Fortuna sprzyja adaptacji, a nie kontroli, w życiu i uzależnieniu
Fortuna sprzyja adaptacji, a nie kontroli, w życiu i uzależnieniu
Ludzie są mistrzami kontroli. Naciskamy przycisk, aby uzyskać dokładnie taką temperaturę, jaką chcemy, dokładnie takie jedzenie, jakie chcemy, dokładnie taki prezent, jaki chcemy, dokładnie takie dopasowanie daty, jakie chcemy, dokładnie takie wszystko, jakie chcemy. Boże uchowaj, aby zakup za pomocą jednego kliknięcia nie spowodował wysłania szarych słuchawek zamiast czarnych, które zamówiłem, a ten przeklęty kierowca Grubhub lepiej nie zapomniał o mojej stronie specjalnego sosu czosnkowego ponownie! Ludzkie wysiłki, by nagiąć naturę do naszej woli, niewątpliwie zaowocowały licznymi osiągnięciami, które pomagają nam przetrwać. Jednak jeśli chodzi o próby naginania ludzi z problemami uzależnień do woli doradców i gotowych programów odwykowych, rezultaty często okazują się odwrotne do zamierzonych. Zarówno w życiu, jak i w uzależnieniach, nadmierna koncentracja na kontroli odbywa się kosztem rozwoju i doskonalenia głębokich ludzkich zdolności adaptacyjnych.
Przykłady psychologicznej adaptacji u ludzi są obfite. Psychologowie ewolucyjni teoretyzują, że cechy takie jak choroba lokomocyjna, strach przed wężami i poczucie humoru (wraz z wieloma innymi) funkcjonują w celu zwiększenia kondycji jednostki. Wydaje się jednak, że sukces gatunku ludzkiego w naszych wysiłkach zmierzających do kontrolowania środowiska, budowania murów, utrzymywania ciepła, ochrony przed burzami i drapieżnikami oraz zachowania bezpieczeństwa w dużej mierze wynika z oderwania się od naszej wyjątkowej zdolności do skutecznego przystosowywania się do zmian. Ostatnie, nieprzewidziane wydarzenia na świecie przypominają nam, że pomimo ogromnego sukcesu człowieka w kontrolowaniu środowiska, pozostajemy ostatecznie bezradni wobec surowej siły natury.
W leczeniu uzależnień wiele wysiłku wkłada się w kontrolę. Doradcy i rehabilitanci starają się kontrolować dorosłych, wprowadzając młodociane ograniczenia, takie jak wczesna pora kładzenia się spać, zakaz korzystania z telefonów komórkowych i komputerów, zakaz jedzenia słodyczy, a także często usilnie starając się ograniczyć wszelkie próby samodzielnego myślenia i kwestionowania autorytetów. Jak to często bywa, gdy autonomia jest ograniczana, ludzie buntują się przeciwko ściśle kontrolowanym środowiskom odwykowym. Tak jak próby nadmiernego kontrolowania ludzi na odwykach często kończą się niepowodzeniem, tak samo próby kontrolowania każdego szczegółu naszego własnego życia ostatecznie kończą się niepowodzeniem.
Życie będzie rzucać nam nieoczekiwane wyzwania. Jeśli spędzamy większość naszej energii próbując zapobiec przeciwnościom, czynimy siebie w dużej mierze nieprzygotowanymi do przystosowania się do nieuniknionych przeciwności, które nas czekają. Wiele osób cieszyło się ostatnio serią dokumentalną o Michaelu Jordanie (The Last Dance). Ci, którzy oglądali serię mogą sobie przypomnieć, że kluczowym elementem rady, którą otrzymał od swojego ojca było o znaczeniu przekształcania negatywnych w pozytywne, lub innymi słowy, dostosowując się do przeciwności losu. Aby przystosować się i z powodzeniem dostosować się do nieoczekiwanych wyzwań, ważne jest, abyśmy ćwiczyli naszą zdolność do kreatywnego myślenia i pomysłowości.
Jeśli chodzi o problemy związane z uzależnieniami, podstawowym przykładem zbytniego skupienia się na kontroli kosztem adaptacji jest powszechne nadmierne skupienie się na identyfikacji i unikaniu czynników wyzwalających. Prosta prawda jest taka, że wszystkich wyzwalaczy nie da się uniknąć, więc skupienie się na budowaniu zdolności adaptacji i dostosowania się, tak abyśmy reagowali na wyzwalacze w inny sposób, jest o wiele bardziej owocnym przedsięwzięciem niż gorączkowe unikanie. W całej historii, mimo że wysiłki zmierzające do kontrolowania środowiska zaowocowały wieloma osiągnięciami, które uczyniły życie wygodniejszym, ludzka zdolność przystosowywania się do zmian i adaptacji do przeciwności losu była i pozostaje o wiele bardziej korzystna dla naszego przetrwania. Jak przypomina nam klasyczna linia z Parku Jurajskiego, życie znajduje sposób, a sposób ten jest znajdowany poprzez adaptację, a nie kontrolę.