• 24 lutego 2024

Dlaczego ruch odzyskiwania surowców wtórnych eksploduje w 2019 r.

72,000.

Tyle osób straciliśmy z powodu przedawkowania narkotyków w 2017 roku.

To 72 000 telefonów z wiadomościami do rozbitych rodzin. 72 000 pogrzebów, które były nieplanowane lub niespodziewane. A jeśli ci ludzie mają dwoje żyjących rodziców, to jest to 144 000 rodziców, którzy stali przed kościołem, świątynią lub inną instytucją, patrząc przez zalane łzami i zamglone oczy na trumnę lub urnę, próbując utrzymać ją w całości.

A jeśli ci ludzie mieli wpływ na życie co najmniej 20 osób, to jest to 1 440 000 przyjaciół, małżonków, dzieci, dziadków, kuzynów, ciotek, wujków i sąsiadów, którzy musieli ubrać się na czarno w dniu, w którym nie powinni byli tego robić.

To więcej osób niż zajmuje powierzchnię stanu Rhode Island, a liczby te nie uwzględniają zgonów spowodowanych przez alkohol lub powikłań po zażyciu narkotyków.

Statystyki dotyczące uzależnień rosną. Heroina i fentanyl znalazły się w centrum uwagi opinii publicznej, a uzależnienie od alkoholu jest powszechne. Teraz nadszedł czas, aby o odwyku zrobiło się głośno. W odpowiedzi na to w miastach, miasteczkach i stanach zaczęły powstawać duże grupy rozżalonych członków rodzin i pogrążonych w żałobie bliskich.

Powiedzieli oni, że dość tego.

Osiągnęliśmy punkt krytyczny

W minionym roku osiągnęliśmy punkt krytyczny, w którym nasza kultura stwierdziła, że środki, które stosujemy, życie, które straciliśmy, i dostęp do leczenia są już nie do zaakceptowania. W 2018 roku odbyło się więcej marszów przeciwko big pharma i kryzysowi opioidowemu, a także uchwalono więcej ustaw wdrażających środki dotyczące opioidów i zwiększających dostęp do leczenia. Podczas gdy świadomość raka jest dziś bardziej widoczna niż kiedykolwiek, świadomość przedawkowania i rzecznictwo powrotu do zdrowia stają się powszechne i bardziej akceptowalne w dzisiejszej kulturze.

W związku z tym powrót do zdrowia w dzisiejszym świecie stał się czymś więcej niż tylko słowem - stał się działaniem. Alkoholizmu i Nadużywania Substancji (New York State Office of Alcoholism and Substance Abuse Services) z 2012 roku wynika, że 10 procent wszystkich dorosłych Amerykanów w wieku 18 lat i starszych uważa się za osoby, które wyszły z uzależnienia od narkotyków lub alkoholu.

Możemy tylko przypuszczać, że od tego czasu liczba ta uległa podwojeniu.

Rok 2018 był fantastyczny dla zdrowienia, jednak minione 365 dni były jedynie katalizatorem, który zapoczątkował ruch zdrowienia w nadchodzącym roku. Oto kilka rzeczy, które wydarzyły się w 2018 roku, a które wspólnie przyczynią się do stworzenia większego obrazu ruchu w 2019 roku.

Legislacja

W czerwcu Izba Reprezentantów uchwaliła najobszerniejsze jak dotąd ustawodawstwo dotyczące kryzysu opioidowego, zatwierdzając dwupartyjny pakiet 58 ustaw mających na celu walkę z epidemią. Pakiet ten, zatytułowany "Zapobieganie zaburzeniom związanym z używaniem substancji, które promują leczenie i powrót do zdrowia po uzależnieniu od opioidów" (Substance Use-Disorder Prevention that Promotes Opioid Recovery and Treatment - SUPPORT), opiera się na innych działaniach Kongresu podjętych w ostatnich latach w celu zwalczania epidemii.

We wrześniu Senat przyjął inną ustawę, której celem jest zapobieganie nielegalnemu handlowi fentanylem, uwzględnienie zmiany przeznaczenia narkotyków w limitach produkcji opioidów, a także poprawa dostępu do leczenia uzależnień za pomocą telemedycyny.

W październiku prezydent podpisał ustawę "Support for Patients and Communities Act" (Ustawa o wsparciu dla pacjentów i społeczności), której celem było zwiększenie skuteczności leczenia uzależnień oraz wzmocnienie działań organów ścigania w walce z nielegalnymi narkotykami, aby ograniczyć zjawisko nadmiernego przepisywania opioidów. Jednak dokładnie rok wcześniej, w 2017 roku, Biały Dom ogłosił Kryzys Opioidowy krajowym stanem wyjątkowym. Możemy tylko przypuszczać, że rok 2019 będzie rokiem, w którym zobaczymy rezultaty tych długo oczekiwanych działań.

