• 2 grudnia 2024

Fazy alkoholizmu - co powinniśmy o nich wiedzieć?

Jeśli spodziewasz się, że ktoś w Twoim otoczeniu może być ofiarą alkoholizmu, bardzo przydatne może okazać się rozpoznanie jego etapów, co może pomóc w rozważeniu dostępnych opcji detoksykacji i leczenia. Fazy alkoholizmu zdefiniował E. Morton Jellinek, który wykonał szeroko zakrojone badania nad nałogiem alkoholowym i był głównym bodźcem przyczyniającym się do nowoczesnego postrzegania tej przypadłości - jako degradacji życia biologicznego, a nie moralnego i psychicznego. Jakie są fazy alkoholizmu i co powinniśmy o nich wiedzieć?

Faza wstępna 

Na etapie pierwszej fazy alkoholizmu po osobie chorej nie widać zbyt wielu przejawów przypadłości. Picie jest tutaj przede wszystkim rozumiane jako okazja do spotkań ze znajomymi. Jednak wraz z postępem problemu zaczyna być formą redukcji napięcia wewnętrznego. Przejawia się m.in. możliwością większego spożycia napojów procentowych. Ostatecznie jest to potrzeba dużej ilości napojów procentowych, aby doprowadzić się do stanu upojenia. Jeśli ktoś decyduje się na picie, aby poczuć się lepiej i np. uniknąć zmartwień czy zmniejszyć poczucie depresji, może znajdować się w tej fazie. 

Fazy alkoholizmu - faza ostrzegawcza 

Ten etap charakteryzuje się rosnącym dyskomfortem związanym z piciem w połączeniu z tym, że nie można mu się oprzeć. Być okłamujesz swoich przyjaciół lub bliskich. Możesz również ukrywać napoje, na przykład dodając napój gazowany lub kawę, gdy nikogo nie ma w pobliżu. Na tym etapie tolerancja na alkohol stale rośnie. Możesz również mieć obsesję na punkcie myśli o alkoholu.

Etap trzeci - faza krytyczna

Środkowe fazy alkoholizmu to objawy, które zwykle stają się oczywiste dla przyjaciół i członków rodziny. Można zacząć mieć problemy w pracy lub w wykonywaniu obowiązków z powodu picia lub kaca. Możesz pić w nieodpowiednich porach, np. podczas opieki nad dziećmi, prowadzenia samochodu lub w pracy. Możesz także stać się coraz bardziej rozdrażniony, kłócąc się z małżonkiem lub przyjaciółmi. Twoje ciało zacznie się zmieniać z powodu nadużywania alkoholu. Może pojawić się zaczerwienienie twarzy, wzdęcie brzucha, ospałość, przyrost masy ciała lub utrata masy ciała. Na tym etapie możesz podjąć kilka prób zaprzestania picia, a nawet uczestnictwa w grupach wsparcia, które mogą przynieść skutek. 

Fazy alkoholizmu - faza chroniczna

Na późnym etapie alkoholowym widoczne są skutki długotrwałego nadużywania alkoholu i mogą wystąpić poważne problemy zdrowotne. Picie staje się sprawą całodzienną, a wszystko w życiu, w tym rodzina i przyjaciele, tracą swoje miejsce na rzecz picia. Mogą rozwinąć się choroby spowodowane piciem, takie jak marskość wątroby lub demencja. Paranoja jest również charakterystyczna dla tego etapu. Alkoholicy na późnych etapach mogą również stać się zbyt przerażeni i nie być w stanie wyjaśnić, dlaczego. Próby zaprzestania picia mogą charakteryzować się drżeniem lub halucynacjami. Jednak nawet w ostatnich etapach alkoholizmu można pomóc choremu za pomocą terapii, detoksykacji i odwyku.

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej
Share :

Może Cię zainteresować

Jak pomóc alkoholikowi?

Obserwowanie osoby najbliższej z uzależnieniem od alkoholu nie jest łatwe. Możesz zastanawiać się, co należy...