• 23 lipca 2024

Czy uzależnienie od narkotyków lub alkoholu może prowadzić do choroby psychicznej?

Psychologowie i pracownicy placówek leczniczych często słyszą pytanie od zaniepokojonych przyjaciół i rodzin: jak to się stało, że mój bliski potrzebuje odwyku, i co mogę zrobić, aby mu pomóc? Ważne jest, aby zrozumieć, że nadużywanie narkotyków i/lub alkoholu często współwystępuje z diagnozowanymi schorzeniami psychiatrycznymi, takimi jak depresja, lęk czy PTSD. Czy zatem to choroba psychiczna powoduje nadużywanie substancji, czy też nadużywanie substancji powoduje chorobę psychiczną? Odpowiedź na oba pytania brzmi zasadniczo "tak" - to znaczy, że skuteczne leczenie któregokolwiek z tych stanów jest trudne bez zbadania, czy nie należy zająć się drugim. Dlatego, jeśli prowadzisz badania nad skutecznymi programami leczenia uzależnienia od substancji, ważne jest, abyś rozumiał pojęcie podwójnej diagnozy i współwystępujących zaburzeń.

Czy samo nadużywanie substancji może prowadzić do ciężkiej choroby psychicznej?

W niektórych przypadkach nadużywanie substancji może "zdemaskować" pierwszy epizod poważnych zaburzeń, takich jak schizofrenia, ale prawie zawsze dotyczy to osób, które są już do tego predysponowane. Częściej niektóre substancje mogą wywołać krótkotrwałą psychozę - oderwanie od rzeczywistości, które może prowadzić do dziwacznych, gwałtownych lub lekkomyślnych zachowań. Ponieważ psychoza jest także związana z innymi schorzeniami psychiatrycznymi, to rozróżnienie może być mylące dla bliskich osoby, która wymaga leczenia. Ośrodek, w którym pracuje zespół terapeutyczny doświadczony w leczeniu zaburzeń współwystępujących, przeprowadzi pełny wywiad medyczny, aby upewnić się, że pacjent rozpoczynający program otrzyma leczenie najbardziej odpowiednie do jego wyjątkowych potrzeb.

Wreszcie, chociaż nadużywanie substancji rzadko jest jedyną przyczyną chorób psychicznych, ważne jest również zrozumienie, że nadużywanie substancji może znacznie pogorszyć istniejące wcześniej problemy! Używanie alkoholu lub opioidów może zwiększać depresję i lęk; "dopalacze", takie jak metaamfetamina czy kokaina, mogą wywoływać epizody maniakalne, paranoję lub po prostu zakłócać sen. Choć bezsenność brzmi niewinnie w porównaniu z paranoją, brak snu może być poważnym czynnikiem destabilizującym dla osób już doświadczających depresji, lęków lub innych problemów ze zdrowiem psychicznym. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o ważnych związkach między nadużywaniem substancji i chorobami psychicznymi oraz o tym, jak znaleźć ośrodki leczenia, które rozpoznają i leczą oba te problemy.

Nadużywanie substancji i choroba psychiczna: Śmiertelni partnerzy

Osoby zmagające się z niezdiagnozowanymi objawami choroby psychicznej często "leczą się" narkotykami lub alkoholem, próbując poczuć się lepiej. Na przykład osoba cierpiąca na lęk społeczny może stwierdzić, że przed spotkaniem biznesowym musi wypić kilka kieliszków wina. Lęk jest chwilowo maskowany, ale ze względu na wpływ alkoholu na mózg, osoba ta prawdopodobnie będzie czuła się bardziej niespokojna następnego dnia i w końcu będzie potrzebowała więcej alkoholu, aby się uspokoić. W ten sposób rozpoczyna się toksyczny cykl nadużywania substancji i pogarszania się objawów psychiatrycznych. W tym przypadku, jeśli lęk społeczny nie zostanie zdiagnozowany i leczony, to, co zaczęło się jako "podryw", może przerodzić się w pełne uzależnienie od alkoholu.

