują, że trzeźwość jest pod ich kontrolą, w przeciwieństwie do słynnego pierwszego kroku Anonimowych Alkoholików: "Przyznaliśmy, że jesteśmy bezsilni wobec alkoholu - że nasze życie stało się nie do opanowania."

Jean Alberti, psycholog z Glen Ellyn, która poleca SMART Recovery niektórym swoim klientom, powiedziała, że kolejną siłą programu jest to, że nie oczekuje on od ludzi, że będą przychodzić na spotkania do końca życia lub postrzegać swoją trzeźwość jako kruchą.

"Zwolennicy (12 kroków) opisują siebie jako odzyskanych alkoholików lub odzyskanych narkomanów", powiedziała. "Mówię, że ludzie, którzy przestają palić, nie określają się jako palacze z odzysku".

Koordynator informacji publicznej dla Anonimowych Alkoholików, który zgodnie z praktykami grupy poprosił, aby nie być nazwanym, powiedział, że 12 kroków to sugestie, a nie ścisła mapa drogowa. Kroki nie wymagają obecności na spotkaniach lub identyfikacji przez całe życie jako alkoholik, powiedział, choć wielu członków czuje, że te rzeczy są pomocne.

Jeśli chodzi o pojęcie bezsilności, powiedział, że zostało to potwierdzone przez gorzkie doświadczenie.

"Większość członków AA powie, że ... kiedy próbowaliśmy w przeszłości, wielu z nas odkryło, że nasze najlepsze wysiłki nie zdołały utrzymać nas z dala od tego pierwszego drinka" - powiedział.

Ale Chicagoan Betsy Kittle, 64, który spędził dziesięciolecia jako "funkcjonalny alkoholik", aż do przejścia przez odwyk rok temu, nie zgodził się z tą koncepcją, mówiąc, że nie lubi oddawać tego, co niewiele kontroli kobiety mają w społeczeństwie.

Pociągająca część o SMART Recovery, powiedziała, jest to, że przedstawia trzeźwość jako wybór, który ludzie są wyposażeni, aby dokonać.

"Jesteś za to odpowiedzialny", powiedziała. "Trzymanie się tego wyboru dało mi prawo do podejmowania własnych decyzji i bycia odpowiedzialnym za mój własny powrót do zdrowia".

Ostatnie spotkanie SMART Recovery, które odbyło się w Chicago na North Side, dało namiastkę tej filozofii w pracy. Około dwóch tuzinów osób z różnymi problemami związanymi z nadużywaniem substancji siedziało w kręgu i mówiło o konkretnych problemach, z którymi potrzebują pomocy, takich jak zwalczanie głodu czy budowanie pozytywnego obrazu siebie.

Prowadzący spotkanie Tim O'Neil rozdał arkusze robocze, które jego zdaniem mogą być pomocne, w tym elementarz "ABC Rozwiązywania Problemów" - metodę rozbioru nieprzyjemnych myśli lub uczuć i radzenia sobie z nimi w beznamiętny, jasny sposób.

"To takie proste", powiedział O'Neil, 39, poza spotkaniem. "(Nadużywanie substancji) nie musi przytłaczać twojego życia. Uczysz się tych narzędzi i w zasadzie ćwiczysz, aż narzędzia staną się nawykiem."

Horvath powiedział, że SMART Recovery nie jest konkurencją dla programów 12-stepowych, i że niektórzy uczestnicy uczęszczają do obu typów grup. Dodał jednak, że organizacja dąży do potrojenia liczby spotkań w ciągu dekady, przenosząc swoje metody do nowych społeczności.

Garnett powiedział, że stara się pozyskać wolontariuszy do prowadzenia spotkań poza północną częścią Chicago, gdzie odbywają się prawie wszystkie sesje SMART Recovery (dwie inne odbywają się w Naperville i Carol Stream). Jedną z oznak postępu, powiedział, jest to, że niektóre podmioty lecznicze proszą organizację o rozpoczęcie prowadzenia programów dla nich.

"Jest całkowicie niezaspokojone zapotrzebowanie", powiedział. "Siedziałem w 12-step spotkania przez osiem lat, i są tysiące ludzi, którzy przychodzą i zdecydować, że to po prostu nie dla nich. Są tysiące ludzi, którzy chcą wsparcia i nie pójdą (na spotkania 12-step) z jakiegokolwiek powodu. Naszą nadzieją jest to, że ludzie mają możliwość wyboru".

via [chicagotribune.com]

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej
Share :

Może Cię zainteresować

Trzymanie palca z dala od spustu

Wyzwalacze: Rzeczy, które mogą prowadzić do nawrotu choroby Wyzwalacz to miejsce, osoba lub zdarzenie, które może...

Rock Bottom

Słuchanie historii od tych, którzy byli wokół bloku w kategoriach odzysku było dla mnie ważną liną ratunkową...

Prenatalna ekspozycja na kokainę

Prenatalna ekspozycja na kokainę: skutki Prenatalna ekspozycja na kokainę ma znaczący wpływ zarówno na zachowanie...

Kolegialna społeczność odzysku

Kolegialna społeczność odwykowa: Jak Uniwersytet Stanowy Ohio zapewnia pozytywne środowisko dla tych studentów...