5 pytań, które należy zadać, wybierając siłownię w trzeźwości
Kiedy przestajemy pić i używać alkoholu, szukanie sposobów na wypełnienie luk w naszym harmonogramie i życiu towarzyskim może być początkowo przytłaczające. Ważne jest, aby znaleźć zdrowy dla nas sposób na zastąpienie godzin spędzonych w barach lub w odosobnieniu. Tak jak w przypadku wszystkich innych miejsc, musimy upewnić się, że siłownia jest dla nas zdrowa i bezpieczna - zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie.
Siłownie dla trzeźwych powstają w całych Stanach Zjednoczonych i kiedy odwiedziłem Phoenix Multi-sport (społeczność trzeźwych aktywistów z Denver), zdałem sobie sprawę, że jest kilka bardzo ważnych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, wybierając siłownię w trzeźwości. Jeśli nie masz jeszcze szczęścia mieć w pobliżu społeczności trzeźwościowej, oto pięć pytań, które warto zadać, decydując, do której siłowni się zapisać.
Czy kultura jest akceptująca czy dzieląca?
Czy spotykasz się z zachowaniem opartym na ego, czy też ludzie są przyjaźni i akceptujący? Czy jest to miejsce, do którego będziesz chętnie przychodzić i czy panuje tam atmosfera, w której czujesz się dobrze? Znajdź siłownię, która w pozytywny sposób zastąpi stare nawyki, a nie będzie kolejnym "do zrobienia", które musisz zaznaczyć, bo "tak trzeba". Na odwyku wiele się dzieje, a siłownia powinna być bezpieczną przystanią i miejscem, w którym można się dobrze bawić, a nie czuć dyskomfort.
Czy istnieje poczucie wspólnoty?
Nie ma nic złego w samodzielnym ćwiczeniu na dużej sali gimnastycznej, ale jeśli znajdziesz grupę ludzi, z którymi łączy cię przyjaźń skupiona wokół czegoś zdrowego, a nie wokół stolika w barze, to trzeźwość staje się o wiele mniej samotna. Uwielbiam uczestniczyć w spotkaniach 12 kroków, ale osobiście nie mam ochoty koncentrować swojej trzeźwości na spędzaniu wielu godzin dziennie w klubie (i nie ma nic złego w tym, że to jest twoje zajęcie, ale ja wolałbym się trochę rozerwać).
Znalezienie siłowni, w której członkowie są przyjaciółmi poza salą ćwiczeń, to zdecydowany plus, jeśli chodzi o nawiązywanie nowych znajomości o wspólnych zainteresowaniach.
Czy poczucie wspólnoty koncentruje się wokół alkoholu?
W jakich zajęciach poza siłownią uczestniczą ci znajomi?
W okresie odwyku znajdujemy się na różnych poziomach, jeśli chodzi o to, co jest dla nas dobre, i musimy z góry określić nasze granice. Czasami musimy całkowicie unikać miejsc, w których podaje się alkohol, aby nie narażać swojej trzeźwości.
W takim przypadku warto poszukać siłowni, w której spotkania towarzyskie koncentrują się wokół zawodów lub sportu, w którym uczestniczą członkowie klubu. Czasami decydujemy, że możemy iść, o ile alkohol nie jest głównym tematem. Na przykład wyjście na siłownię może obejmować grę w minigolfa lub ciekawostki w barze, gdzie można zamówić napój bezalkoholowy i nadal uczestniczyć w zajęciach, a nie w imprezie z udziałem alkoholu, takiej jak wycieczka po browarze.
Zdecyduj, jakie są twoje ograniczenia i poszukaj siłowni, która ma zajęcia na zewnątrz, gdzie będzie ci wygodnie.
Czy trenerzy są wykwalifikowani i uczą prawidłowej postawy?
W trzeźwości musimy się bardzo starać, by znaleźć siłownię, w której trenerzy mają odpowiednie kwalifikacje do prawidłowego nauczania ćwiczeń.
Zranienie się nie jest dla nas żadnym rozwiązaniem (i tak naprawdę nie powinno być rozwiązaniem dla nikogo, ale nie dajcie mi się przekonać). Osoby w trakcie rekonwalescencji powinny szczególnie dbać o unikanie urazów, ponieważ leki przeciwbólowe - nie mówiąc już o operacji - nie wchodzą w grę. Personel siłowni powinien traktować technikę jako priorytet numer jeden.
Czy metodologia "Go Hard! Go Hard?"
Czy może jest jakieś bardziej intelektualne podejście?
My, osoby uzależnione, z pewnością potrafimy być intensywni, ale czasami na siłowni przekłada się to na przetrenowanie. Jest to kolejna kwestia, która dotyczy wszystkich grup społecznych, nie tylko uzależnionych: Nawet elitarni sportowcy nie trenują na 100% przez cały czas. Nie są nawet blisko.
Najlepsi sportowcy trenują przez większość dni na poziomie około 70%, a od czasu do czasu osiągają maksimum swoich możliwości. To jest droga do prawdziwego wzrostu. Nie wspominając o tym, że sportowcy mają swoje sezony. Zapytaj boksera, jak trenuje 12 tygodni przed treningiem, a jak 6 tygodni przed treningiem, a jak 2 tygodnie przed treningiem. Gwarantuję, że nie odpowie tak samo na wszystkie trzy pytania, a tym bardziej na 100% na wszystkie trzy.
Jeśli ciągłe dążenie do 100% to za dużo dla zawodowców, to z pewnością spowoduje to zmęczenie i wypalenie, jeśli nie spowoduje kontuzji u Ciebie i u mnie. Upewnij się, że celem każdego treningu jest poprawa sprawności ruchowej i wzmocnienie się, a nie po prostu doprowadzenie do tego, że będziesz "palił" i rzygał do wiadra. Kiedy ktoś jest nadmiernie zmęczony i wypalony, jego ciało zmusza go do zrobienia przerwy. Jeśli zrobimy sobie przerwę, stracimy jedno z naszych wyjść, a to może zagrozić trzeźwości. Trenuj z myślą o długowieczności i znajdź siłownię, która wyznaje tę filozofię.
Ćwiczenia fizyczne mogą być bardzo pomocne w zdrowieniu
Znalezienie siłowni, w której czujesz się komfortowo i gdzie twoje bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu listy trenerów, może być nieocenionym narzędziem w procesie zdrowienia. Zadawanie sobie 5 pytań przy podejmowaniu decyzji, gdzie się zapisać, pomoże ci znaleźć miejsce, w którym będziesz się czuł bezpiecznie zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie.
Jako uzależnieni i alkoholicy możemy powiedzieć, że wielu z nas ma obsesyjną cechę osobowości. Ważne jest (przynajmniej dla mnie), aby mieć jakieś ujście, w którym mogę wyrzucić z siebie całą energię, która kiedyś doprowadziła mnie do nałogu. Polecam program ćwiczeń dla każdego, ale szczególnie dla tych, którzy są na odwyku.
Może on dać ci regularność i "haj", którego wciąż pragniesz. Tylko że tym razem zamiast kaca i odstawienia będziesz miał sześciopak i mięśnie.
Jakie są Twoje ulubione ćwiczenia? W jaki sposób siłownia i fitness pomogły ci w powrocie do zdrowia? ????