Z drugiej strony, jeśli osoba szukająca pomocy głównie z powodu uzależnienia od narkotyków lub alkoholu nie zostanie poddana ocenie i leczeniu pod kątem czynników psychologicznych, szanse na długotrwałe wyleczenie są znacznie mniejsze. Interwencje, które są tradycyjnie związane z chorobami psychicznymi, takie jak terapia poznawczo-behawioralna, mogą być również bardzo przydatne dla powracających do zdrowia uzależnionych, ponieważ uczą metod radzenia sobie z emocjami i schematami myślowymi, które mogą prowadzić do głodu i nawrotu uzależnienia. W niektórych przypadkach leki mogą również pomóc w powrocie do zdrowia poprzez ustabilizowanie podstawowych stanów, takich jak depresja. To właśnie jest sedno koncepcji "podwójnej diagnozy".

Skoro więc nadużywanie narkotyków i alkoholu może pogorszyć stan choroby psychicznej, a choroba psychiczna może pogorszyć stan nadużywania substancji, dlaczego świadomość tego faktu nie jest bardziej rozpowszechniona? Po pierwsze, podczas gdy narracje dotyczące uzależnień stały się bardziej "mainstreamowe", nadal utrzymuje się powszechne napiętnowanie dyskusji na temat chorób psychicznych. Podwójna diagnoza jest jednym ze sposobów, aby pomóc w rozwoju tej dyskusji.

Dzieje się tak dlatego, że program leczenia, w którym kładzie się nacisk na diagnozowanie i leczenie współwystępujących zaburzeń, traktuje uzależnienie jako chorobę medyczną i behawioralną, a nie jako "słabość". Jednocześnie zrozumienie istotnego związku między nadużywaniem narkotyków i alkoholu a chorobami psychicznymi może zdjąć z problemów psychiatrycznych pewne piętno. Zrozumienie podwójnej diagnozy może być pomocne nie tylko dla osoby poszukującej leczenia, ale także dla jej przyjaciół i rodziny. Kiedy problemy ze zdrowiem psychicznym są omawiane w kontekście uzależnienia, może to pomóc bliskim wczuć się w sytuację, zmniejszając poczucie winy i wstydu. Jednocześnie rozumienie uzależnienia jako choroby, a nie jako problemu moralnego, zmniejsza piętno, które nadal może być barierą dla osób uzależnionych potrzebujących pomocy.

Jak znaleźć ośrodki leczenia, które specjalizują się w podwójnej diagnozie?

Teraz, kiedy już rozumiesz, jak ważny jest związek między chorobą psychiczną a uzależnieniem, znajdź najlepsze ośrodki odwykowe, czytając strony internetowe placówek lub dzwoniąc do biur przyjmujących pacjentów, aby zapytać, czy diagnoza podwójna jest częścią oferowanego leczenia. Jeśli Ty (lub bliska Ci osoba, o którą się martwisz) osiągnąłeś "dno" lub jesteś gotowy na leczenie, możesz czuć się przytłoczony ilością dostępnych opcji. Wyjazd na leczenie to poważny krok, więc warto poświęcić jak najwięcej czasu, pieniędzy i wysiłku, pytając o rodzaj stosowanych terapii i znaczenie, jakie przywiązuje się do współwystępujących diagnoz.

Na szczęście, po dziesięcioleciach badań klinicznych, koncepcja podwójnej diagnozy jest coraz bardziej akceptowana przez środowisko medyczne, firmy ubezpieczeniowe i same programy rehabilitacyjne. Najnowocześniejsze programy rehabilitacyjne, takie jak te w Northeast Addictions Treatment Center, ciężko pracują nad zwiększeniem skuteczności terapii poprzez połączenie nacisku na Podwójną Diagnozę z innymi innowacyjnymi terapiami, które biorą pod uwagę zdrowie fizyczne, wsparcie rówieśników, a nawet różnice kulturowe. Jeśli szukasz najlepszego leczenia dla siebie lub bliskiej osoby, dowiedz się więcej o programie Northeast Addictions Treatment Center już dziś.

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej
Share :

Może Cię zainteresować

Trzymanie palca z dala od spustu

Wyzwalacze: Rzeczy, które mogą prowadzić do nawrotu choroby Wyzwalacz to miejsce, osoba lub zdarzenie, które może...

Rock Bottom

Słuchanie historii od tych, którzy byli wokół bloku w kategoriach odzysku było dla mnie ważną liną ratunkową...

Prenatalna ekspozycja na kokainę

Prenatalna ekspozycja na kokainę: skutki Prenatalna ekspozycja na kokainę ma znaczący wpływ zarówno na zachowanie...

Kolegialna społeczność odzysku

Kolegialna społeczność odwykowa: Jak Uniwersytet Stanowy Ohio zapewnia pozytywne środowisko dla tych studentów...