• 21 listopada 2024

Jak alkohol zmienia człowieka?

Ludzie zmieniają swoje zachowania pod wpływem alkoholu. Są one jednak tylko częściowe. Zmienia się zwykle to, co osoba pijąca komunikuje, niż osobowość jako taka. Ekstrawersja, bo o niej mowa, jest najbardziej widocznym elementem u osób pijących. Alkohol hamuje nasz wewnętrzny system kontroli, więc traci się kontrolę nad korą przedczołową. Dla niektórych osób może to objawiać się ekstrawertyczną i przyjemną osobowością, a dla innych może powodować gniew i wyzwolenie złych cech. Ludzie, którzy są szczęśliwi przy odrobinie alkoholu, prawdopodobnie będą bardziej szczęśliwi. Ale ludzie, którzy tłumią gniew i urazę, po spożyciu procentów dadzą przesadny upust swoim odczuciom. Jak alkohol zmienia człowieka? Co dokładnie dzieje się po alkoholu? 

Wpływ alkoholu na mózg

Alkoholizm wpływa na korę przedczołową mózgu - obszar odpowiedzialny za kontrolę impulsów, podejmowanie decyzji i osądzanie. Badania obrazowe mózgu alkoholików wykazały, że objętość tego obszaru jest zmniejszona, podobnie jak przepływ krwi do tego regionu. Co gorsza, kiedy ktoś zaczyna trzeźwieć, musi się liczyć z tym, że jego mózg może wracać do poprzedniego stanu nawet przez sześć miesięcy.To może wyjaśniać, dlaczego osoby na początku trzeźwości/odwyku mogą mieć trudności z podejmowaniem jasnych decyzji. Zmiany strukturalne i funkcjonalne w mózgu spowodowane przewlekłą ekspozycją na alkohol utrzymują się przez miesiące, a może nawet lata. Powrót do zdrowia jest jednak możliwy. Chodzi tu głównie o wzięcie odpowiedzialności za wszystkie swoje działania. 

Alkohol i prawdomówność

Potocznie uważa się, że alkohol wyzwala w człowieku szczerość. Jak alkohol zmienia człowieka, że ten ujawnia swoje myśli w bezpośredni sposób? Zatrucie alkoholowe może w niektórych przypadkach powodować, że ludzie mówią rzeczy, które mają na myśli, ale których normalnie nie zamierzają mówić. Jednak nie jest to reguła i może zachodzić tutaj spore pole do manipulacji. Wiele osób po powrocie do trzeźwości przyznaje, że zmyśla po alkoholu i opowiada liczne kłamstwa.

Alkohol a stres

Alkohol ma również działanie wzmacniające wobec negatywnych odczuć. Po wielokrotnym wystawieniu ciała na alkohol, aktywuje się oś stresu w mózgu, powodując podwyższenie poziomu hormonów związanych z  jego wzrostem, Ciągłe napięcie może natomiast prowadzić do dalszego samoleczenia za pomocą narkotyków lub alkoholu. Nasza osobowość lub ekspresja osobowości mogą się różnić, gdy jesteśmy pod wpływem alkoholu. W końcu nasza osobowość to nie tylko to, jak się zachowujemy, ale także to, jak się czujemy i jak doświadczamy danej sytuacji. Alkohol zmienia tę percepcję i pozwala pozornie czuć się bardziej komfortowo.

Alkohol i wpływ na wygląd

Regularne dostarczanie alkoholu ma negatywny wpływ na nasze ciało. Jego długotrwałe oddziaływanie z czasem staje się bardzo dobrze widoczne na zewnątrz. Główne zmiany zachodzą w wyglądzie twarzy, które wynikają z regularnego odwodnienia ciała, a co za tym idzie, osłabienia skóry i włosów. Dodatkowo wypłukane witaminy nie chronią już skóry przed działaniem UV i zanieczyszczeń w odpowiednim stopniu, powodując wysypki i inne upośledzenia tkanki. 

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej
Share :

Może Cię zainteresować

SMART Odzyskanie vs. AA

Istnieje wiele opcji odzyskiwania dostępne dla tych, którzy mają do czynienia z uzależnieniem, i to jest...

Unikanie dna jest dobre

Mówi się, że problem z dobrą radą polega na tym, że zazwyczaj koliduje ona z naszymi planami. W duchu...