Na poziomie lokalnym wiele stanów podjęło działania, od ograniczenia liczby przepisywanych jednorazowo tabletek opioidowych po otwarcie miejsc utylizacji leków. Sprawdź tutaj, co dzieje się w poszczególnych stanach.

MAT (leczenie wspomagane lekami)

Żywności i Leków (FDA) ogłosiła zmianę w sposobie oceny leków stosowanych w leczeniu uzależnienia od opioidów. Koncepcja ta stała się obecnie powszechna w placówkach leczniczych i agencjach w całych Stanach Zjednoczonych, które stosują terapie oparte na dowodach naukowych. Zamiast sprawdzać, czy dana terapia ogranicza używanie opioidów, FDA bierze pod uwagę czynniki, czy określone leki mogą zmniejszyć liczbę przypadków przedawkowania lub przenoszenia chorób zakaźnych. W połączeniu z poradnictwem psychologicznym, MAT została szerzej uznana i zaakceptowana jako jeden ze standardów opieki w leczeniu uzależnienia od opioidów w 2018 r.

Ośrodki leczenia

Obecnie ośrodki leczenia są znane i bardziej dostępne niż kiedykolwiek wcześniej. W samych Stanach Zjednoczonych istnieje ponad 14 500 specjalistycznych ośrodków leczenia uzależnień od narkotyków i alkoholu, a liczba ta wydaje się rosnąć. Dzięki ustawodawstwu duża część tych placówek jest finansowana przez władze lokalne, stanowe i federalne.

W 2018 r. pobyty w placówkach leczenia uzależnień od narkotyków i alkoholu stały się mniejszym tabu ze względu na ich znaczenie. Placówki te pomogły w tym roku tysiącom osób odzyskać swoje życie. Wiele z nich ma zazwyczaj programy opieki po leczeniu, aby zapewnić, że droga do wyzdrowienia po leczeniu zakończy się sukcesem.

Propagowanie powrotu do zdrowia

W 2018 roku więcej osób zaczęło mówić o uzależnieniach, powrocie do zdrowia i możliwości obu tych rzeczy. Od podcastów o zdrowieniu, przez trzeźwe kawiarnie, strony internetowe i strony w mediach społecznościowych, po coroczne wiece i marsze w metropoliach i organizacje non-profit. Te grupy i społeczności podnoszące świadomość na temat uzależnienia i zdrowienia są pionierami nowego ruchu, który w 2019 roku przekształci się z subkultury w kulturę i sprawi, że zdrowienie stanie się domeną wszystkich ludzi.

Zapoznaj się z niektórymi organizacjami tutaj:

Spiritual SoldiersShatterproofFed

Up! RallySober
Nation Podcast


Media głównego nurtu

W 2018 roku uzależnienie i powrót do zdrowia były częstymi tematami w wiadomościach. Od tragicznej śmierci rapera Maca Millera i aktora Verne'a Troyera po przerażające przedawkowanie piosenkarki Demi Lovato, uzależnienie i epidemia opioidów były w zeszłym roku w centrum uwagi. Jednak, choć uzależnienie było powszechne, równie powszechne było wychodzenie z niego. Dowiedzieliśmy się, że Dax Shepard przeszedł 14-letni okres odwyku, a Charlie Sheen - roczny.

W związku z tym epidemia opioidów jest silna, jednak po tym, jak większość z tych czynników pojawiła się jako powszechne jednostki w 2018 r., nagłówki gazet na 2019 r. będą z pewnością bardziej pozytywne.

Nie ma wątpliwości, że rok 2018 był fascynującym i ekscytującym rokiem dla ruchu na rzecz zdrowienia, który z pewnością będzie katalizatorem tego, co nadejdzie. Jednak wraz z wprowadzeniem nowych przepisów, większym dostępem do placówek leczniczych, leczeniem wspomaganym farmakologicznie, działaniami na rzecz zdrowienia i mediami głównego nurtu, pojawi się świadomość, że należy tworzyć w oparciu o to, co już mamy. Osoby zajmujące się różnymi aspektami zdrowienia połączą się i będą wspólnie pracować nad budowaniem kultury, w której zdrowienie jest powszechnym stylem życia, ruchem społecznym i codziennością.

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej
Share :

Może Cię zainteresować

Trzymanie palca z dala od spustu

Wyzwalacze: Rzeczy, które mogą prowadzić do nawrotu choroby Wyzwalacz to miejsce, osoba lub zdarzenie, które może...

Rock Bottom

Słuchanie historii od tych, którzy byli wokół bloku w kategoriach odzysku było dla mnie ważną liną ratunkową...

Prenatalna ekspozycja na kokainę

Prenatalna ekspozycja na kokainę: skutki Prenatalna ekspozycja na kokainę ma znaczący wpływ zarówno na zachowanie...

Kolegialna społeczność odzysku

Kolegialna społeczność odwykowa: Jak Uniwersytet Stanowy Ohio zapewnia pozytywne środowisko dla tych studentów...