• 24 lutego 2024

8 rzeczy, które obiecuje trzeźwość na odwyku

Narkotyki i alkohol nie przynoszą nic poza złamanym sercem i złamanymi obietnicami. W czasie aktywnego uzależnienia substancje stają się twoją siłą wyższą, przewodnią i powodem do życia. Kiedy w końcu podejmiesz decyzję o powrocie do zdrowia, zastanawiasz się, czy kiedykolwiek doświadczysz prawdziwego szczęścia. Na szczęście trzeźwość spełnia obietnice, których nie spełniają narkotyki i alkohol. W tym artykule przedstawimy 8 ważnych rzeczy, które trzeźwość obiecuje ci w życiu na odwyku.

Wyzdrowienie nigdy cię nie zawiedzie

Niezależnie od tego, czy używasz narkotyków i alkoholu, by poradzić sobie ze stresem dnia codziennego, czy też by zrelaksować się po ciężkim dniu, oczekujesz, że substancje te wypełnią pustkę w Twoim życiu. Kiedy swobodne eksperymentowanie i używanie przeradza się w nadużywanie i uzależnienie, substancje stają się Twoją siłą przewodnią. Podczas leczenia odwykowego otrzymasz narzędzia i wsparcie, których potrzebujesz, aby raz na zawsze przerwać błędne koło uzależnienia. Chociaż czujesz się świetnie i wyglądasz świetnie, mogą pojawić się wątpliwości co do tego, co obiecuje Ci trzeźwość w Twojej podróży do zdrowia.

W miarę jak będziesz wzrastać w trzeźwości, zaczniesz czerpać korzyści z prowadzenia stylu życia opartego na zdrowieniu. Być może nie zauważysz tych zmian od razu, ale z każdym dniem staną się one dla ciebie naturalne. W pewnych okresach będziesz mieć poczucie, że stoisz na chwiejnym gruncie, ale pamiętanie o wszystkich rzeczach, które obiecuje ci trzeźwość, pomoże ci w pokonywaniu tych burzliwych wód. Wyzdrowienie przyniesie stabilność twojemu życiu i stanie się nową, pozytywną siłą przewodnią w twoim życiu.

Trzeźwość obiecuje ci, że będziesz mógł być wygodny w kontaktach towarzyskich

Jedną z najważniejszych rzeczy, które trzeźwość obiecuje ci na odwyku, jest możliwość bycia bardziej swobodnym i komfortowym w kontaktach towarzyskich. Dla wielu osób, które zmagają się z uzależnieniem, substancje stają się kocem bezpieczeństwa w sytuacjach społecznych. Polegamy na narkotykach i alkoholu, które sprawiają, że każde wydarzenie jest zabawne, a my stajemy się życiem imprezy, ponieważ zmniejszają nasze zahamowania. Na odwyku można się nauczyć, że można zachować trzeźwość i dobrze się bawić - niezależnie od sytuacji. Kiedy nabierzesz pewności siebie, stajesz się bardziej komfortowy w swojej skórze. W końcu stajesz się coraz bardziej zdolny do dzielenia się swoim prawdziwym "ja" z przyjaciółmi, znajomymi i bliskimi.

Kiedy jesteś trzeźwy, jesteś bezpieczny

Kolejną ważną rzeczą, którą obiecuje trzeźwość na odwyku, jest to, że nie będziesz się narażać na niebezpieczne sytuacje. Kiedy jesteś pod wpływem narkotyków i alkoholu, ciepłe i bezpieczne uczucia, których doświadczasz, często dają ci fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Chociaż nie odczuwasz strachu ani bólu, możesz podejmować ryzykowne zachowania, takie jak jazda po pijanemu, uprawianie seksu bez zabezpieczenia lub inne czynności, które mogą narazić Cię na niebezpieczeństwo. W trzeźwości lepiej rozumiesz siebie, a także czynniki wyzwalające, które mogą prowadzić do nawrotu choroby oraz niebezpieczne zachowania, które narażają ciebie i osoby, na których ci zależy, na niebezpieczeństwo.

Możesz znaleźć sposoby na prawdziwe rozładowanie stresu

Prawdopodobnie największą wymówką, jaką osoby uzależnione stosują, by sięgnąć po narkotyki i alkohol, jest chęć rozładowania stresu, jaki stawia przed nimi życie. Nierzadko słyszy się, jak ktoś mówi, że musi sięgnąć po narkotyki, aby rozładować napięcie w ciągu dnia. Jednak substancje te łagodzą stres tylko na krótką metę - natychmiastowa satysfakcja z picia lub zażywania narkotyków jest zawsze krótkotrwała i nie pomaga w rozwiązaniu rzeczywistego problemu. Na odwyku można zająć się przyczynami leżącymi u podstaw stresu. Kiedy przyczyny te zostaną rozpoznane i zrozumiane, można zastosować zdrowe techniki łagodzenia stresu, które pomogą zminimalizować jego negatywne skutki.

Odzyskasz swoją osobowość

W aktywnym uzależnieniu łatwo jest powiązać swoje samopoczucie i osobowość z używaniem substancji. Po wypiciu drinka lub zażyciu innego narkotyku mogło ci się wydawać, że jesteś dowcipny, czarujący, uroczysty, towarzyski i żyjesz imprezą. Choć miałeś swoje chwile, uzależnienie zaciemniało Twoją rzeczywistość i to, co ludzie myśleli o Twoim zachowaniu. Dla wielu osób byłeś prawdopodobnie nieprzyjemny, żenujący i trudny w towarzystwie. Trzeźwość daje możliwość odkrycia, kim naprawdę jesteś. Trzeźwość pozwala pokazać ludziom, kim się jest, bez maski. Ponadto można zaakceptować wszystkie swoje cechy osobowości - zarówno dobre, jak i złe.

W trzeźwości jesteś w stanie lepiej uśmierzać ból

Po wyjściu z uzależnienia od substancji psychoaktywnych człowiek rozumie, że zażywanie narkotyków było jedynie objawem głębszego problemu. Najczęściej problemy te dotyczą bólu fizycznego i/lub psychicznego. Podobnie jak stres, substancje przynoszą tymczasową ulgę w bólu, ale nigdy nie "wyleczą" tego, co odczuwasz w głębi duszy. Leczenie uzależnień od narkotyków pomaga w rozwiązaniu podstawowych problemów, które doprowadziły do uzależnienia od substancji. Rzucając raz na zawsze narkotyki i alkohol, można pogodzić się z własnym bólem. Podczas odwyku możesz przestać krzywdzić siebie i tych, których najbardziej kochasz.

Jedną z najważniejszych rzeczy, które obiecuje trzeźwość, jest szczęście

Wszystko, co robimy w życiu, ma jeden cel - uszczęśliwić nas. Jako istoty ludzkie jesteśmy stworzeni do odczuwania przyjemności i szczęścia. Substancje mogą nam zapewnić tylko chwilową przyjemność - i to za pewną cenę. Niezależnie od tego, w jakim jesteś nastroju, wypicie kilku drinków lub zażycie kilku dawek narkotyku może odwrócić losy statku. Pod wpływem substancji możesz wprawdzie odczuwać euforię, ale kiedy przestają działać, czujesz się odizolowany, pusty i samotny. W miarę postępów w uzależnieniu od narkotyków i alkoholu potrzeba coraz więcej wybranej substancji, aby w ogóle odczuwać emocje. Po rozpoczęciu procesu zdrowienia potrzeba czasu, aby odzyskać kontrolę nad tym, co się czuje. W końcu zrozumiesz, że prawdziwe szczęście w trzeźwości to poznanie prawdziwego siebie.

Zaufaj sobie

Bez względu na to, czy jesteś we wczesnej fazie zdrowienia, czy też masz już za sobą spory okres odwyku, bez wątpienia czekają Cię trudne chwile. Stresy życia codziennego mogą Cię wyczerpać i sprawić, że będziesz podatny na pokusy związane z używkami. W tych mrocznych chwilach musisz pamiętać o tym, co obiecuje Ci trzeźwość na odwyku, i wykorzystać umiejętności życiowe oraz wsparcie, którego potrzebujesz, aby uwolnić się od tych myśli. Przede wszystkim należy mieć zaufanie do samego siebie. W miarę jak będziesz dłużej trwał na odwyku, stopniowo będziesz nabierał do siebie zaufania. Przebyłeś już długą drogę i masz zarówno siłę, jak i odwagę, by się rozwijać.

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej
Share :

Może Cię zainteresować

Trzymanie palca z dala od spustu

Wyzwalacze: Rzeczy, które mogą prowadzić do nawrotu choroby Wyzwalacz to miejsce, osoba lub zdarzenie, które może...

Rock Bottom

Słuchanie historii od tych, którzy byli wokół bloku w kategoriach odzysku było dla mnie ważną liną ratunkową...

Prenatalna ekspozycja na kokainę

Prenatalna ekspozycja na kokainę: skutki Prenatalna ekspozycja na kokainę ma znaczący wpływ zarówno na zachowanie...

Kolegialna społeczność odzysku

Kolegialna społeczność odwykowa: Jak Uniwersytet Stanowy Ohio zapewnia pozytywne środowisko dla tych studentów...